Money.plUbezpieczeniaVademecum ubezpieczonegoIKE w zakładzie ubezpieczeń?

IKE w zakładzie ubezpieczeń?


Założenie IKE w formie umowy ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym jest propozycją dla osób chcących połączyć gromadzenie środków na emeryturę z ochroną rodziny np. na wypadek nagłych zdarzeń (śmierci lub inwalidztwa). Jest to jedyna forma IKE, która zawiera zarówno część oszczędnościową, jak i część ochronną. Ubezpieczeniowy fundusz kapitałowy pozwala gromadzić i pomnażać środki na przyszłą emeryturę. Natomiast dołączone do niego ubezpieczenie na życie zapewnia ochronę finansową najbliższym w przypadku śmierci ubezpieczonego.
Warto pamiętać, że opłacana w tym przypadku składka jest dzielona na część ochronną i składkę oszczędnościową przekazywaną na fundusz kapitałowy. Jedynie składka oszczędnościowa jest traktowana jako wpłata na IKE. Podział składki musi być jasno określony w umowie. Aby produkt ten spełniał cel emerytalny, większość składki powinna być inwestowana, natomiast mniejsza część - pokrywać koszty ochrony ubezpieczeniowej.
Towarzystwo może pobierać prowizję od wpłacanej składki oraz opłatę za zarządzanie aktywami funduszu kapitałowego. Prowizja od składki jest zwykle ustalana jako określony procent wartości wpłacanej składki. Natomiast opłata za zarządzanie oraz koszty związane z nabyciem i sprzedażą aktywów funduszu są pobierane z funduszu kapitałowego. Zakład ubezpieczeń nie może pokrywać kosztów ochrony ubezpieczeniowej z części składki będącej wpłatą na IKE.
Wpłacane środki mogą być gromadzone i pomnażane w więcej niż w jednym ubezpieczeniowym funduszu kapitałowym. Można wybierać pomiędzy funduszami o różnym stopniu ryzyka inwestycyjnego (akcyjnych, obligacyjnych i pieniężnych). Fundusze te muszą być jednak oferowane przez zakład prowadzący IKE. W przypadku zmiany IKE na inną formę (rachunek w domu maklerskim, fundusz inwestycyjny lub lokatę w banku) zakład ubezpieczeń dokonuje wypłaty transferowej do wskazanej instytucji. Należy jednak pamiętać, że obejmuje ona środki zgromadzone w ubezpieczeniowym funduszu kapitałowym (część oszczędnościową) a nie całość składki wpłaconej przez ubezpieczonego. Po dokonaniu wypłaty transferowej można kontynuować samą umowę ubezpieczenia na życie.

Odpowiedź na pytanie przygotowała ekspert w BRU Joanna Owczarek; aktualizacji i uzupełnień dokonał starszy specjalista w BRU Mariusz Denisiuk

?
Wprowadź listę symboli lub nazw walorów, które chcesz porównać na wykresie, rozdzielając je przecinkami.

W trakcie wypełniania pola, system będzie podpowiadał nazwy dostępnych walorów - możesz wybrać je z utworzonej listy.
money analytics