Trwa ładowanie...
bDJRoLaZ

Notowania

Forumekonomiczne2020 – Wszystkie wiadomości

39
15.09.2020 10:44

KARPACZ
 / 
Tarcze rozwojowe: rząd i banki chcą zachęcić przedsiębiorców do inwestowania

Za nami działania na rzecz utrzymania miejsc pracy i płynności finansowej polskich firm, dziś przyszedł czas na realną gospodarkę – mówi Tomasz Robaczyński, członek zarządu BGK. I zachęca przedsiębiorców do korzystania z preferencyjnych kredytów i bankowych gwarancji.

35
12.09.2020 18:24

GOSPODARKA
 / 
Karta płatnicza od ZUS? Zakład przechodzi cyfrową rewolucję

Najpierw Polski Bon Turystyczny, a w przyszłości… może nawet karta płatnicza Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu eksperci debatowali, jak zmieniać ZUS i skorzystać z doświadczeń epidemii. ZUS obiecuje nowości: mniej papierowych wniosków, mniej formularzy, więcej kontaktu elektronicznego.

33
10.09.2020 12:34

KARPACZ
 / 
Fundusz Trójmorza. Pierwsze projekty są już analizowane

600 mld euro potrzeba na inwestycje infrastrukturalne w regionie Trójmorza. Część pieniędzy pozyska dzięki zaangażowaniu prywatnych i publicznych inwestorów Fundusz Trójmorza. Już niebawem poznamy pierwsze projekty infrastrukturalne, które powstaną z jego udziałem.

303
10.09.2020 10:46

ANDRZEJ ADAMCZYK
 / 
Hulajnogi nie pojadą chodnikiem. Nowe prawo już na wiosnę

Na elektrycznej hulajnodze będzie można jeździć wyłącznie na drodze z ograniczeniem prędkości do 50 km/godz. - powiedział w programie "Money. To się liczy" minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Resort chce, by tam gdzie nie ma ścieżki rowerowej użytkownicy hulajnóg nie korzystali z chodnika, ale z jezdni jadąc po jej skraju. W tym tygodniu lub na początku przyszłego projekt ustawy regulującej zasady korzystania z hulajnóg zostanie skierowany do konsultacji. - Wiosną powinniśmy mieć przepisy, które już obowiązują - dodał minister.

24
10.09.2020 10:18

KARPACZ
 / 
Odwaga w inwestowaniu to nasza specjalność. Potrzeba jeszcze solidnych fundamentów

Jeśli nie zaczniemy gonić firm globalnych, to zostaniemy skonsumowani. Dziś nie mówimy o konkurencji na poziomie krajów, ale o konkurencji na poziomie chińskim, amerykańskim – ostrzegał podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu Adam Burak, członek zarządu PKN Orlen.

bDJRoLbb
28
09.09.2020 16:00

KARPACZ
 / 
Gaz. Najlepsza szansa dla Polski na niskoemisyjną gospodarkę

Kapitał na kosztowne inwestycje gazowe może pochodzić z USA, ale może też przyjść z Azji. Tymczasem powinniśmy robić transformację europejskimi pieniędzmi, a nie tymi, które mogą nas od kogoś uzależnić – ostrzega Jerzy Kwieciński, prezes PGNIG.

31
09.09.2020 13:46

KARPACZ
 / 
Tarcza uratowała tysiące miejsc pracy. Bezprecedensowa pomoc dla polskich firm

Tarcza antykryzysowa to program o wartości ponad 130 mld zł opracowany i przyjęty przez polski rząd na początku kwietnia br. Za jego pośrednictwem ponad 246 tys. przedsiębiorstw już otrzymało finansowanie o wartości ponad 46 mld zł. To też jeden z głównych tematów dyskusji podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

58
09.09.2020 10:34

KARPACZ
 / 
Orlen neutralny emisyjnie. Koncern zainwestuje 25 mld zł w zielone projekty

Do 2050 roku PKN Orlen będzie neutralny emisyjnie. W ciągu najbliższych 10 lat koncern zredukuje o 20 proc. emisje CO2 w rafinerii i petrochemii oraz o 33 proc. w energetyce. W zielone projekty PKN Orlen zainwestuje ponad 25 mld zł.

12
09.09.2020 9:19

KARPACZ
 / 
Polityka energetyczna Polski. 60 mld zł na zmiany w regionach górniczych

Ministerstwo Klimatu zakończyło konsultacje projektu Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku. Pięć regionów górniczych otrzyma 60 mld zł na transformację. Szerszy strumień pieniędzy popłynie z Europy, która przeznaczy dodatkowe środki na odbudowę krajowych gospodarek po pandemii.

bDJRoLbh
129
08.09.2020 21:44

FORUM EKONOMICZNE
 / 
Daniel Obajtek "Człowiekiem Roku". Forum Ekonomiczne wybrało szefa PKN Orlen

Nie polityk, a przedstawiciel biznesu. Prezes PKN Orlen jest pierwszym od wielu lat nie politykiem wyróżnionym przez Forum Ekonomiczne w plebiscycie "Człowiek Roku".

39
08.09.2020 19:29

GOSPODARKA
 / 
Marki Lotos i PGNiG zostaną. Przejęcie planowane na 2021 rok

- Chcielibyśmy, żeby proces przejęcia kapitałowego Lotos zbiegł się w czasie z przejęciem grupy PGNiG. Termin w 2021 roku nie jest zagrożony - mówi w rozmowie z money.pl Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen. Prezes spółki twierdzi, że przejmowanie kolejnego podmiotu - firmy PGNiG - nie będzie tak czasochłonne i nie będzie wymagać dwóch lat negocjacji. Jak zapewnia, zarówno Lotos, jak i PGNiG po przejęciu nie znikną. W rozmowie z money.pl odpowiada na zarzut, że przejęcie Lotosu skończy się "ogołoceniem spółki" z licznych gałęzi biznesu. Jak wskazuje, wciąż trwają negocjacje z partnerami z zagranicy. - W Polsce znani jesteśmy z tego, że dużo mówimy i planujemy, a później odkładamy. Nie chcę przejść do historii jako ten, który odkłada - dodaje. Wskazuje również, jak mógłby wyglądać technicznie proces przejmowania Lotosu. Jedna z wersji sprawia, że budżet państwa na transakcji nie zarobi.

290
08.09.2020 12:30

GOSPODARKA
 / 
Forum Ekonomiczne 2020. Główna nagroda może być wreszcie odbita z rąk polityków

Nie polityk, a przedstawiciel biznesu. Faworytem do nagrody "Człowiek roku" podczas tegorocznego Forum Ekonomicznego jest prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Jego główny kontrkandydat sam zrezygnował.

3
08.09.2020 10:44

FORUM EKONOMICZNE
 / 
Rusza Forum Ekonomiczne - nie w Krynicy, ale w Karpaczu. Temat przewodni: Świat po pandemii

We wtorek w południe rusza Forum Ekonomiczne w Karpaczu, a nie w Krynicy jak zwykle, wszystko z uwagi na pandemię. Swoją obecność zapowiedziały spółki Skarbu Państwa, najwięksi pracodawcy w Polsce, ministrowie, w tym Jadwiga Emilewicz i Piotr Gliński. - Temat może być tylko jeden: Polska i świat po pandemii - mówi Mateusz Ratajczak, który dla money.pl będzie relacjonował to, co dzieje się w Karpaczu. Forum będzie odbywać się przy wzmocnionym rygorze sanitarnym, uczestnikom będzie mierzona temperatura, będą maseczki, rękawiczki, każdy panelista będzie miał swój mikrofon. - Organizatorzy spodziewają się, że będzie tu 2 tys. osób, więc gdyby coś się wydarzyło, to byłby gigantyczny problem i na długo przekreśliłby szanse organizowania tego typu imprez - mówi Mateusz Ratajczak. To, jak licznie przyjadą tu przedsiębiorcy, będzie jasne już za kilka godzin.

bDJRoLbi
07.09.2020 17:35

FORUMEKONOMICZNE2020
 / 
O polityce energetycznej najbliższych dekad

Opracowanie dokumentu „Polityka energetyczna Polski do 2040 r. – strategia rozwoju sektora paliwowo-energetycznego” trwało kilka lat. Jego priorytetem jest zachowanie ewolucyjnego charakteru transformacji polskiej energetyki, aby przebiegała ona w sposób bezpieczny dla ludzi i gospodarki.

1
07.09.2020 17:31

FORUMEKONOMICZNE2020
 / 
Wyjątkowa przestrzeń dialogu o wspólnych wyzwaniach. Do Karpacza zaprasza Witold Kozłowski – Marszałek Województwa Małopolskiego

Forum Ekonomiczne to miejsce merytorycznych spotkań i konstruktywnych dyskusji na tematy polityczne, gospodarcze i społeczne. Województwo Małopolskie od wielu już lat jest Głównym Partnerem tego przedsięwzięcia, organizowanego dotychczas rokrocznie w Krynicy-Zdroju, położonej na terenie powiatu nowosądeckiego.

06.09.2020 17:27

FORUMEKONOMICZNE2020
 / 
Dyskusja o sprawiedliwej transformacji

Małgorzata Jarosińska-Jedynak Małgorzata - szefowa resortu Funduszy i Polityki Regionalnej; Daniel Obajtek - Prezes Zarządu PKN ORLEN, który zainicjował szereg projektów budujących wartość spółki i wzmacniających polską gospodarkę; Zdzisław Krasnodębski - profesor Uniwersytetu w Bremie, socjolog, filozof społeczny, poseł do Parlamentu Europejskiego, wiceprzewodniczący parlamentarnej Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii oraz Paweł Poncyljusz, były poseł czterech kadencji wystąpią w panelu „Sprawiedliwa Transformacja - rewizja strategii zrównoważonej energetyki dla Europy”.

05.09.2020 17:23

FORUMEKONOMICZNE2020
 / 
O prawdzie i mitach Igrzysk Europejskich

Decyzją Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich Województwu Małopolskiemu oraz Miastu Kraków przyznano prawo organizacji III Igrzysk Europejskich w 2023 roku. Igrzyska Europejskie to mało jeszcze znane wydarzenie sportowe, kojarzące się z Igrzyskami Olimpijskimi. Podobieństw jest oczywiście wiele, ale pod względem organizacyjnym obie imprezy znacznie się różnią. Pierwszy raz przeprowadzono je w 2015 r. O medale rywalizowali wtedy zawodnicy w 20 dyscyplinach, a zawody rozgrywano na jedenastu obiektach. Polska ma być gospodarzem trzeciej edycji.

04.09.2020 10:52

FORUMEKONOMICZNE2020
 / 
Polityka i biznes na Forum Ekonomicznym

Obecność potwierdziło troje wicepremierów, kilkunastu ministrów i wiceministrów, prezesi największych spółek. Jedno jest pewne. Oprócz sali obrad Rady Ministrów niewiele w 2020 r. będzie miejsc, w którym w jednym czasie zbierze się tylu członków rządu. Forum Ekonomiczne w tym roku z powodu pandemii zostało przeniesione z Krynicy Zdroju do Karpacza. Zmieniono miejsce konferencji, ale nie kosztem doboru gości i wysokiego poziomu dyskusji. Co warte podkreślenia, czołowi uczestnicy to zwykle osoby, które już kolejny raz przejeżdżają na Forum.