Trwa ładowanie...
bESiMmGd
Notowania

Grupa Atlas – Wszystkie wiadomości

Problemy na budowach. "To dopiero początek"
38
16.11.2021 14:19

BUDOWA
 / 
Problemy na budowach. "To dopiero początek"

Taniej nie będzie. Ceny materiałów budowlanych w najbliższym czasie jeszcze wzrosną. - Najbardziej drożeje chemia budowlana, głównie produkty na bazie gipsu, i te produkty, przy których produkcji mamy największą konsumpcję energii. Ceny tych elementów będą rosły najmocniej. Mówiąc wprost, rynek chemii budowlanej oparty jest na Azji. Duża część komponentów przyjeżdża bezpośrednio lub pośrednio z Azji. Nie dotyczy to podstawowych surowców, jakim jest na przykład cement, ale tu zmagamy się z rosnącymi cenami energii i rosnącymi kosztami certyfikatów CO2 - powiedział w "Money. To się liczy" Paweł Kisiel, prezes zarządu Grupy Atlas. - Problemy będziemy mieli również z surowcami naturalnymi, bo zaczyna ich na świecie brakować. Niektóre kraje już zakazują eksportu piachu. Oczywiście można skorzystać z innych rozwiązań, ale są nieporównywalnie droższe. Wiele osób się dziwi, jak to jest, że brakuje piachu, skoro mnóstwo jest go na przykład na Saharze. Ale to nie o taki piach chodzi, my fachowo nazywamy go kruszywem kwarcowym. Są zamienniki, ale są drogie. To, co czeka nas w przyszłości, to na pewno gospodarka obiegu zamkniętego. Nadal wytwarzamy mnóstwo śmieci, część z nich można przetwarzać i wykorzystywać w obiegu zamkniętym. Tu potrzebny jest rozwój technologii, ale i określone regulacje prawne - dodał.

Inflacja. Planujesz remont? Będzie drogo. "Ceny rosną o kilkaset procent"
46
16.11.2021 12:45

DOM
 / 
Inflacja. Planujesz remont? Będzie drogo. "Ceny rosną o kilkaset procent"

Inflacja napędza drożyznę również w budowlance. Ceny materiałów drastycznie rosną. – Patrząc na dzisiejszy rynek, nie wiemy, czym nas jutro zaskoczy. Żyjemy w okresie dużej niepewności. Jeszcze w czasach przedcovidowych jak ktoś mówił, że będzie znaczna podwyżka, to oznaczało wzrost o 5 proc. Obecnie ceny materiałów mogą wzrosnąć nawet o kilkaset procent. Choćby silikon, który wykorzystujemy do remontu mieszkania, to wzrost w ciągu ostatnich dni o 30-40 proc. Biały cement – wzrost o 15-20 proc. A do tego niedobory materiałów – powiedział w "Money. To się liczy" Paweł Kisiel, prezes Grupy Atlas. - My, jako branża, też doświadczamy nowych rozwiązań. Zdarzają się nawet próby podwyżek cen wstecznych. Czyli po dostarczeniu towaru i otrzymaniu faktury, dostajemy informację, że towar powinien zostać drożej sprzedany. Dostawcy surowców proponują takie rozwiązania, że można zamówić w kolejnym taką samą ilość jak w roku poprzednim, a jeżeli się kupi na przykład 5 proc. więcej, to cena wzrośnie o 10 proc., ale nie od tych 5 proc. nadwyżki, tylko na całe zakupy. Covid to jeden czynnik, zerwany łańcuch dostaw – kolejny. My już odczuliśmy, co to znaczy: Azja fabryką świata - dodał.

Łukaszenka czuje biznes? Zaskakujące słowa prezesa Grupy Atlas: otoczenie prawne jest lepsze niż w Polsce
168
07.09.2021 11:22

BIAŁORUŚ
 / 
Łukaszenka czuje biznes? Zaskakujące słowa prezesa Grupy Atlas: otoczenie prawne jest lepsze niż w Polsce

- Na Białorusi jako firma borykamy się z takimi samymi problemami jak w Polsce: rosnące ceny materiałów, problem z ich dostępnością. I to jest nasze główne zmartwienie - przyznał w programie "Money. To się liczy" Paweł Kisiel, prezes Grupy Atlas. - Ze strony administracji rządowej Białorusi nie odczuliśmy żadnego negatywnego oddziaływania. Muszę przyznać, że prezydent Łukaszenka w sferze biznesowej zachowuje się bardzo racjonalnie. Ja to często podkreślam, w kwestiach gospodarczych białoruskie otoczenie prawne jest bardziej przyjazne niż polskie. To pewnie wielu zaskoczy, ale tam jest dużo łatwiej przeprowadzić inwestycje. Tam nie ma tylu tak gwałtownych zmian w przepisach. Administracja białoruska jest bardzo otwarta na inwestycje, robią to bardzo sprawnie. Dużo łatwiej też prowadzić tam biznes niż w Rosji czy na Ukrainie.

Budowanie drogie jak jeszcze nigdy. "Ceny materiałów ostro w górę, zaczyna ich brakować"
137
07.09.2021 10:18

BUDOWA
 / 
Budowanie drogie jak jeszcze nigdy. "Ceny materiałów ostro w górę, zaczyna ich brakować"

- Z miesiąca na miesiąc budowanie w Polsce jest coraz droższe i jest coraz więcej przesłanek ku temu, by było jeszcze drożej – powiedział w programie "Money. To się liczy" Paweł Kisiel, prezes Grupy Atlas. - Wszystko idzie w górę: stal, płyty OSB, styropian. Niestety, to jeszcze nie jest koniec. W przypadku produktów takich jak farby, gładzie, grunty, cement mamy do czynienia ze skokiem cen. Cementu na rynku dramatycznie brakuje. Obecnie ceny materiałów budowalnych rosną w tempie kilkudziesięciu procent w skali miesiąca, przed pandemią było to kilka procent. Podwyżki nie dotyczą tylko Polski, to widać na całym świecie. Co się dzieje? Jest kilka powodów, m.in. polityka klimatyczna, która obciąża wiele opłat, także pozrywane łańcuchy dostaw i zakłócenia w transporcie mocno wpływają na ceny. Drożejąca energia będzie powodować kolejne podwyżki, z tym trzeba się liczyć - ostrzega.

Budowa droga jak nigdy, ceny wystrzeliły. "To początek podwyżek"
5
22.06.2021 12:35

BUDOWA
 / 
Budowa droga jak nigdy, ceny wystrzeliły. "To początek podwyżek"

Ceny materiałów budowlanych rosną najmocniej od roku, co wpływa na tak dynamiczny wzrost? - Przyczyn jest wiele, zaczynając od szoku podażowego, bo po okresie pandemii cały świat się buduje, rządy wychodzą z kryzysu i finansują inwestycje budowlane, odbudowuje się przemysł, jest bardzo duży popyt, to jedna przyczyna. Kolejna to pozrywane łańcuchy dostaw, podczas pandemii doświadczyliśmy tego, co to naprawdę znaczy, że Chiny są fabryką świata - powiedział w programie "Money. To się liczy" Paweł Kisiel, prezes Grupy Atlas. - Rosną także ceny surowców i paliw, a do tego koszty związane z emisją dwutlenku węgla. To wszystko powoduje, że ceny materiałów rosną. O ile część tych czynników ma charakter czasowy, o tyle w części nie ma co się spodziewać trendu odwrotnego. Myślę, że należy spodziewać się kolejnych kwartałów ze wzrostem cen - dodał.

bESiMmGf
Ogromne koszty budowy. 50 tys. zł więcej na 100 mkw. "Będzie jeszcze drożej"
80
22.06.2021 12:35

CENA
 / 
Ogromne koszty budowy. 50 tys. zł więcej na 100 mkw. "Będzie jeszcze drożej"

Z danych GUS wynika, że cena budowy 1 mkw. nieruchomości podrożała o niemal 500 zł, przy 100 mkw. daje to wzrost kosztu budowy aż o 50 tys. zł. - Tak, matematyka jest okrutna. Tego należy się spodziewać, bo proszę również zwrócić uwagę na rosnące wynagrodzenia pracowników budowlanych. W pandemii firmy wykonawcze obniżały swoje ceny, ale nie obniżały wynagrodzeń pracowników, w obawie, że ich stracą. Ci, którzy tak zrobili, dziś są na wygranej pozycji, bo deficyt pracowników jest przeogromny. Co z tego, że są pieniądze na inwestycje, skoro nie ma ich kim prowadzić. A przemysł deweloperski angażuje bardzo dużo ludzi, co stwarza bardzo duże problemy - powiedział w programie "Money. To się liczy" Paweł Kisiel, prezes Grupy Atlas. - Też chętnie zwiększylibyśmy zatrudnienie, ale są problemy z pozyskaniem pracowników - dodał. Był też pytany o przyszłość, jakich podwyżek powinniśmy się spodziewać. - Jeśli nic się nie zmieni z cenami surowców, do końca roku należy spodziewać się podwyżek na poziomie średnio 4 proc. w przypadku chemii budowlanej. Ale będą też materiały, których ceny wzrosną nawet o kilkadziesiąt procent - dodał.

Planujesz remont? Na ekipę możesz czekać nawet rok
14
22.06.2021 11:50

REMONT
 / 
Planujesz remont? Na ekipę możesz czekać nawet rok

Branża budowlana zmaga się z brakiem rąk do pracy, to również wpływa na wzrost cen remontu czy budowy. - Jest bardzo duży deficyt, już widzimy jakie są problemy, ale mamy też ogromny program zielonej transformacji, w ramach którego miliony budynków powinny podlegać termomodernizacji. Popyt na pracę będzie rósł także w tym sektorze. Wszystkich znajomych, którzy odkładają remont na później, bo może będzie łatwiej i taniej, zachęcam do tego, żeby nie odkładali, bo nie będzie ani łatwiej, ani taniej - powiedział w programie "Money. To się liczy" Paweł Kisiel, prezes Grupy Atlas. - Sam chciałem przeprowadzić remont elewacji dachu, skontaktowałem się z wykonawcą na przełomie lutego i marca, umówiliśmy się na pierwszy wolny termin, pod koniec pierwszego kwartału przyszłego roku - dodał.

Znów niespokojnie na Ukrainie. "Rosjanie już pokazali, że są nieprzewidywalni i zdolni do wszystkiego"
284
13.04.2021 14:20

GOSPODARKA
 / 
Znów niespokojnie na Ukrainie. "Rosjanie już pokazali, że są nieprzewidywalni i zdolni do wszystkiego"

Ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski przekonuje, że "rosyjska interwencja jest bardzo prawdopodobna i może do niej dojść każdego dnia". Czy rzeczywiście Putin zdecyduje się na otwartą wojnę z naszym sąsiadem? Co to oznacza dla polskich firm gospodarczo zaangażowanych na Ukrainie?

Polacy popełniają wielki błąd przy termomodernizacji. Tracą pieniądze i szkodzą środowisku
163
25.01.2021 12:21

BRANŻA BUDOWLANA
 / 
Polacy popełniają wielki błąd przy termomodernizacji. Tracą pieniądze i szkodzą środowisku

- Do 2030 roku w UE ma być docieplonych 35 mln budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej. W Polsce szacuje się, że 75 proc. budynków wymaga ocieplenia lub docieplenia. Należy spodziewać się dużego popytu na pracę wykonawców, których jest mało i może ich zabraknąć. Perspektywa unijna wiąże się z dużym wsparciem finansowym - mówił w programie "Money. To się liczy" Paweł Kisiel, prezes Grupy Atlas. Ekspert ocenił też skuteczność rządowych pomysłów zachęcających Polaków do wymiany pieców i docieplania budynków. - Ulga termomodernizacyjna w Polsce to jest za mało. Programy jak Czyste Powietrze powinny być bardziej śmiałe, zachęcające i mniej biurokratyczne, zwłaszcza dla najuboższych osób, bo to redukuje zapotrzebowanie na energię i redukuje CO2. Wymiana pieca nie rozwiązuje wszystkich problemów. Sama wymiana pieca do nieocieplonego budynku będzie tylko powodowała wzrost kosztów i awersję inwestora do dalszych inwestycji - przekonywał Paweł Kisiel.