Trwa ładowanie...
bETemorp
Notowania

Rodzicielstwo – Wszystkie wiadomości

500+ do likwidacji? Ekspertka odpowiada: Należy zmodyfikować
33
23.08.2021 18:32

RODZICIELSTWO
 / 
500+ do likwidacji? Ekspertka odpowiada: Należy zmodyfikować

Program "Rodzina 500 plus" nie poprawia dzietności. Program należy zlikwidować, a może zmodyfikować? - W polityce rodzinnej ważna jest stabilność, a ostatnie lata to takie wahadło. Poprzednie rządy wprowadzały rozwiązania bardziej w kierunku godzenia pracy i rodzicielstwa, a mniej w kierunku świadczeń pieniężnych. 500+ bardzo mocno przesunęło to wahadło w drugą stronę - powiedziała w programie "Money. To się liczy" dr hab. Agnieszka Chłoń Domińczak, dyrektor Instytutu Statystyki i Demografii SGH. - Moim zdaniem likwidowanie programu 500+ odbiłoby się szerokim echem w społeczeństwie w kwestii podejścia do rodzenia dzieci. Natomiast jego modyfikacja, by faktycznie spełniał cel społeczny i był adresowany do osób najuboższych, z pewnością byłoby korzystne - dodała.

Strategia Demograficzna zatrzyma matki w domach. Nie tędy droga do wzrostu dzietności
20
23.08.2021 12:29

RODZICIELSTWO
 / 
Strategia Demograficzna zatrzyma matki w domach. Nie tędy droga do wzrostu dzietności

Rząd PiS, w ramach Polskiego Ładu, chce wprowadzić Strategię Demograficzną. Pozytywnie wpłynie na dzietność? - Są tam pewne elementy zaczerpnięte ze wzorców zachodnich. Natomiast nadal to, co bardzo mocno przebija ze Strategii Demograficznej, to są rozwiązania, które mówią, że mamy powinny zajmować się dziećmi i zostawać w domu, a ojcowie pracować i zarabiać na utrzymanie dzieci - powiedziała w programie "Money. To się liczy" dr hab. Agnieszka Chłoń Domińczak, dyrektor Instytutu Statystyki i Demografii SGH. - W dzisiejszych czasach jednym z ważnych elementów dotyczącym decyzji i rodzeniu i wychowywaniu dzieci jest możliwość partnerskiej współpracy, nie tylko zawodowo, ale także w domu. Ponadto dzietność powinniśmy wspierać bez względu na to, jak wygląda status formalny rodziców, czyli bez względu na to, czy są małżeństwem, czy nie. U nas obserwujemy ograniczenie aktywności zawodowej kobiet, także w efekcie programu 500+, szczególnie w wieku rodzenia dzieci, czyli 25-40 lat. A co więcej, większość kobiet, które są nieaktywne zawodowo, mówią, że to z powodu opieki nad dziećmi - dodała.

500+ nie poprawia dzietności. Pieniądze można było wydać lepiej. Ekspertka tłumaczy, na co konkretnie
31
23.08.2021 12:05

RODZICIELSTWO
 / 
500+ nie poprawia dzietności. Pieniądze można było wydać lepiej. Ekspertka tłumaczy, na co konkretnie

Program "Rodzina 500 plus" to wydatek kilkudziesięciu miliardów złotych rocznie. Efekt jest daleki od zamierzonego. Na co lepiej można wydać takie pieniądze? - Chociażby przez budowanie dostępu do miejsc opieki nad małymi dzieci. Przez inwestowanie w kształcenie opiekunów dziecięcych, bo nie chodzi tylko o budowę żłobków, ale też o dostępność osób, które taką opiekę mogłyby sprawować - powiedziała w programie "Money. To się liczy" dr hab. Agnieszka Chłoń Domińczak, dyrektor Instytutu Statystyki i Demografii SGH. - Realizowany jest program Maluch+, on kosztuje 100 milionów złotych rocznie, większość miejsc w żłobkach powstaje dzięki temu programowi, a to nadal kropla w morzu potrzeb. Mamy jeden z najniższych wskaźników objęcia opieką dzieci od 0 do 3 lat. A ten okres jest newralgiczny z punktu widzenia podejmowania obowiązków rodzicielskich, godzenia tego z aktywnością zawodową, stabilnej sytuacji ekonomicznej rodziców, a także dostępu do kredytów mieszkaniowych. To szereg elementów, które są ze sobą powiązane - dodała.

Strategia Demograficzna 2040. WEI: Niekompletna, nie pomoże
45
19.06.2021 8:01

DEMOGRAFIA
 / 
Strategia Demograficzna 2040. WEI: Niekompletna, nie pomoże

Strategia Demograficzna 2040, którą zaprezentował rząd, zdaniem ekspertów z Warsaw Enterprise Institute nie poprawi dzietności w Polsce, bo nie zajmuje się tym, co leży u podstaw problemu.

500+ ma 5 lat, dotąd kosztował 145 mld zł. To dobrze wydane pieniądze?
21
01.04.2021 15:15

RODZICIELSTWO
 / 
500+ ma 5 lat, dotąd kosztował 145 mld zł. To dobrze wydane pieniądze?

Program "Rodzina 500 plus" ma już 5 lat. - To jest święto nas wszystkich. Jak zaczynaliśmy pracę nad programem, było dużo oponentów i niedowiarków. Dziś przede wszystkim rodziny mogą się z tego cieszyć. Po 5 latach możemy powiedzieć, że program się sprawdził i będzie kontynuowany - powiedział w programie "Newsroom" Stanisław Szwed, wiceminister rodziny pracy i polityki społecznej. - W mojej ocenie i całego rządu te 145 mld zł to dobrze wydane pieniądze. Znacznie poprawiły sytuację materialną naszych rodzin i zatrzymały niekorzystną tendencję związaną z prognozami dotyczącymi demografii. Mówię o prognozach jeszcze z 2013-14 roku. Wskaźnik się podnosi, mniejsza liczba urodzonych dzieci wynika z tego, że ubyło nam - z powodu niżu demograficznego - matek, które mogą rodzić - dodał.

bETemorr
500+ do likwidacji? Rodzi się coraz mniej dzieci, to już zapaść
350
26.03.2021 14:14

RODZICIELSTWO
 / 
500+ do likwidacji? Rodzi się coraz mniej dzieci, to już zapaść

Dane GUS nie pozostawiają złudzeń, tak źle nie było od II Wojny Światowej. W Polsce przyrost naturalny jest na dramatycznie niskim poziomie. 500+ trzeba zlikwidować? - Gdybyśmy mówili o teorii, co by było najlepsze z punktu widzenia lokacji środków przeznaczonych na politykę rodzinną i rynku pracy, na pewno jest to kierunek warty rozważenia. Natomiast z punktu widzenia politycznego, popularności 500+, nie podejrzewam, by ktoś się na to zdecydował - powiedziała w programie "Money. To się liczy" dr hab. Agnieszka Chłoń Domińczak, dyrektor Instytutu Statystyki i Demografii SGH. - A szkoda, bo przekierowanie tych środków na inwestycje w powrót matek na rynek pracy i rozwój dostępności do usług opieki nad najmłodszymi byłby lepszy. Dużo matek wycofuje się z rynku pracy. 500+ raczej zniechęca kobiety do aktywności zawodowej, co w długim okresie sprzyja zmniejszaniu dzietności - dodała.

Wychowywanie dziecka przydaje się w pracy, uważają polskie matki
24.05.2019 18:23

RODZINA
 / 
Wychowywanie dziecka przydaje się w pracy, uważają polskie matki

Prawie połowa polskich matek uważa, że kompetencje nabywane przy wychowywaniu dziecka są przydatne w ich pracy. Tylko co czwarta matka się z tym nie zgadza - wynika z najnowszego badania serwisu Pracuj.pl.

Pomysł na biznes: Coworking dla mam
2
17.03.2019 10:20

FIRMA
 / 
Pomysł na biznes: Coworking dla mam

Coworking rodzicielski - to pomysł na biznes Beaty Rutkowskiej i Irminy Chrobak, właścicielek BlisCo Mamy. Ich firma oferuje przestrzeń do wspólnej pracy dla matek z salą zabaw dla dzieci. To alternatywa dla pracy w domu czy kawiarni, bez konieczności zatrudniania opiekunki. - Ideą naszego miejsca jest zachęcanie młodych mam do wznowienia aktywności zawodowej - podkreślają właścicielki. Swój pomysł na biznes stworzyły z własnej potrzeby. Dziś z sukcesem prowadzą miejsce, które pokazuje, że można łączyć wczesne rodzicielstwo z działalnością zawodową.

Jesteś rodzicem i pracujesz? - sprawdź jakie masz prawa
19.08.2011 13:59

PRAWO
 / 
Jesteś rodzicem i pracujesz? - sprawdź jakie masz prawa

Przepisy przewidują szereg unormowań związanych z ochroną pracowników w związku z rodzicielstwem.