Trwa ładowanie...
bEDGMjfp
Notowania

Uprawa – Wszystkie wiadomości

Oto polski superowoc. Jesteśmy absolutnym potentatem w produkcji jagody kamczackiej
299
17.07.2021 8:32

UPRAWA
 / 
Oto polski superowoc. Jesteśmy absolutnym potentatem w produkcji jagody kamczackiej

Polska jest największym producentem jagody kamczackiej na świecie, choć w naszym kraju owoc ten jest jeszcze zupełnie nieodkryty. Może być stosowany do produkcji lodów, bułek, drożdżówek i ciast albo zjadany na surowo.

Susza. Kołodziejczak pokazał ziemię, sucha jak popiół
12
28.04.2020 11:10

UPRAWA
 / 
Susza. Kołodziejczak pokazał ziemię, sucha jak popiół

Rolnicy zmagają się z suszą, opadów brak, a stan wód w Polsce jest na alarmującym poziomie. Lider Agrounii Michał Kołodziejczak pokazał w programie "Money. To się liczy" ziemię dotkniętą suszą, która bardziej przypomina popiół niż grunt orny. - Tak wygląda ziemia, która ma rodzić i mówi się, że tej ziemi nie można podlewać, bo przyczyniamy się do strat wody. Rolnictwo w Polsce zużywa niecałe 10 proc. wody w skali kraju - powiedział Kołodziejczak. - Nikt nie pamięta tego, żeby problem był tak ogromny o tej porze roku. A będzie się tylko pogłębiał, przy braku odpowiednich działań, znikną gospodarstwa rodzinne i produkcja - dodał.

Truskawki od dziadka Bogumiła po 3 zł za kg. Byliśmy na wyjątkowej plantacji
640
14.06.2019 16:30

#WPNALATO
 / 
Truskawki od dziadka Bogumiła po 3 zł za kg. Byliśmy na wyjątkowej plantacji

Na wsi pod Warszawą można spotkać truskawkowego dziadka. Pan Bogumił Bigaj udostępnia chętnym swoją plantację, choć najczęściej pojawiają się rodzice z dziećmi. Zbierasz samemu - płacisz 3 zł za kilogram, ale zdecydowanie chodzi o coś więcej.

Polskie winnice przyciągają turystów. 70 proc. prowadzi dodatkową działalność poza uprawą
3
22.04.2019 10:26

ROLNICTWO
 / 
Polskie winnice przyciągają turystów. 70 proc. prowadzi dodatkową działalność poza uprawą

Blisko trzy na cztery polskie winnice przyjmują turystów, ponad połowa sprzedaje na miejscu wino, a duża część dodatkowo daje możliwość noclegu i wyżywienia.

Pomysł na biznes: Żywność ekologiczna
12.07.2018 11:43

UPRAWA
 / 
Pomysł na biznes: Żywność ekologiczna

Firma zatrudnia zaledwie 4 osoby, ale współpracuje z nią 20 rolników. Wszyscy produkują żywność ekologiczną, która jest certyfikowana i wielokrotnie kontrolowana czy przy jej produkcji nie są używane środki chemiczne. I choć jest bardzo dobrej jakości, producenci mieli poważny problem z jej zbytem. Biznes rozkwitł dopiero wtedy, gdy stowarzyszenie otworzyło sklep internetowy. Jak dużo pieniędzy trzeba było zainwestować, by otworzyć internetowy sklep? Co jest największym problemem w tym biznesie? Zobaczcie kolejny odcinek programu – Pomysł na Biznes.

bEDGMjfr
Dokarmianie kukurydzy makro i mikroelementami
02.06.2014 10:23

UPRAWA
 / 
Dokarmianie kukurydzy makro i mikroelementami

Uprawa kukurydzy w Polsce staje się coraz powszechniejsza. Do niedawna rolnicy interesowali się przede wszystkim odmianami przeznaczonymi na kiszonkę. Szacuje...

Startowe nawożenie kukurydzy
13.04.2014 19:42

KUKURYDZA
 / 
Startowe nawożenie kukurydzy

Uprawa kukurydzy staje się w naszym kraju coraz bardziej popularna. Ogólny areał jej uprawy w 2013 roku, drugi raz z rzędu przekroczył milion hektarów, z czego...

Wiosna w zbożach
30.03.2014 18:21

ZBOŻA
 / 
Wiosna w zbożach

W Polsce powierzchnia uprawy zbóż wynosi około 8 mln ha, czyli ponad 70% ogólnej struktury zasiewów, z czego około 2 mln ha zajmuje pszenica. Jej forma ozima...

Dokarmianie sadów przed kwitnieniem
16.03.2014 11:33

SAD
 / 
Dokarmianie sadów przed kwitnieniem

O wielkości plonów i jakości owoców decyduje między innymi potencjał wynikający z jakości pąków kwiatowych. Proces ich różnicowania i formowania w przypadku...

bEDGMjfx
Uprawa dyni
07.03.2014 14:33

DYNIA
 / 
Uprawa dyni

Pochodząca z Ameryki Środkowej dynia to prawdziwa skarbnica witamin i cennych związków. Posiada właściwości moczopędna oraz żółciopędne a także usprawnia pracę przewodu pokarmowego i moczowego, zapobiega zaparciom.

Sadzenie malin Polka
07.03.2014 12:28

UPRAWA
 / 
Sadzenie malin Polka

Malina to owoc sezonowy, jest bogata w witaminę C i ma właściwości lecznicze, uważana jest za naturalną aspirynę. Z łatwością w ogrodzie można mieć kilka krzaczków tych słodkich owoców. Odmiana malin Polka, jest odmianą bardzo wczesną. Charakteryzuje się smacznymi i dużymi zbiorami.

Uprawa żurawiny
05.03.2014 12:46

ŻURAWINA
 / 
Uprawa żurawiny

Żurawina jest krzewinką należąca do rodziny wrzosowatych. Owoce rośliny swoich walorów smakowych nabierają dopiero po przetworzeniu. W stanie świeżym nie nadają się do spożycia Żurawina dzięki zawartości związków wiążących wolne rodniki, fitoestrogenów oraz błonnika posiada właściwości prozdrowotne.

Uprawa winorośli
05.03.2014 12:40

WINOROŚL
 / 
Uprawa winorośli

Klimat panujący w Polsce nie sprzyja uprawie winorośli, dlatego koniczne jest stworzenie jej odpowiednich warunków. Winna latorośl to krzew ciepłolubny dlatego stanowisko musi być dobrze nasłonecznione, o lekkim południowo lub południowo zachodnim nachyleniu. Zaciemnienie stanowiska dopuszczalne jest tylko w godzinach porannych lub późnym popołudniem. Należy zadbać by stanowisko pod uprawę było osłonięte od silnych i zimnych wiatrów.

bEDGMjfy
Uprawa storczyka
05.03.2014 12:23

UPRAWA
 / 
Uprawa storczyka

Storczyki są to kwiaty, które można uprawiać zarówno w domu jak i w ogrodzie. Aby orchidee wydały pięknie kwiaty i cieszyły swą egzotyczną urodą i należy przestrzegać kilku zasad. Środowisko z którego wywodzi się dany gatunek kwiatu określi ich wymagania. Czynniki, które trzeba wziąć pod uwagę to: wilgotność powietrza i podłoża, temperatura powietrza, oświetlenie.

Uprawa pomidorów
05.03.2014 12:18

UPRAWA
 / 
Uprawa pomidorów

Pomidor jest jednym z najpopularniejszych warzyw uprawianych na działkach. Zawiera dużą ilość witamin przy niewielkiej zawartości kalorii. Warzywo pozytywnie wpływa na w leczeniu cukrzycy, reumatyzmu, zapalenia stawów oraz jelita grubego i żołądka. Aby pomidor był w pełni wartościowy musi być uprawiany w zdrowych warunkach. Ilość nawozów i preparatów chemicznych powinna być ograniczona do minimum.

Uprawa pieczarek
05.03.2014 12:08

PIECZARKI
 / 
Uprawa pieczarek

Pieczarka jest jednym z najczęściej uprawianych grzybów w Polsce. Mimo że pieczarki uprawiane są głownie wielkotowarowo to coraz większa ilość osób zajmuje się uprawa pieczarek w domowym zaciszu. Amatorską uprawę tych grzybów ułatwiają specjalne zestawy, które można nabyć w sklepach z produktami ogrodniczymi.

Uprawa papryki
05.03.2014 12:02

PAPRYKA
 / 
Uprawa papryki

Papryka jest warzywem należącym do rodziny psiankowatych. Do Europy przywędrowała z tropików. Możemy wyróżnić różnokolorowe jej odmiany: zieloną, pomarańczową, czerwoną, żółtą, zieloną, purpurową, a także czarną. Papryka zawiera wiele witamin i wartości odżywczych – błonnik i antyoksydanty. Największa zaleta papryki jest to, że gwarantuje obfite plony przy niewielkim wysiłku. Należy tylko pamiętać o trzech podstawowych rzeczach: glebie, wodzie oraz nawozie.

Uprawa malin
05.03.2014 11:50

MALINA
 / 
Uprawa malin

Maliny wymagają gleb żyznych, próchniczych, bogatych w składniki mineralne i materię organiczną. Istotne jest by nie były to gleby zlewne bądź luźne piaszczyste. Niewskazane jest uprawianie malin na terenach o wysokim poziomie wód gruntowych lub zalewanych nawet na krótki okres. Optymalny poziom zakwaszenia gleby powinien być na poziomie pH 5,5 – 6,5.