Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Andrzej Zwoliński
|

Sośnierz: Podwyżki dla lekarzy to marnowanie pieniędzy

0
Podziel się:

Kolejne rządy przekupywały lekarzy, pompując ich płace.

Sośnierz: Podwyżki dla lekarzy to marnowanie pieniędzy

Money.pl: Lekarze z Porozumienia Zielonogórskiego nie dogadali się z rządem w sprawie podwyżek stawek za kontrakty medyczne. Rozmowy mają być kontynuowane. Grozi nam paraliż i po 1 stycznia zastaniemy zatrzaśnięte na głucho gabinety lekarzy?

Andrzej Sośnierz, poseł PJN, były szef Śląskiej Kasy Chorych i Narodowego Funduszu Zdrowia: Wszystko zależy od elastyczności negocjujących stron. Obserwuję to dość spokojnie, ale nie wykluczam, że się nie dogadają i że pacjenci będą mieli problemy

Lekarze rzeczywiście mają powody ku temu, by protestować i zamykać gabinety?

Nie jest tak, że to są wieczni malkontenci. Przez blisko trzy lata mieliśmy raczej spokój na tym podwórku. Nie było przecież głośnych akcji z udziałem lekarzy. Protestował pozostały personel medyczny.

Temu, że teraz doszło do tych protestów winny jest rząd?

Bierze się on z buty rządzących. Nikt z tymi lekarzami nie chciał wcześniej rozmawiać. Do porozumienia powinno dojść w październiku, listopadzie, a nie tuż przed koniecznością finalizowania kontraktów. Jednak same żądania wynikają już z zupełnie innych powodów.

Jakie są te powody?

Problemem jest sposób wydawania pieniędzy i organizacja pracy Funduszu. Narodowy Fundusz Zdrowia od lat prowadzi bezrozumną politykę finansową. Politykę rozdawania i w rezultacie marnotrawienia pieniędzy.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/140/t85644.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/rzad;nie;da;lekarzom;lepszych;kontraktow,38,0,738854.html) Rząd nie da lekarzom lepszych kontraktów
NFZ ma tyle pieniędzy do wydania na leczenie ile uzyska ze składek i budżetowych dotacji i żadne protesty nie pomogą. Więcej mieć nie będzie.

Największe środki można tak wykorzystywać, że na wszystko brakuje, ale też minimalnymi można tak gospodarować, że ich wystarczy.

Ta krytyka NFZ dotyczy też okresu, kiedy Pan kierował Funduszem?

Mam krytyczny stosunek do wszystkich ekip, także tej z której się wywodzę. Niestety zmarnowaliśmy wiele lat i nie zmieniliśmy fatalnie działającej instytucji. Szczególnie jednak chodzi o 2008 rok, kiedy to nakłady na służbę zdrowia skoczyły diametralnie. Tylko w ciągu roku, prawie o 20 procent wzrósł budżet NFZ.

Pracuję w służbie zdrowia wiele lat i tak dobrego okresu nie pamiętam. Ale mimo takiego skoku, standard i poziom leczenia wcale widocznie się nie poprawił. Te pieniądze poszły po prostu na przekupienie środowiska. Rząd Tuska wydał je na płace, a pacjenci na tym tym praktycznie nic nie zyskali.

By nie posądzono mnie o stronniczość to powiem, że także rząd PiS się do tego dołożył. Przecież to już premier Kazimierz Marcinkiewicz i Zbigniew Religa naobiecywali trzydziestoprocentowe podwyżki nakładów na leczenie z gwarancją, że część tych pieniędzy pójdzie na podwyżki. Niestety potem zawarto to w ustawie i trzeba było szyć.

Przecież wszyscy w służbie zdrowia narzekają od lat na skandalicznie niskie zarobki. Podwyżki to był błąd?

To było kupowanie spokoju. Niskie zarobki lekarzy to mit. Nierzadko pensje specjalistów dochodzą do 40, 50 tysięcy złotych miesięcznie. To w porównaniu ze średnią płacą olbrzymie pieniądze. Oczywiście są i wiele niższe pensje, ale jak już pojawiły się takie kwoty, w całym środowisku wzrósł nacisk na równanie do tych najlepiej zarabiających.

Lekarz rodzinny zazdrośnie spogląda na przykład na onkologa, który dostaje kilkadziesiąt tysięcy i mówi, ja _ też tak bym chciał _. Gdyby państwo nie nakazało wydać tych trzydziestu procent na płace, to płace rosłyby w znacznie mniejszym stopniu. To doskonały przykład tego, jak politycy wtrącając się i majstrując przy systemie, mogą go skutecznie psuć.

Lekarze zarabiają za dużo?

Ja tylko staram się pokazać, że wydatki rosły bardzo nierównomiernie. Rozerwano związek między wydajnością pracy a płacą. Do tego doprowadzono do eskalacji żądań.

Wskazał Pan bezsensowne pompowanie wydatków na płace, a jakie są kolejne powody tego, że tych pieniędzy w systemie brakuje?

[ ( http://static1.money.pl/i/h/14/t79374.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/bukiel;nawet;z;kasami;lekarze;beda;mogli;oszukiwac,194,0,602050.html) Bukiel: Nawet z kasami lekarze będą mogli oszukiwać
Wyśrubowane wymagania NFZ względem warunków, jakie szpitale i przychodnie muszą spełnić, by podpisać kontrakty. Wymagania dotyczące liczby specjalistów są bezsensowne. Po pierwsze - mamy ich za mało i stąd patologie z fikcyjnymi umowami z lekarzami, którzy pracują w tym samym czasie w kilku placówkach naraz. Po drugie -kierujący placówkami zdają sobie sprawę, że dla nich kontrakt to być albo nie być także przez presję samorządów.

Spełniając te wyśrubowane wymogi są skłonni dużo więcej płacić niż powinni by pozyskać specjalistę. W rezultacie mamy sytuację, w które większość budżetów idzie na płace, a środków na inne rzeczy chronicznie brakuje i rosną długi. Z podobnym mechanizmem mamy do czynienia przy wymogach dotyczących sprzętu medycznego. W tym przypadku wymogi NFZ też są wygórowane.

Sugeruje Pan, że mogli by nas leczyć lekarze, którzy nie są specjalistami?

Nie. Uważam jednak, że nie wszędzie są potrzebni lekarze ze specjalizacją. W przypadkach, gdy normą jest wymóg trzech specjalistów, wystarczyłby jeden albo nawet tylko osoba specjalizująca się. To lekarz bez specjalizacji, ale z wieloletnią praktyką w danej dziedzinie. To są nierzadko świetni fachowcy tyle tylko, że bez papieru.

Skąd te absurdy, które Pan wyliczył?

NFZ tworzy te kryteria, konsultując je wyłącznie z przedstawicielami środowiska. W interesie tego środowiska jest, by wydatki na jego płace oraz na sprzęt były możliwie wysokie. Niestety od wielu lat rządzący nie patrzą na system jako na logiczną całość, tylko doraźnie łatają pojawiające się dziury.

Co powinno się zmienić, by takich protestów uniknąć, ale też by pacjenci to odczuli?

[ ( http://static1.money.pl/i/h/181/t86453.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/reforma;sluzby;zdrowia;nowe;ustawy;w;styczniu,142,0,732814.html) Reforma służby zdrowia. Nowe ustawy w styczniu
Trzeba zrobić pełen reset. Tak dalej w służbie zdrowia nie pociągniemy. NFZ trzeba zdecentralizować, wprowadzając element konkurencji, czyli dzieląc go na kilka instytucji. Trzeba zmienić zasady kontraktowania, czyli zmienić między innymi te mankamenty, o których mówiłem wcześniej.

Wreszcie powinniśmy zacząć mówić o interesie pacjenta. Bo co ze sporu rządu czy NFZ z pracownikami służby zdrowia i lekarzami ma przeciętny pacjent? Trzeba przede wszystkim płacić za to, co dostaje pacjent, a nie za utrzymanie systemu jako takiego za wszelka cenę. Najbardziej właśnie boli mnie te 8 miliardów złotych wydane przed dwoma laty na przekupienie środowiska, czyli sztuczne napompowanie płac lekarzy. Przestańmy też hołubić szpitale, bo wiele z nich nie powinno istnieć i marnotrawić pieniądze. Funkcjonują tylko i wyłącznie dlatego, że politycy, czy to ci w rządzie czy w samorządach, chcą mieć święty spokój.

Proponuje Pan zamykać szpitale?

Tak. Najważniejszy jest lekarz rodzinny. Tam się zaczyna droga pacjenta w systemie. Potem są specjaliści, a na końcu są szpitale. Wcale nie muszą funkcjonować w każdym mieście czy powiecie. To marnowanie pieniędzy i utrzymywanie fikcji. Przecież w wielu przypadkach pieniądze wydawane w dwóch szpitalach w miejscowościach obok siebie można by znacznie ograniczyć. A jedna placówka zupełnie by wystarczyła

Może w racjonalizacji pomogłoby proste uszczelnienie systemu lub wprowadzenie niewielkiego, ale współpłacenia, choćby za wizyty?

[ ( http://static1.money.pl/i/h/209/t125137.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/arlukowicz;rzad;za;wszelka;cene;chce;prywatyzowac;szpitale,88,0,733016.html) Arłukowicz: Rząd za wszelką cenę chce prywatyzować szpitale
Oczywiście, że tak. Kierując śląską kasą chorych, wprowadziłem elektroniczny system rejestracji świadczonych usług. Ten system doskonale radzi sobie z wyłapywaniem przypadków wyłudzania pieniędzy od NFZ.

W Polsce dziennie wykonuje się co najmniej kilkadziesiąt tysięcy zabiegów. Bez sprawnego systemu monitoringu wydatków, ten system będzie bardzo drogi i niewydolny.

Mogę mieć tylko smutną satysfakcję, że rząd zaczyna mówić o stworzeniu ogólnokrajowego systemu. Niestety zmarnowano już 10 lat. Mogliśmy być w czołówce Europy, a jesteśmy w ogonie.

Co z komercjalizacją placówek? To zdaniem rządu jest panaceum na problemy w służbie zdrowia.

Komercjalizacja, czyli sztandarowy projekt tego rządu, to tylko element dyscyplinowania kierujących szpitalami w wydawaniu pieniędzy. To jednak kwestia poboczna. Zdecydowana większość przychodni to już teraz placówki komercyjne, a do nich trafia najwięcej pacjentów. Znacznie ważniejsze jest uszczelnienie systemu.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/174/t86446.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/dwa;lata;czekania;na;operacje;zacmy;w;2011;roku;kolejki;nie;znikna,109,0,732781.html) Dwa lata czekania na operację zaćmy. W 2011 roku kolejki nie znikną Miliard złotych to za mało. W kolejkach na operacje czeka 650 tysięcy pacjentów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/216/t85720.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/nie;dostaniemy;sie;do;lekarza;po;nowym;roku,225,0,731873.html) Nie dostaniemy się do lekarza po Nowym Roku? Lekarze zapowiadają, że na obecnych warunkach nie podpiszą kontraktów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/251/t99835.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/nawet;7-letnie;kolejki;do;operacji;po;i;pis;nic;nie;zrobily;by;je;skrocic,241,0,638193.html) Nawet 7-letnie kolejki do operacji. PO i PiS nic nie zrobiły by je skrócić! Mimo że od 2005 roku wydatki na leczenie wzrosły o ponad 22 mld zł, wciąż na niektóre zabiegi trzeba czekać nawet 7 lat.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/182/t20918.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/na;rozladowanie;kolejek;do;szpitali;potrzeba;3;mld;zlotych,106,0,636010.html) Na rozładowanie kolejek do szpitali potrzeba 3 mld złotych By zdobyć te pieniądze, wystarczyłoby podniesienie składki zdrowotnej średnio o 15 złotych miesięcznie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/244/t111604.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/bez;zachet;polacy;nie;kupia;ubezpieczen;zdrowotnych,194,0,681154.html) Bez zachęt Polacy nie kupią ubezpieczeń zdrowotnych Aż 68 procent internautów Money.pl twierdzi, że są zainteresowani dodatkowymi polisami.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)