Na skróty
  • WAŻNE:
Sól przemysłowa w chlebie i szynce? Tym nas karmili
2012-02-29

Sól przemysłowa w chlebie i szynce? Tym nas karmili

- Potas może spowodować zatrzymanie akcji serca. Siarczany mogą oddziaływać na wątrobę, śledzionę, układ krwiotwórczy. Do tego dochodzą białaczki, anemie - wylicza zagrożenia, jakie mogą płynąć z jedzenia soli przemysłowej, Bolesław Piecha, były wiceminister zdrowia.

Kluby postawiły ultimatum w sprawie meczu na Stadionie Narodowym
2012-02-08

Kluby postawiły ultimatum w sprawie meczu na Stadionie Narodowym

Władze Ekstraklasy ogłosiły ostateczną decyzję w sprawie meczu o Sperpuchar Polski.

1,5 miliarda złotych na służby sanitarne. Czy to powstrzyma epidemie?
2011-06-01

1,5 miliarda złotych na służby sanitarne. Czy to powstrzyma epidemie?

W Niemczech zmarło już 16 osób. Polskie służby zapewniają, że jesteśmy bezpieczni. 100 tys. kontroli rocznie może jednak nie wystarczyć.

Masowe zatrucie, głównie kuracjusze
2010-12-24

Masowe zatrucie, głównie kuracjusze

Blisko 80 osób w Ustroniu, zaraziło się norowirusem. Sprawę bada cieszyński Sanepid.

W Lublinie
2010-12-18

W Lublinie "aresztowali" dopalaczomaty

Inspektorzy sanitarni i policja badają teraz co można było w nich kupić.

2010-12-18

Lublin: Policja i sanepid zabezpieczyły dopalaczomaty

Urządzenia nazwane dopalaczomatami ustawione w centrum Lublina zabezpieczyli w sobotę inspektorzy sanitarni i policja. Sanepid będzie sprawdzał, czy faktycznie są w nich tzw. dopalacze.

2010-11-18

Sanepid ostrzega-MMS

W związku ze sprzedażą przez sklepy internetowe produktu Miracle Mineral Solution (Miracle Mineral Supplement, MMS), Światowa Organizacja Zdrowia - a za nią nasz Główny Inspektor Sanitarny - ostrzega przed doustnym przyjmowaniem tego preparatu. Jest to produkt przeznaczony do dezynfekcji i uzdatniania wody pitnej. Posiada właściwości bakteriobójcze, grzybobójcze i wirusobójcze. Nie jest przeznaczony do spożycia przez ludzi. Natomiast jest sprzedawany przez internet - również dostępny w Polsce - jako naturalny środek mineralny, wzmacniający system immunologiczny organizmu i jako środek skuteczny w leczeniu wielu chorób - w tym HIV, gruźlicy, malarii, zapalenia wątroby i nowotworów.

2010-11-05

Mazowieckie: Radomski sanepid będzie miał nową siedzibę

Nowy budynek Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej zostanie wybudowany w Radomiu. Koszt inwestycji szacuje się na ok. 23 mln zł. Do czasu powstania tego obiektu, sanepid będzie się mieścił w dwóch siedzibach. W piątek otwarto jedną z nich.

2010-10-29

MZ: sanepid ma karać za łamanie zakazu palenia

Inspektorzy sanitarni będą nakładali kary finansowe za złamanie zakazu palenia papierosów - zakłada projekt zmiany rozporządzenia, przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia. Jest ono konieczne w związku z wejściem w życie 15 listopada tzw. ustawy antynikotynowej.

2010-10-20

Małopolski Sanepid zbuduje elektroniczny system obsługi klientów

648 tys. zł ma kosztować budowa elektronicznego systemu obsługi klientów w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie. Po jego powstaniu możliwe będzie m.in. przekazywanie przez internet dokumentów i dokonywanie opłat.

Właściciel dopalaczy będzie chciał odszkodowania
2010-10-05

Właściciel dopalaczy będzie chciał odszkodowania

Dawid Bratko najpierw jednak złoży odwołanie do sanepidu.

2010-10-05

Właściciel sklepów z dopalaczami ma się odwołać od decyzji sanepidu

Pełnomocnik Dawida Bratko - właściciela jednej z sieci sklepów z dopalaczami - zapowiada odwołanie się od decyzji o zamknięciu sklepów. Jeśli to nie poskutkuje, nie wyklucza, że będzie się domagał odszkodowania.

2010-10-04

Śląskie: 114 punktów z "dopalaczami" zamknięte po kontroli sanepidu

114 ze 152 skontrolowanych sklepów oferujących tzw. dopalacze zamknął w sobotę i niedzielę śląski sanepid. W całym woj. śląskim zabezpieczono ok. 12 tys. opakowań takich środków - poinformował w poniedziałek Wojewódzki Inspektor Sanitarny Grzegorz Hudzik.

2010-10-02

Tylko w Warszawie sanepid zamknął 64 sklepy z tzw. dopalaczami

Inspektorzy sanitarni zamknęli w sobotę 64 sklepy z dopalaczami i zabezpieczyli towar, który w nich się znajdował - poinformował PAP dyrektor warszawskiego sanepidu Dariusz Rudaś.

2010-09-28

100 gatunków grzybów na wystawie w opolskim sanepidzie

Około 100 gatunków grzybów można oglądać od wtorku na wystawie przygotowanej przez opolski sanepid w ramach Dni Otwartych. Grzyby prezentowane są w niemal naturalnym środowisku, a ekspozycję organizowaną po raz dziewiąty odwiedzają tłumy widzów.

2010-08-24

Zachodniopomorskie: Sanepid wprowadza kolejne zakazy kąpieli

Kolejne dwa zakazy kąpieli - na jeziorach: Marszewo i Wicko - wprowadził we wtorek sanepid w woj. zachodniopomorskim. Zakazy obowiązują obecnie w pięciu kąpieliskach śródlądowych w Zachodniopomorskiem.

2010-08-10

Zachodniopomorskie: Sanepid wprowadza kolejne zakazy kąpieli

Kolejne dwa zakazy kąpieli wprowadził we wtorek sanepid na kąpieliskach śródlądowych w woj. zachodniopomorskim - na jeziorach Miedwie i Ińsko. Zakaz obowiązuje obecnie w 10 kąpieliskach.

2010-07-30

Kontrole Sanepidu: nieświeża żywność na koloniach, brakuje mydła

Brak mydła i papieru toaletowego, zimna woda w kranach, przeterminowana, źle przechowywana żywność, bałagan oraz przeludnienie w pokojach - m.in. takie nieprawidłowości wykryli już inspektorzy sanitarni podczas tegorocznych kontroli kolonii i obozów.

2010-07-27

Katowice: Sanepid: brak mydła i brudny sprzęt na oddziale szpitala

Brak mydła i ręczników jednorazowych, brudny sprzęt i podłogi - takie zaniedbania stwierdził Sanepid na oddziale neurochirurgii Centralnego Szpitala Klinicznego w Katowicach. Właściwy reżim sanitarny nie był tam zachowany - wynika z kontroli.