Na skróty
  • Tylko w Money.pl
2010-05-24

Sanepid apeluje

      Na terenach, gdzie powódź ustępuje, rozpoczyna się wielkie sprzątanie. Trwa czyszczenie i dezynfekowanie wodociągów. Woda pitna jest dowożona mieszkańcom cysternami lub w butelkach.
      Rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego Jan Bondar podkreśla, że fala powodziowa zalała cmentarze, wysypiska śmieci, szamba i miejsca, gdzie były przechowywane środki chemiczne. Woda powodziowa jest więc więc skażona i niebezpieczna dla zdrowia. Bondar dodał, że inspektorzy sanitarni informują mieszkańców, jak usuwać zanieczyszczenia i odkażać studnie. Środki do dezynfekcji i czyszczenia rozdawane są powodzianom bezpłatnie.
      Bondar dodał, że w kilku miejscach w kraju, między innymi w rejonie Wrocławia i Skawiny, doszło do zmętnienia wody pitnej. Z powodu większej ilości środków odkażających może mieć ona gorszy smak, ale jest bezpieczna i nadaje się do picia.
      Jan Bondar apeluje, aby powodzianie zgłaszali służbom sanitarnym przypadki padłych zwierząt. Nie wolno ich dotykać ani grzebać, bo istnieje ryzyko zakażenia.
      Państwowa Inspekcja Sanitarna przygotowała ulotki dla powodzian z informacjami dotyczącymi bezpiecznego przechowywania żywności, oczyszczania i odkażania wody oraz zapobiegania chorobom zakaźnym.

2010-05-23

Sanepid: telefony alarmowe; informacje o szczepieniach

Na stronach internetowych wojewódzkich i powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych zamieszczone są całodobowe numery alarmowe, pod które można dzwonić poza godzinami pracy poszczególnych sanepidów. Wrocławski sanepid informuje o możliwości zaszczepienia się przeciwko tężcowi.

2010-05-05

Pracownice sanepidu oskarżone o korupcję

O przyjęcie łapówki w postaci słodyczy i kawy o wartości 60 zł w zamian za pozytywne wyniki kontroli lokalu oskarżyła prokuratura dwie pracownice lubelskiego sanepidu. Grozi im do 10 lat więzienia.

Sanepid radzi, jak nie przejeść się w święta
2009-12-24

Sanepid radzi, jak nie przejeść się w święta

Nakładajmy na talerz mniejsze porcje potraw, a przejedzeni, pójdźmy na spacer.

2009-12-24

Podlaski Sanepid radzi, jak nie przejeść się w święta

Zachowajmy umiar już w czasie zakupów produktów spożywczych, nakładajmy na talerz mniejsze porcje potraw wigilijnych i świątecznych a przejedzeni, pójdźmy na spacer - radzi przed Bożym Narodzeniem podlaski Sanepid, w artykule poświęconym naszym świątecznym zwyczajom związanym z przesiadywaniem za stołem i objadaniem się.

2009-11-25

Śląski sanepid ma nowoczesną pracownię wirusologiczną

Nowoczesną pracownię wirusologiczną otwarto w środę w Katowicach. Inwestycja śląskiego sanepidu to pierwsze tego typu laboratorium w regionie i trzecie po Warszawie i Łodzi w Polsce.

2009-11-10

Małopolski sanepid: personel szpitali powinien się zaszczepić

Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Krakowie dr Rafał Niżankowski wysłał do dyrektorów szpitali w Małopolsce list z przypomnieniem, że są zobowiązani zapewnić personelowi, który styka się z pacjentami, możliwość zaszczepienia się przeciwko grypie. Pracownicy mogą odmówić, ale według szefa małopolskiego sanepidu, powinni to zrobić na piśmie.

2009-10-02

Jasna Góra: Sanepid pielgrzymuje i dyskutuje o bezpieczeństwie

Przedstawiciele Państwowej Inspekcji Sanitarnej z całej Polski przybyli w piątek z pielgrzymką na Jasną Górę. Podczas dwudniowego spotkania zastanawiają się m.in. jak lepiej zadbać o bezpieczeństwo sanitarno-epidemilogiczne podczas pieszych pielgrzymek, w których co roku wędruje ok. 140 tys. osób.

2009-09-24

Sanepid: szwedzkie mięso z lat 80. bez zarazków

Mięso pochodzące ze Szwecji, wyprodukowane w latach 80., nie zawiera zarazków chorobotwórczych i prawdopodobnie nie doszło do zatrucia pokarmowego po jego spożyciu - poinformowano PAP w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie.

2009-08-27

Lublin: inspektorki sanepidu usłyszały zarzuty korupcji

Zarzut przyjęcia korzyści majątkowej usłyszały dwie inspektorki lubelskiego Sanepidu, zatrzymane wczoraj przez policję.        

2009-07-16

Zachodniopomorskie: Pięć kapielisk zamkniętych przez sanepid

Pięć kąpielisk na akwenach śródlądowych w woj. zachodniopomorskim jest zamkniętych ze względu na zanieczyszczenie mikrobiologiczne - poinformowała w czwartek rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie Renata Opiela.

2009-07-13

Sanepid: wyniki badań próbek wody z Zegrza - za trzy dni

Wyniki badań mikrobiologicznych próbek wody z Zalewu Zegrzyńskiego będą znane za trzy dni - poinformował w poniedziałek PAP kierownik oddziału nadzoru higieny komunalnej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie Arkadiusz Chełstowski.

2009-07-10

Sanepid zamknął kąpieliska nad Zalewem Zegrzyńskim

# dochodzą m.in. informacje biura prasowego wojewody oraz straży pożarnej #

2009-07-10

Sanepid zamknął kąpieliska nad Zalewem Zegrzyńskim

# dochodzi m.in. informacja o zamknięciu kolejnych kąpielisk #

2009-07-10

Sanepid zamknął kąpieliska nad Zalewem Zegrzyńskim

# dochodzą informacje o akcji na zalewie #

2009-07-10

Sanepid zamknął kąpieliska nad Zalewem Zegrzyńskim

Wszystkie kąpieliska nad Zalewem Zegrzyńskim zostały zamknięte do odwołania - poinformował w piątek PAP rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie Wiesław Rozbicki.

2009-07-10

Sanepid zamknął do odwołania wszystkie kąpieliska nad Zalewem Zegrzyńskim

Jak wyjaśnił rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie, przyczyną jest pojawienie się w Narwii ławic śniętych ryb.

Czwarty przypadek świńskiej grypy w Polsce
2009-05-27

Czwarty przypadek świńskiej grypy w Polsce

Do krakowskiego szpitala trafił mężczyzna z objawami A/H1N1. Przyleciał z Nowego Jorku.

2009-05-25

Sanepid: rodzice chorego Amerykanina zdrowi, on sam czuje się dobrze

21-letni Amerykanin polskiego pochodzenia, u którego badania potwierdziły obecność wirusa A/H1N1, czuje się bardzo dobrze. Badania jego rodziców wykazały, że są zdrowi.

Drugi przypadek świńskiej grypy w Polsce
2009-05-14

Drugi przypadek świńskiej grypy w Polsce

Mężczyzna u którego wykryto A/H1N1 przyleciał do Wrocławia z Nowego Jorku.