Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Bartłomiej Dwornik
|

1000 emigrantów na każdy dzień członkostwa

0
Podziel się:

Fala nowej emigracji zarobkowej liczy około 2,2 miliona osób. Ponad 1,8 miliona z nich wyjechało do krajów Unii.

1000 emigrantów na każdy dzień członkostwa
(PAP/EPA)

Fala nowej emigracji zarobkowej liczy około 2,2 miliona osób. Ponad 1,8 miliona z nich wyjechało do pracy do krajów Unii Europejskiej.

1 maja 2009 roku będzie dla Polski 1827 dniem we wspólnej Europie. Czysto statystycznie, na każdy z tych dni przypada ponad tysiąc osób, które swoje zawodowe plany postanowiły związać z innym krajem Wspólnoty. Dziś pracują poza granicami Polski.

Przy określaniu liczby emigrantów GUS bierze pod uwagę osoby przebywające poza granicami Polski ponad 3 miesiące.

Europejski exodus

Od 2002 roku, kiedy przeprowadzony został Narodowy Spis Powszechny do końca roku 2007 - to ostatnie dane za pełny rok, jakimi dysponuje Główny Urząd Statystyczny - rzesza wszystkich polskich emigrantów powiększyła się blisko trzykrotnie. Armia polskich pracowników w krajach Unii rosła jeszcze szybciej. Jest dziś *cztery razy większa *niż podczas pierwszego badania.

źródło: GUS

Świadkami największego exodusu byliśmy w latach 2005 i 2006. Wówczas rzesza emigrantów powiększała się w tempie blisko pół miliona osób rocznie, z czego kurs na kraje Unii obierało około 400 tysięcy naszych rodaków.

Z analizy, opublikowanej w styczniu tego roku przez zespół doradców strategicznych premiera, kierowany przez Michała Boniego wynika, że emigracyjną przyszłość od chwili przystąpienia Polski do Unii wybierały głównie dwie grupy Polaków:

  • Osoby w wieku 20-44 lata, ze wsi i małych miast, z wykształceniem zasadniczym zawodowym lub średnim zawodowym.
    • Osoby w wieku 25-44 lata, pochodzący z dużych miast, z wykształceniem wyższym.

*Co druga osoba *emigrująca z Polski przebywa za granicą co najmniej 12 miesięcy.
Najczęściej na wyjazd z Polski decydowali się mieszkańcy Podkarpacia, Podlasia i województwa świętokrzyskiego. Najrzadziej - Mazowsza, Śląska i województwa łódzkiego.

Jeszcze nie wszędzie nas chcą

Z piętnastki krajów tzw. _ starej Unii _ po pięciu latach otworem stoją dla nas drzwi na rynki pracy jedenastu z nich. 1 maja będzie ich już trzynaście - od tego dnia z otwartymi ramionami powinni witać nas pracodawcy w Belgii i szukający pracowników Duńczycy.

Otwieranie unijnych rynków pracy dla Polaków
data kraje
1 maja 2004 Wielka Brytania, Irlandia, Szwecja
1 maja 2006 Hiszpania, Portugalia, Finlandia, Grecja
31 lipca 2006 Włochy
1 maja 2007 Holandia
1 listopada 2007 Luksemburg, Niemcy (dla inżynierów i elektrotechników)
1 lipca 2008 Francja
1 maja 2009 Belgia, Dania

Ostatnie dwa kraje, które swoich rynków pracy postanowiły bronić przed pracownikami z Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Węgier, Czech, Słowacji, Słowenii do końca, czyli do 30 kwietnia 2011 roku to Austria i Niemcy. Choć w przypadku Niemiec restrykcje zostały już zniesione w przypadku inżynierów i elektrotechników. Łatwiej mają też absolwenci wyższych uczelni.

Szturm na Wyspy

Najpopularniejszy kierunek emigracji to oczywiście Wyspy Brytyjskie. W Wielkiej Brytanii i Irlandii mieszka i pracuje połowa _ nowej emigracji _. Spośród krajów, które otworzyły swoje rynki pracy już w chwili akcesji, jedynie Szwecja - zapewne przez wzgląd na wysokie podatki - nie zdobyła uznania w oczach wyjeżdżających do pracy rodaków.

źródło: GUS

W przypadku Wielkiej Brytanii i Irlandii można mówić wręcz o eksplozji popularności *związanej z otwarciem rynku pracy. W porównaniu z rokiem 2002 rzesza Polaków w Irlandii *wzrosła ponad stukrotnie, w Wielkiej Brytanii jest dziś *trzydzieści razy większa *niż przed akcesją.

Najpopularniejsze kierunki w UE przed akcesją i po akcesji (liczba emigrantów w tysiącach)
kraj 2002 2007
1. Niemcy 294 490
2. Włochy 39 87
3. Wielka Brytania 24 690
4. Francja 21 55
5. Hiszpania 14 80
11. Irlandia 2 200

Co prawda przez ostatnie dwa lata liczba polskich emigrantów rośnie już znacznie wolniej, ale jak pokazują badania ankietowe, jakie portal Money.pl prowadził w październiku ubiegłego i w lutym tego roku, fali masowych powrotów do kraju spodziewać się nie należy.

Raporty Money.pl
Młoda emigracja ucieka tylko z Ameryki * Co trzeci Polak chce wracać z USA do kraju. W sumie w tym roku wróci co dziesiąty emigrant - wynika z badania *Money.pl.
Obalamy mit - nie będzie masowych powrotów z emigracji * Cztery piąte emigrantów nie wróci do Polski w najbliższym czasie - wynika z badania *Money.pl.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)