Na skróty
Money.plArchiwumWiadomości6 razy mniej zarabiamy niż na Zachodzie
Maciej Miskiewicz
Maciej Miskiewicz, redaktor Money.pl
6 razy mniej zarabiamy niż na Zachodzie
fot: Liane Matrisch/Dreamstime.com
2009-04-27 06:00

6 razy mniej zarabiamy niż na Zachodzie

Autor: Maciej Miskiewicz



Najwięcej w Europie za pracę dostają Duńczycy. Polskie pensje są od trzech do sześciu razy niższe niż na Zachodzie. Ale gonimy czołówkę.

Polacy lubią narzekać, że zarabiają za mało. Faktycznie - po prostym przeliczeniu naszych wynagrodzeń na euro, czy funty, okazuje się, że wciąż zarabiamy sporo mniej niż obywatele tzw. starej UE.

Ta różnica maleje nieco, gdy weźmiemy pod uwagę siłę nabywczą pensji nad Wisłą i w najbardziej rozwiniętych gospodarczo krajach Europy. Bo za np. tysiąc funtów w Wielkiej Brytanii kupimy mniej niż za równowartość tej kwoty w złotych w Polsce.

Wszyscy chcemy lepiej zarabiać. Ale musimy pamiętać, że wysokość pensji jest ściśle powiązana z poziomem rozwoju gospodarczego.

PPS
sztuczna waluta, służąca do wyeliminowania różnic cenowych
zakłada się, że za jeden PPS można kupić tę samą ilość towaru czy usługi w każdym kraju UE

Giełda na żywo

Gracze na Wall Steet czekają na Janet Yellen

Sprawdź, jak przebiegła poniedziałkowa sesja na nowojorskiej giełdzie.

Giełda na żywo

GPW: Te czynniki nie zachęcają do kupowania akcji

Wzrost napięcia politycznego w związku sankcjami ekonomicznymi przeciw...

Jak wynika z danych Eurostatu w 2007 roku PKB Polski w przeliczeniu na mieszkańca był równy 53 proc. średniej dla 27 krajów Wspólnoty. Daje nam to 25 miejsce w Unii. Słabiej wypadają jedynie Bułgaria (37 proc.) i Rumunia (41 proc.).

Wśród krajów tzw. nowej UE liderami są Cypr i Słowenia. One - podobnie jak Czechy i Malta - wyprzedzają m.in. Portugalię.

Zdecydowanym liderem całego zestawienia jest Luksemburg (276 proc.). W czołówce są jeszcze: Irlandia (150 proc.), Holandia (131 proc.) Austria (128 proc.) i Szwecja (126 proc.).

źródło: Eurostat

Pensje są też uzależnione od wydajności. Okazuje się, że pracujemy mniej wydajnie niż - z wyjątkiem Portugalii - obywatele wszystkich krajów starej UE . W 2006 roku w ciągu godziny polski pracownik wytwarzał PKB o wartości zaledwie 52 proc. średniej dla unijnej piętnastki. Najbardziej wydajni są obywatele Luksemburga (167,8 proc.), a najmniej Bułgarzy (31,1 proc.). To nie może pozostać bez wpływu na wysokość naszych poborów.

- Ciekawe jest porównanie średniego kosztu robocizny w Polsce i w Europie Zachodniej i odniesienie tego do PKB na mieszkańca. Otóż średni godzinny koszt robocizny jest u nas 4-5-krotnie niższy, podobnie jak nominalny PKB na mieszkańca. Trudno więc stwierdzić, że poziom płac w Polsce jest wyraźnie zaniżony w stosunku do poziomu gospodarki - konkluduje autorka publikacji portalu edukacyjnego NBP Polskie płace na szerszym tle.

WIĘCEJ INFORMACJI O WYNAGRODZENIACH
Analitycy: Pensje rosną, ale coraz wolniej
Analitycy prognozują wzrost pensji w lutym 2009 roku.

Pensje będą rosły o połowę wolniej
W tym roku pensje będą rosły - w wariancie optymistycznym - o połowę wolniej
W 2008 roku średnia pensja urosła o 10,1 procent
w całym 2008 r. przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło o 10,1 proc., a zatrudnienie o 4,8 proc

Wschód w pogoni za Zachodem...

Ostatnie dwa lata to w Polsce czas dynamicznego wzrostu płac. Jak wynika z danych European Industrial Relations Observatory w 2007 roku zarobki Polaków urosły o 8,6 proc.

Z kolei według GUS w 2008 roku podwyżki były jeszcze większe, bo nasze wypłaty były średnio aż o 10,1 proc. wyższe niż w 2007 roku. Takie tempo daje nam miejsce w europejskiej czołówce. To sporo więcej niż średnia dla całej UE.

W 2007 roku pensje nominalne - bez uwzględnienia inflacji - w 27 krajach urosły średnio o 7 proc. W tzw. starej piętnastce wzrost sięgnął jedynie 3,1 proc. Tu liderami były: Irlandia, Szwecja i Grecja.

W 12 krajach, które przystąpiły do Unii po 1 maja 2004 roku płace rosną szybciej. W 2007 roku średnio o 11,9 proc. Największe podwyżki miały miejsce w: republikach bałtyckich, Rumunii i Bułgarii.

Widać więc, że państwa tzw. nowej UE zwiększają tempo pogoni za starą UE. w 2007 r. pensje rosły tam 3,8 razy szybciej niż w krajach unijnej 15. W 2006 roku różnica była mniejsza.

źródło: EIRO

... a Duńczycy zarabiają najlepiej

Z raportu firmy Sedlak & Sedlak wynika, że w Europie najlepiej zarabiają Duńczycy. W 2004 roku płace w Danii były najwyższe w sześciu z 13 analizowanych sektorów gospodarki.

W przypadku trzech branż Dania uplasowała się na drugim miejscu. średnie wynagrodzenie wahało się od 3398 euro w hotelarstwie i gastronomii do 5761 euro w górnictwie

Poza Danią na naszym kontynencie najlepiej zarabia się w krajach, które nie są członkami UE. Czyli w: Islandii, Norwegii i Szwajcarii. Islandia była liderem w trzech branżach. M.in. w pośrednictwie finansowym ze średnią pensją w wysokości 5667 euro i w branży zaopatrywania w energię, gaz i wodę (5084 euro).

Norwegowie zarabiali najlepiej w pozostałej działalności usługowej (3753 euro) i edukacji. A Szwajcarzy w hotelarstwie (3658 euro) i transporcie.

Autorzy raportu podkreślają, że wysokość zarobków w innych krajach Europy Zachodniej była bardzo różna. Ale Europejczycy nie zarabiali mniej niż 1500 euro. Płace na Zachodzie były więc wyższe od stawek polskich średnio od trzech do sześciu razy.

Pocieszające może być jednak to, że w porównaniu z zarobkami mieszkańców innych, nowych krajów UE, pensje w Polsce są przeważnie wyższe.

- Poza państwami Europy Zachodniej polskie wynagrodzenia ustępowały (...) płacom na Cyprze (średnio o 69 proc.), w Słowenii (o 53 proc.) oraz na Malcie (o 42 proc.). Wyjątek stanowił jedynie sektor górnictwa i kopalnictwa, w którym stawki płac obowiązujące na Malcie były nieznacznie niższe od polskich - czytamy w raporcie Wynagrodzenia w różnych sektorach - Polska na tle innych krajów EU.

Najgorzej zarabiali Bułgarzy. Bez względu na branżę ich zarobki były o około 70 proc. niższe niż w pozostałych krajach nowej UE.

GDZIE ZARABIA SIĘ NAJLEPIEJ W EUROPIE?
BRANŻA
2004 r.
2006 r.
(dane nie obejmują wszystkich państw)
POLSKA
2006 r.
(w nawiasie zmiana od 2004 r.)
POŚREDNICTWO FINANSOWE ISLANDIA
5667
EURO
HOLANDIA
4799 EURO
1297 EURO
(+30 PROC.)
DOSTARCZANIE ENERGII,
GAZU I WODY
ISLANDIA
5084
EURO
LUKSEMBURG
4902 EURO
847 EURO
(+22 PROC.)
GÓRNICTWO DANIA
5761 EURO
HOLANDIA
5242 EURO
1124 EURO
(+25 PROC.)
HOTELE
I RESTAURACJE
SZWAJCARIA
3658 EURO
LUKSEMBURG
2869 EURO
456 EURO
(+23 PROC)
POZOSTAŁA DZIAŁALNOŚĆ USŁUGOWA NORWEGIA
3753 EURO
HOLANDIA
2833 EURO
624 EUR0
(+26 PROC.)
OCHRONA ZDROWIA I OPIEKA SPOŁECZNA DANIA
3984 EURO
HISZPANIA
1874 EURO
621 EURO
(+ 49 PROC.)

źródło: Sedlak & Sedlak

ZOBACZ TAKŻE WIĘCEJ WIADOMOŚCI O KONDYCJI GOSPODARKI UE:

Polscy menedżerowie siedzą na kominach

Polska to kraj, w którym płace na różnych szczeblach pracowniczej hierarchii są najbardziej zróżnicowane w całej UE.

- Polska jest jedynym krajem w którym zarobki menedżerów są nieproporcjonalnie wysokie w porównaniu z pozostałymi szczeblami zarządzania. Wynagrodzenie menedżera stanowiące aż 174 proc. płacy starszego specjalisty to fenomen w całej Europie - czytamy w raporcie Sedlak & Sedlak.

Jak podkreślają autorzy raportu w krajach UE różnica ta rzadko przekracza 50 proc., a zazwyczaj utrzymuje się na poziomie 30-40 proc.

Różnice między płacami starszych i młodszych specjalistów mieszczą się w europejskiej normie. W Polsce jak i w większości krajów Unii uposażenia różniły się o ok. 30 proc.

Co ciekawe z kolei rozbieżność w wynagrodzeniu na dwóch najniższych szczeblach zarządzania była w Polsce najniższa w całej UE..

Pensje minimalne - przepaść między Sofią a Dublinem

Spore różnice widać też, gdy porównamy pensje minimalne w krajach UE. Ich poziom jest ustalany ustawowo w 20 spośród 27 krajów Unii.

Z danych Eurostatu wynika, że w 2008 roku najniższa pensja minimalna obowiązywała w Bułgarii. Tam nie można zarabiać mniej niż 112 euro. To czternaście razy mniej niż w Luksemburgu. Tam zatrudnieni nie mogą dostać za swoją pracę mniej niż 1610 euro. Polska z pensją w wysokości 334 euro plasuje się mniej więcej w połowie unijnej stawki (12 miejsce).

źródło: Eurostat

Po przeliczeniu pensji minimalnych na jednostki siły nabywczej okazuje się, że pensja w Luksemburgu (1532 PPS) jest już tylko siedem razy większa niż w Rumunii (232 PPS). Polska pensja minimalna to równowartość 469 jednostek PPS. Podobnie jak przy wartości nominalnej daje nam to 12 miejsce w UE.

Jest tak pomimo tego, że to właśnie w Rumunii pensja minimalna urosła między 2000 a 2008 rokiem aż o 28 proc. Czyli najwięcej w całej UE. Dwucyfrowy wzrost odnotowano jeszcze w: Bułgarii (14,4 proc) oraz na Litwie (15,7 proc.) i Węgrzech (13,3 proc.). W Polsce w tym czasie pensja minimalna urosła o 6,1 proc.





Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Przejdź do kalulatorów Money.pl.
Drukuj ten artykuł.
Czytam Money.pl


Re: 6 razy mniej zarabiamy niż na Zachodzie

elektryk - górnik / 83.5.17.* / 2012-07-09 16:23
Ja w tym miesiącu jako elektryk dołowy (pod ziemią) zarobiłem 2015 zł na ręke(15 lat stażu i zero pożyczki, dwie przepracowane soboty). Gdzie te 1024 euro w górnictwie??

Re: 6 razy mniej zarabiamy niż na Zachodzie

m454kr4 / 213.5.202.* / 2012-03-30 10:10
kto napisał ze kupi wiecej za 1000 zł w polsce : jest idiotą

Re: 6 razy mniej zarabiamy niż na Zachodzie

marek12g / 176.11.239.* / 2011-07-18 18:50
Wypisywanie takich bzdur o zarobkach i wydajności pracy polaków to skandal. Twierdzenie,że Polacy są niewydajni i zarabiają relatywnie dużo to jest kpina z ludzi którzy ciężko pracują za 1200 zł.

Re: 6 razy mniej zarabiamy niż na Zachodzie

kato44 / 77.254.212.* / 2010-12-08 17:47
Jak to przeczytałem, to posrałem się ze szczęścia! Nareszcie ktoś pisze prawdę! Nie jak za komuny, gdy produkcja stali i cukru rosła w emeryci i dzieci głodowali. Nie było nic poza octem a po jaja trzeba było przychodzić do sklepu z własnymi skorupkami, bo brakowało opakowań. Dobrze, że skończyła się propaganda.

SZARA STREFA

ciawaaaa / 81.219.145.* / 2010-02-24 14:51
do tego tekstu powinien powininen zostac dolaczony rownie obszerny a moze nawet dluzszy tekst o szarej strefie - chyba jednej z najwiekszych w UE. wieki rozbiorow, dziesieciolecia okupacji - to sklada sie na wrodzone zdolnosci omijania oficjalnego obiegu. Im panstwo mocniej cisnie (posrednio czy bezposrednio) tym wiecej pieniedzy idzie pod stolem. proste.

Re: 6 razy mniej zarabiamy niż na Zachodzie

dopedude81 / 94.251.129.* / 2010-02-10 01:13
"za 1000 funtów kupimy w Anglii mniej niż za 1000zł w Polsce"? hmm dziwne, weźmy nawet papierosy, które tam są bardzo drogie - za 1000 funtów mamy jakieś 200 paczek, w Polsce za 1000zł może ze 120, benzyna? proszę bardzo; tam blisko 1000 litrów, tutaj znowu ze 120...tam 8-10 -letni samochód, u nas - 1/10 takiego samochodu...ktoś nie odrobił lekcji albo robi PR dla rządu.
kpmp / 212.182.97.* / 2010-02-25 08:43
dokładnie....ktoś nie odrobił lekcji : czytanie ze zrozumieniem tekstu..

nie martw sie nie martw

mapi / 2010-01-15 11:54
już tęgie głowy pracują nad tym, aby praca w Polsce tania była...

Re: 6 razy mniej zarabiamy niż na Zachodzie

rom tumol / 89.191.147.* / 2009-10-04 22:43
pytanie w którym kantorze sprzedawano w grudniu 2008r euro po 3,82 {minimalne wynagrodzenie 334 euro } , jak autor ma takie dobre informacje to niech podzieli się z nami wcześniej to wszyscy zarobimy { znany mi średni kurs euro w grudniu 2008r to 4.40 zł , 1126: 4,40
=256 euro trochę matematyki }

Re: 6 razy mniej zarabiamy niż na Zachodzie

Beck's / 83.29.216.* / 2009-09-16 19:28
podawanie najnizszej krajowej jest bez sensu, bo np. w polsce najnizsza krajowa zarobi niecale 15% ludzi i sa to glownie ci, ktorzy wykonuja proste prace bez zadnych kwalifikacji(kierowcy, sprzataczki czy zamiatacze ulic). natomiast na zachodzie tamtejsza najnizsza krajowa zarabia okolo 20% ludzi. stad wniosek, ze zarobki sa u nas 3-4 krotnie nizsze, a biorac pod uwage sile nabywcza to 2-3 razy mniej

Autorowi chyba składnia szwankuje.

koprowy las / 84.38.26.* / 2009-06-12 12:43
Powinno być chyba "zarabiamy 6 razy mniej niż zachodni europejczycy"

Re: 6 razy mniej zarabiamy niż na Zachodzie

ZENADA / 89.78.4.* / 2009-05-02 15:14
POLSKA MA BYC WASALEM EUROPY ZGODNIE Z PLANAMI STRASSSERA, KTORY
PRZEWIDYWAL I PLANOWAL STWORZENIE Z TERENOW NADWISLANSKICH TZW.
MITTLELANDU; - RYNKY ZBYTU DLA PRZEMYSLU NIEMIECKIEGO!! STATKI
MAJA BYC RODUKOWANE W NIEMCZECH, CUKIER ROWNIEZ, ROLNICY
NIEMIECCY MAJA MIEC 2 RAZY WIEKSZE DOTACJE OD ROLNIKOW
POLSKICH...ITD. I WSZYSTKO IDZIE W TYM WLASNIE KIERUNKU

Re: 6 razy mniej zarabiamy niż na Zachodzie

mat3421 / 91.193.211.* / 2009-05-01 21:20
"Polska jest jedynym krajem w którym zarobki menedżerów są nieproporcjonalnie wysokie w porównaniu z pozostałymi szczeblami zarządzania."

Taki dyrektor odchodząc z firmy bierze milion odprawy. A potem firma bankrutuje. Nic dziwnego, skoro takie złodziejstwo w Polsce trwa.

co sadzicie o wykladowcach

malllpeczczka / 83.4.32.* / 2009-04-30 13:22
hej Jestem studentka i pisze wlasnie prace magisterska. Nie bede ukrywac przydałaby mi sie Wasza opinia na temat przedsiębiorczości akademickiej.
Jak macie dosłwonie 2 minutki to wypełnijcie ankiete która znajduje sie na stronie www.mlody przedsiebiorca.pl
lub tutaj bezposredni link:
http://mlodyprzedsiebiorca.pl/ankieta?task=fillPoll&pollID=2

Wielkie dzieki ;-)

Re: 6 razy mniej zarabiamy niż na Zachodzie

rysiul20 / 83.19.96.* / 2009-04-29 22:36
jeszcze rok rządu PO i bedzie siedem razy mniej

Re: 6 razy mniej zarabiamy niż na Zachodzie

mnyy / 195.140.236.* / 2009-04-29 17:36
No to nieźle jest - są gorsi hihi.

Szkoda tylko że juz tylko rumunia i bułgaria.
I martwi mnie że my jesteśmy w unii 5 lat a oni dopiero weszli. Zaraz będą się porównywac z Białorusią bo tylko ona zostanie z nami w tyle.

Weszliśmy do UE 5 lat temu, za chwilę miną dotacje, dróg jak nie było tak nie ma....., zostanie składka do płacenia i 6 krotna różnica do średniej unijnej,a ceny i waluta unijna.

A obywatel może się cieszyć że bez paszportu na granicy sobie pochodzi, bo na wyjazd za granicę już może mu kasy nie wystarczyć (no chyba że za pracą w London City).

Za średnią krajową +/- 1600-1800 netto to może sobie kupić 400 euro.

To jakiś żart jest. Unici umierają ze śmiechu jak to słyszą.
kaczordonald / 86.144.144.* / 2009-04-29 18:03
A ceny masz te same albo nizsze.Polacy kupoja samochody w Wielkiej Brytanii.Placa za przekladke kierownicy i jeszcze sprzedaja auto z zyskiem w Polsce.Odziez jest tansza.Elektronika.Na allegro mozesz kupic mnostwo uzywanej elektroniki przywozonej z UK.
Beck's / 83.29.216.* / 2009-09-16 19:18
tak, ale wez pod uwage zywnosc czy powiedzmy wynajme mieszkania. tam w Uk ceny sa 2 razy wyzsze niz w polsce!!
caboty / 89.228.169.* / 2013-07-11 00:15
człowieku! Porównaj zarobki do cen mieszkań! We wrocławiu wynajęcie mieszkania to minimum 1000zł. z 1500zł które zarabiam. A w GB, albo D? 300Euro, gdzie pieprzony zbieracz owoców bierze 900 euro.

Pomyśl trochę.

Re: 6 razy mniej zarabiamy niż na Zachodzie

czerwony kapturek / 79.188.238.* / 2009-04-29 13:02
jaki dystans dzieli nas do Portugalii,

ten tytuł to najlepsza puenta naszej obecności w UE, bo przez kolejne najbliższe 5 lat pensje nie wzrosą 6 krotnie, czyli PO ma dla Polskie miejsce w ogonie.
Przestańmy wreszcie postrzegać UE jako wyłącznie możliwość wyjazdu i pracy

Re: 6 razy mniej zarabiamy niż na Zachodzie

JAW / 87.206.57.* / 2009-04-29 11:54
To zarobki bez płacenia podatków, a te dzięki Donaldowi "3 razy 15" Tuskowi mamy coraz to nowe i wyższe. W efekcie zarabiamy do kieszeni nie 6 razy mniej ale około 8 razy mniej i zanosi się, że będzie jeszcze gorzej, a nie że kogoś gonimy

Re: 6 razy mniej zarabiamy niż na Zachodzie

światowiec / 77.254.132.* / 2009-04-29 11:34
Polacy zarabiają za dużo a są niewydajni. Wyrzucić niesprzyjającą przedsiębiorcom płacę minimalną, zmniejszyć wszystkim niemenadźerom zarobki o 30 %, żadnych podwyżek, tylko wtedy będziemy konkurencyjni i możemy gonić starą Europę !
czerwony kapturek / 79.188.238.* / 2009-04-29 13:03
stary wyjeżdżaj szybko !

Re: 6 razy mniej zarabiamy niż na Zachodzie

mdk / 194.7.114.* / 2009-04-27 10:20
Ten artykul nic nie znaczy, bo mowi sie o zarobkach BRUTTO. Jak tak zobaczyc co zostaje na reke, to Luksemburg stoi najlepiej , a nie Dania gdzie podatki sa bardzo wysokie.
mlodyyyy / 84.38.22.* / 2009-04-27 13:49
nawe nie on mowi o PKB per capita, a przecież pracuje do drógi zdolny do pract Polak WIELKIE LOL z AUTORA!

Re: 6 razy mniej zarabiamy niż na Zachodzie

Gliz2 / 217.113.228.* / 2009-04-27 09:07
Bo za np. tysiąc funtów w Wielkiej Brytanii kupimy mniej niż za równowartość tej kwoty w złotych w Polsce.
Kto w GB zarabia 1000 funtów? Student na zmywaku... Porównywać można pracownika banku 35-40 tys funtów z wyzyskiwanym Polakiem, który robi to samo za 30-40 tys zł. A nawet robi więcej bo pracuje ekstra 5 godzin w tygodniu...
A co do tego ile kto wyrabia PKB - takie rzeczy mogą wypisywać tylko menele statystyczni - skoro w Londynie siedzi 2/3 finansowej potęgi Europy to nie dziwne, że ma tam kto te PKB na łebka nastukać...
mlodyyyy / 84.38.22.* / 2009-04-27 13:50
chyba chciałeś napisać kupi więcej. Sorry ale nie znasz realiów
kaczordonald / 86.140.27.* / 2009-04-27 12:40
Zalezy czego kupimy mniej.Bo np odziez ,elektronika sa w Wielkiej Brytanii tansze niz w Polsce.Zywnosc jest w podobnych cenach.
Beck's / 83.29.216.* / 2009-09-16 19:23
znam doskonale tamtejsze realia i nie mydlcie mi tu oczu, ze tam jest taniej(moze bylo rok temu jak mielismy mocna walute). zywnosc jest duzo drozsza(chyba ze kupujesz w tanim dyskoncie, ale uwazaj bo na dluzsza mete wysiadzie ci uklad pokarmowy), nie wspomne juz o ubezpieczeniu samochodow czy wynajeciu pokoju(3 razy drozej jak u nas). zarobki w Uk sa 4 razy wieksze a biorac pod uwage sile nabywcza to srednio 2-3 razy wieksze. i takie sa fakty!!

Re: 6 razy mniej zarabiamy niż na Zachodzie

mirek3011 / 2009-04-27 07:18 / Tysiącznik na forum

Polska jest jedynym krajem w którym zarobki menedżerów są nieproporcjonalnie wysokie w porównaniu z pozostałymi szczeblami zarządzania. Wynagrodzenie menedżera stanowiące aż 174 proc. płacy starszego specjalisty to fenomen w całej Europie

Bo u nas zarządzają tzw "komunistyczni " menadżerowie którzy są poszukiwani w całej Unii i dlatego zgodnie z zasadami gospodarki wolnorynkowej zarabiają dużo ,bo jest na nich wielki popyt...............
Ostatnio dali pokaz swojej fachowości zarządzając TFI i NFI !!!!!!!!!!!......itp...... itd.......
taki tam / 77.253.17.* / 2009-04-28 21:44
A dla kogo miała być ustawa kominowa?