Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

IPN ujawnił, co jest w teczkach ministrów

1
Podziel się:

Donald Tusk, Grzegorz Schetyna, Bogdan Klich, Radosław Sikorski - to członkowie rządu, których rozpracowywało SB.

IPN ujawnił, co jest w teczkach ministrów
(PAP/Radek Pietruszka)

Donald Tusk,Grzegorz Schetyna,Bogdan Klich,Radosław Sikorski- to dzisiejsi członkowie rządu, których SB rozpracowywało. Minister sprawiedliwościZbigniew Ćwiąkalski był zarejestrowany przez SB jako kandydat na tajnego współpracownika.

Takie zapisy co do członków rządu zawiera katalog osób publicznych, opublikowany we wtorek przez IPN.

Tusk był figurantem

Premier Donald Tusk był figurantem, rozpracowywanym w ramach sprawy prowadzonej w latach 1980-83 przez SB w Gdańsku, a wymierzonej przeciw NSZZ "Solidarność".

Był też objęty sprawą prowadzoną przez Prokuraturę Wojewódzką w Gdańsku w 1983 r., co do uczestnictwa w "tajnej organizacji o charakterze antypaństwowym".

Katalog przypomina, że w 2005 r. Sąd Apelacyjny w Warszawie uznał, iż Tusk nie był tajnym i świadomym współpracownikiem organów bezpieczeństwa państwa i złożył zgodne z prawdą oświadczenie lustracyjne.

Ćwiąkalski kandydatem na TW

13 września 1985 r. minister sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski został zarejestrowany przez krakowską SB jako kandydat na tajnego współpracownika - wynika z katalogu.

Według IPN, materiały zniszczono 18 października 1989 r. w jednostce operacyjnej; brak jest protokółu brakowania.

Schetyna i Klich - rozpracowywani

Szef MSWiA Grzegorz Schetyna występuje jako rozpracowywany w ramach sprawy o kryptonimie "Klika", dotyczącej "nielegalnej działalności antysocjalistycznej" we Wrocławiu.

Szef MON Bogdan Klich był - jak podaje katalog - internowany od stycznia do marca 1982 r. 11 listopada 1986 r. zatrzymany w czasie demonstracji ulicznych w Krakowie i ukarany przez kolegium.

Rozpracowywany przez wydział SB w Krakowie w ramach sprawy o kryptonimie "Fantasta", z powodu podpisania apelu o powołaniu Inicjatywy Obywatelskiej w Obronie Praw Człowieka przeciw Przemocy.

19 grudnia 1987 r. materiały zdjęto z ewidencji z powodu "zaniechania wrogiej działalności". W styczniu 1988 r. zarejestrowany jako figurant sprawy o kryptonimie "Pacyfiści" - z powodu działalności w Ruchu "Wolność i Pokój".

Szef MSZ Radosław Sikorski 21 stycznia 1983 r. był zarejestrowany przez wydział II SB w Bydgoszczy (kontrwywiad) jako "osoba do obiektu" "Bristol". Potem sprawę przerejestrowano na krypt. "Bastard" - jako "podejrzanego o kontakt ze służbami specjalnymi państw NATO". Sprawę zdjęto z ewidencji 15 stycznia 1990 r.; materiały zniszczono.

Pozostali ministrowie mają zapisy albo że nie figurują w IPN, albo że zachowały się tylko ich akta paszportowe.

ZOBACZ TAKŻE:

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(1)
Papusza
2 lata temu
Schetyna przez SB był lagodnie traktowany , bo do nich donosił. W 1986r kiedy byl studentem i nalezal do opozycyjnej organizacji NZSP dostaje wraz z żoną paszport i wyjeżdza na saxy do Kanady. Kogo SB wypuszczala na zachod z rodziną w czasie glębokiej komuny? Schetynie SB dorobila zyciorys opozycjonisty, Musieli mieć swojego czlowieka w strukturach wroclawskiej Solidarności. Tak samo jak Frasyniuk. Te dziwne Schetyny kontakty z agentami bezpieki PRL, wsadzenie do UE kapusia Cimoszewicza, Kapusia Belką, komunisty Millera mowią same za siebie.