Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Anna Widzyk
|

Niemiecka prasa: Harmonia między Polską a Rosją chwilowa

0
Podziel się:

Sueddeutsche Zeitung pisze o dyplomatycznym tryumfie Moskwy.

Niemiecka prasa: Harmonia między Polską a Rosją chwilowa
(PAP/EPA)

S_ ueddeutsche Zeitung _. pisze o _ dyplomatycznym tryumfie _ Moskwy.

Według gazety, Rosja mogłaby wyciągnąć naukę z polskiej tragedii, przy czym nie chodzi tylko o oświetlenie lotnisk wojskowych, lecz także _ stabilność systemu _ tego kraju.

_ - Po śmierci prezydenta, dowódców wojska, wysokich rangą polityków i działaczy ruchów obywatelskich Polska jest osierocona, zdekapitowana - ale silna. Instytucje polityczne wytrzymują, nie ma wątpliwości co do legitymacji rządu, wspólnota międzynarodowa wyraża współczucie, ale się nie niepokoi _ - zauważa _ SZ _.

**[

Wszystko o katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. ]( http://www.money.pl/archiwum/wydarzenia/smierc;lecha;kaczynskiego.html )**

_ - Natomiast, gdyby podobny cios spotkał Rosję, wywołałoby to polityczne załamanie _ - dodaje.

Według dziennika, w Moskwie nie myśli się jednak w tych dniach o samokrytyce - ani pod kątem polityki wewnętrznej, a tym bardziej polityki zagranicznej.

_ - Spontaniczne współczucie, od składających kondolencje mieszkańców Smoleńska po przywódców państwa, przysporzyło Rosji sympatii, jaka rzadko ma miejsce. Polski poseł (chodzi o Artura Górskiego z PiS - PAP) nawet przeprosił Kreml za początkową nieufność po drugim Katyniu. A prezydent Dmitrij Miedwiediew z miłym zaskoczeniem zauważył, że podczas jego wizyty w USA wyjątkowo nie stawiano mu pytań o wolność prasy w Rosji ani o jego relacje z (premierem) Władimirem Putinem _ - pisze _ Sueddeutsche Zeitung _, dodając, że na Kremlu panuje _ szampański nastrój _.

_ - Jednak nowa harmonia w polsko-rosyjskich stosunkach jest jak dotąd tylko migawką i nie obiecuje jeszcze stabilnego sojuszu _ - dodaje dziennik.

Gazeta przypomina, że po zamachach w USA 11 września 2001 roku ówczesny prezydent Rosji Władimir Putin jako pierwszy przywódca złożył kondolencje ówczesnemu prezydentowi USA George'owi W. Bushowi.

_ - Tym bardziej był on rozżalony, gdy USA rozszerzały swoje wpływy w sąsiedztwie Rosji, w Polsce, Gruzji, Azji Środkowej. Od tamtego czasu mapa polityczna zasadniczo się zmieniła i to na korzyść Rosji. Kolorowi rewolucjoniści stracili poparcie, jak na Ukrainie, albo utracili międzynarodową sympatię, jak w Gruzji. Wstrzymano ponoć nieuniknione rozszerzenie NATO, Kreml nie obawia się już, że dojdzie do demokratycznej, być może sterowanej z zewnątrz zmiany władzy _ - ocenia dziennik.

_ - A śmierć Lecha Kaczyńskiego, jednego z największych przeciwników Kremla, Rosja zamieniła wręcz w dyplomatyczny tryumf _ - dodaje.

Według _ Sueddeutsche Zeitung _ ważny będzie rozwój sytuacji w najbliższych miesiącach wokół Kirgistanu, gdzie w zeszłym tygodniu opozycja obaliła prezydenta Kurmanbeka Bakijewa. W Kirgistanie swoje bazy mają zarówno Rosja, jak i USA.

_ - W tej chwili Moskwie wiedzie się doskonale. Idealnie byłoby, gdyby Kreml był w stanie na jakiś czas wyzbyć się obaw przed okrążeniem i poszukać kompromisu z Waszyngtonem odnośnie Kirgistanu. Bo każda dobra passa ma swój koniec _ - pisze niemiecki dziennik.

ZOBACZ TAKŻE:

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)