Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polscy politycy o Europie

0
Podziel się:

Na duże znaczenie najbliższych wyborów do parlamentu europejskiego wskazywali uczestnicy Debaty dla Europy.

Polscy politycy o Europie
(PAP/Leszek Szymański)

Na duże znaczenie najbliższych wyborów do parlamentu europejskiego wskazywali uczestnicy Debaty dla Europy poprzedzającej dzisiejszą paradę Schumana.

Mówiono też o potrzebie implementacji w polskim prawie postanowień Traktatu Lizbońskiego.

Wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Marek Siwiec (na zdjęciu) wskazywał, że traktat reformujący nadaje tej unijnej instytucji większe znaczenie i porządkuje pewne kwestie. Siwec dodał, że gdyby nie Parlament Europejski, wiele rzeczy w Unii Europejskiej mogłoby się potoczyć zupełnie inaczej.

Już czas, aby w stosunkach z Unią przestać myśleć w kategoriach "my - oni" - mówiłTadeusz Mazowiecki. Były premier podkreślał też, że złym pomysłem byłoby, aby wybory do Parlamentu Europejskiego w Polsce odbyły się w jednym okręgu. Jego zdaniem oznaczałoby to "całkowitą polaryzację Polski na PiS i Platformę Obywatelską".

Z tym z kolei nie zgodził się marszałek SejmuBronisław Komorowski. Według niego, "im mniejsza liczba podmiotów, tym większa szansa na mocne stanowisko" w Unii. Zdaniem Komorowskiego za krytycznymi uwagami na temat jednookręgowych wyborów stoją partykularne interesy różnych środowisk politycznych, którym zależy na uzyskaniu choć jednego głosu więcej.

Bronisław Komorowski zaznaczył, że nie ma szans aby w najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego eurodeputowani byli wybierani z jednego okręgu wyborczego.

Natomiast przewodniczący komisji spraw zagranicznych Parlamentu Europejskiego Jacek Saryusz-Wolski mówił o potrzebie wspólnej polityki zagranicznej.

Prowadzenie takiej polityki umożliwiają zapisy traktatu lizbońskiego, zwiększy się bowiem zakres działań zewnętrznych Unii. Saryusz-Wolski podkreślił, że wzmocnione będą także mechanizmy udzielania zewnętrznej pomocy finansowej i humanitarnej. Parlament Europejski podejmie także kwestie bezpieczeństwa energetycznego, zmian klimatycznych i terroryzmu - zaznaczył przewodniczący komisji spraw zagranicznych Parlamentu Europejskiego.

Jacek Saryusz-Wolski podkreślił, że istnieje jednak szereg spraw dotyczących kształtu polityki zagranicznej niedookreślonych w traktacie. Dodał, że priorytetem powinno być, aby Unia w polityce światowej starała się eliminować wszelkie konflikty już w zarodku, zamiast tylko udzielać wsparcia i pomocy ich ofiarom.

ZOBACZ TAKŻE:

wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)