Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm świętuje obalenie komunizmu

0
Podziel się:

Wałęsa: Zapominamy o wartościach, które obudził w nas papież- Polak.

Sejm świętuje obalenie komunizmu
(PAP/Bartłomiej Zborowski)

W parlamencie posłowie i senatorowie uczestniczą w uroczystym posiedzeniu w 20. rocznicę odzyskania przez Polskę wolności i upadku komunizmu.

Marszałek SejmuBronisław Komorowskiotwierając obrady powiedział, że 20.rocznica obalenia komunizmu to dzień radości i dumy, z tego co udało się przez dwie dekady zmienić i osiągnąć.

Bronisław Komorowski zaznaczył, że ogromną rolę w demokratycznych przemianach, odegrały pielgrzymki Jana Pawła II do ojczyzny. Jak dodał, Polacy od wieków byli gotowi oddać za Polskę największą ofiarę.

POSŁUCHAJ BRONISŁAWA KOMOROWSKIEGO:

Bronisław Komorowski wyjaśnił, że do częściowo wolnych wyborów 4 czerwca 1989 doszło dzięki kompromisowi opozycji i rządzącego reżimu, poprzedziły je odważne działania ludzi opozycji - tysięcy działaczy, ofiarnych drukarzy, kolporterów walczące o wolność prasy, wolność przekonań.

Na uroczystym posiedzeniu posłów i sentorów obecni są byli prezydenci:Lech WałęsaiAleksander Kwaśniewski, a także pierwszy niekomunistyczny premierTadeusz Mazowieckioraz goście z 24 europejskich parlamentów z szefem Parlamentu Europejskiego Hans-Gertem Poetteringiem.

Wałęsa: Przełom to duża zasługa Jana Pawła II

Lech Wałęsa jest zdania, że oceniając wydarzenia sprzed 1989 roku, Polacy zapominają o wartościach, które obudził w nas papież- Polak. Były prezydent jest wśród gości uczestniczących w uroczystym posiedzeniu posłów i senatorów w 20. rocznicę odzyskania przez Polskę wolności i upadku komunizmu.

POSŁUCHAJ LECHA WAŁĘSY:

W Sejmie Lech Wałęsa podkreślił, że dzięki Janowi Pawłowi II uwierzyliśmy we własne siły. Zaznaczył, że wcześniej nikt w Polsce i na świecie nie wierzył w obalenie komunizmu.

Prezydent Lech Wałęsa podkreślił, że podobny efekt miała pielgrzymka Jana Pawła II na Kubę. Lech Wałęsa zaapelował o powrót Polaków do tamtego momentu, w 1979 roku.
Były prezydent powiedział też, że 4 czerwca Polakom udało się zamknąć etap granic i podziałów i otworzyć epokę informacji i globalizacji. Jak podkreślał, w PRL-u nikt nie myślał że komunizm się skończy.

Tadeusz Mazowiecki - pierwszy niekomunistyczny premier

Premier Tadeusz Mazowiecki uważa, że na przemiany, które miały miejsce w Polsce 20 lat temu, złożyło się całe trudne dziedzictwo polskiej walki o wolność. Mazowiecki zaznaczył, że dzięki doświadczeniom polskiej historii i rozsądnej walce opozycji udało się wygrać z reżimem komunistycznym.

POSŁUCHAJ TADEUSZA MAZOWIECKIEGO:

Tadeusz Mazowiecki dodał, że na jego rządzie spoczywała ogromna odpowiedzialność, by zapoczątkowany proces przemian nie został zahamowany.

Były premier wspomniał też o heroicznej walce krajów Europy Środkowo-Wschodniej oraz krajów bałtyckich, które tak jak Polska walczyły o wolność.

Hans Gert-Poettering: Wybory 4 czerwca 1989 roku miały symboliczne znaczenie

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego uważa, że wybory z 4 czerwca 1989 roku miały symboliczne znaczenie. Hans Gert-Poettering wygłosił przemówienie podczas uroczystego posiedzenia Sejmu i Senatu z okazji pierwszych, częściowo wolnych wyborów.
Poettering nawiązał do polskiej historii i zbliżających się wyborów do Parlamentu Europejskiego.

POSŁUCHAJ HANSA GERTA-POETTERINGA:

Tłumaczenie:

_ - Dla Europy, Unii Europejskiej, pierwsze wolne wybory w Polsce z 4 czerwca 1989 roku, mają fundamentalne znaczenie. Polska poszła wtedy drogą demokracji. Muszę bardzo jasno podkreślić, że nasze dzisiejsze spotkanie ma ogromne znaczenie nie tylko dla najnowszej historii, ale także dla naszej przyszłości. Dokładnie jutro- w 20. rocznicę wyborów do polskiego Sejmu i Senatu, rozpoczynają się wybory do europarlamentu - to piękny symbol _.

Hans Gert-Poettering zaapelował o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Życzył też Polsce, by odegrała wiodącą rolę w tej sprawie. Podkreślił również, że Unia Europejska, w tym Polska, powinna pomóc Białorusi we wprowadzeniu tam wolności i demokracji.

Poettering, kończąc przemówienie, podkreślił, że nie uwierzyłby, gdyby ktoś mu powiedział 20 lat temu, że w 2009 roku będzie występował przed polskim parlamentem.

Prezydent będzie świętował jutro

Wspólne obrady posłów i senatorów z udziałem gości podzielono na dwie sesje - _ Bohaterowie Wolności - pokolenie niepokornych _ oraz _ Solidarność - droga nadziei _. Celem jest ocena przemian 1989 roku z perspektywy minionego dwudziestolecia.

Lech Kaczyńskinie uczestniczy w uroczystym posiedzeniu parlamentu z okazji 20 rocznicy odzyskania przez Polskę wolności i upadku komunizmu.

Prezydent Kaczyński oglądał jedynie w Sejmie wystawę _ Polska droga do wolności.1980-1989 _ i opuścił gmach ale powiedział ze świętował będzie jutro.

wybory
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)