Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji będzie zlikwidowane?

0
Podziel się:

- Informacje o czarnych chmurach nad Ministerstwem Administracji i Cyfryzacji podane w Dzienniku Gazecie Prawnej są wyssane z palca - mówi Michał Boni.

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji będzie zlikwidowane?
(Agnieszka K. Jurek/East News)

- _ Nie wydaje mi się, aby minister Cichocki mógł powiedzieć, że moja praca to organizacja worków na wały i kaloszy w przypadku powodzi. To moim zdaniem manipulacja autora artykułu _ - mówi minister administracji i cyfryzacji Michał Boni.

_ - Informacje o czarnych chmurach nad Ministerstwem Administracji i Cyfryzacji podane w Dzienniku Gazecie Prawnej są wyssane z palca _ - powiedział Boni. Minister uważa, że podział kompetencji MSWiA na MSW i MAC nie zagraża bezpieczeństwu państwa.

_ Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji może przejść do historii jako najkrócej istniejące (...). Choć operacja podziału molocha, jakim było MSWiA, odbyła się już pół roku temu, to prawo nadal się nie zmieniło. W Sejmie wciąż leży projekt zmian w ustawie o działach, który ma usankcjonować przeprowadzone zmiany _ - doniósł poniedziałkowy _ DGP _.

W artykule _ Czarne chmury nad resortem Boniego _ gazeta przytoczyła też krytyczne opinie ekspertów dotyczące projektu nowelizacji ustawy o działach administracji rządowej. Podkreślają oni, że w takich dziedzinach jak zapewnienie bezpieczeństwa, ochrona ludności, przeciwdziałanie zjawiskom kryzysowym - wymagany jest jeden decydent i jeden odpowiedzialny podmiot. Ich zdaniem proponowane zmiany spowodują budowanie _ dublujących się struktur biurokratycznych _.

Boni w wypowiedzi dla PAP przekonywał, że takiego zagrożenia nie ma.

_ Podział kompetencji byłego MSWiA na MSW i MAC nie jest w żadnym stopniu zagrożeniem dla funkcjonowania systemu bezpieczeństwa państwa. Ekspertyzy mówią jasno, że dobrze przeprowadzony podział skutkował będzie lepszą i skuteczniejszą organizacją pomocy w sytuacjach zdarzeń kryzysowych _ - powiedział Boni.

Za przykład _ doskonałej koordynacji akcji ratunkowej _ uznał tę przeprowadzoną podczas niedawnej katastrofy kolejowej pod Szczekocinami. _ - Koordynacja działań ratowniczych przeprowadzona przez wojewodę śląskiego pokazała, że wszelkie obawy, jakie pojawiły się w artykule, są bezpodstawne. Jeśli niektórzy parlamentarzyści wątpią w sprawność służb, to niech przypomną sobie, jak wzorowo wojewoda śląski poradził sobie z kryzysem i jak doskonale współpracowały służby podczas tej trudnej akcji ratunkowej _ - mówił minister.

_ - Sytuacje kryzysowe w żadnym stopniu nie pokazały, że mogą istnieć jakiekolwiek problemy decyzyjne związane z podziałem kompetencji, nie mówiąc już o konkurencji czy konflikcie zadań i kompetencji _ - ocenił Boni.

_ DGP _ przywołał też wypowiedź szefa MSW Jacka Cichockiego, że - po podziale MSWiA - _ do Michała Boniego należy organizacja worków na wały i kaloszy w przypadku powodzi _.

Szef podkomisji rozpatrującej projekt Waldy Dzikowski z PO powiedział, że posłowie otrzymali kilka ekspertyz dotyczących zaproponowanych przez rząd zmian i obecnie się z nimi zapoznają.

Jak poinformował, wiele kontrowersji wzbudza m.in. kwestia zaproponowanego przez rząd rozwiązania, by to szef MAC odpowiadał za działania Centrów Powiadamiania Ratunkowego. Zaznaczył, że eksperci są w tej sprawie podzieleni - jedni popierają takie rozwiązanie, inni wskazują na możliwe zagrożenia dla bezpieczeństwa.

_ _

Wiceszef podkomisji Jarosław Zieliński (PiS) powiedział, że podczas prac podkomisji wychodzą na jaw coraz to nowe wady projektu. Według niego podnoszą je nawet - jak się wyraził - _ eksperci prorządowi _. Jak mówił, polegają one na pomieszaniu odpowiedzialności szefów MSW i MAC szczególnie w sytuacjach kryzysowych. Zdaniem Zielińskiego najlepszym rozwiązaniem byłoby połączyć z powrotem oba resorty.

Projekt noweli ustawy o działach w administracji rządowej przewiduje m.in., że szef resortu administracji i cyfryzacji będzie odpowiadać za przeciwdziałanie klęskom żywiołowym i zdarzeniom zagrażającym bezpieczeństwu powszechnemu oraz za usuwanie ich skutków. Minister będzie też sprawował nadzór nad funkcjonowaniem systemu powiadamiania ratunkowego.

Czytaj więcej w Money.pl Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej * Kluczowe opory:* 1,2465; 1,2490; 1,2505; 1,2540; 1,2590. Kluczowe wsparcia: 1,2440; 1,2430; 1,2400; 1,2388; 1,2355; 1,2320-30; 1,2300; 1,2280; 1,2250-60

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)