Na skróty
Money.plBankiRaportyKonto oszczędnościowe - zysk prawie jak z lokaty
Maciej Miskiewicz
Maciej Miskiewicz, redaktor Money.pl
2008-10-28 06:42

Konto oszczędnościowe - zysk prawie jak z lokaty

Konto oszczędnościowe - zysk prawie jak z lokaty

Banki ostro walczą o pieniądze klientów. Kuszą już nie tylko wyższym oprocentowaniem lokat. Na coraz większe zyski mogą liczyć posiadacze kont oszczędnościowych.

Konta oszczędnościowe mają w swojej ofercie praktycznie wszystkie liczące się na polskim rynku banki. Co prawda ani NBP, ani Związek Banków Polskich, nie prowadzą oficjalnych statystyk, ile takich rachunków otworzyli Polacy i jak duże środki na nich zgromadzili. Ale według szacunków ekspertów związanych z branżą bankową, na tego typu kontach trzymamy co najmniej 50 mld złotych.

Czym jest konto oszczędnościowe? To rodzaj hybrydy. Łączy cechy lokaty bankowej i tradycyjnego rachunku. Oprocentowanie - uzależnione od wielkości depozytu, a nie tak jak na lokacie od okresu przez jaki trzymamy pieniądze w banku - jest co prawda trochę niższe niż na lokacie. Ale w zamian zyskujemy swobodny dostęp do zgromadzonych pieniędzy. Możemy wypłacić je z konta oszczędnościowego w dowolnym momencie, nie tracąc nic z odsetek, które zdążyły narosnąć. W podobnej sytuacji posiadacze lokat o odsetkach najczęściej mogą zapomnieć.

Wojna na procenty trwa

Podobnie jak w przypadku lokat, także przy kontach oszczędnościowych banki konkurują ze sobą na oprocentowanie. Jego wysokość sięga już 7 procent w skali roku. Tak jest w Dominet Banku i Polbanku. Co ważne, w obu przypadkach oprocentowane są tak wszystkie zgromadzone przez klienta pieniądze.

Giełda na żywo

Moody's potwierdził rating Energi

Rating wynika z wysokiego udziału regulowanego segmentu dystrybucji w zyskach...

Giełda na żywo

Decyzja Fed była kluczowa dla Wall Street

Amerykańska Rezerwa Federalna zdecydowała o losach stóp procentowych.

źródło: Money.pl

- wykres uwzględnia oprocentowanie konta oszczędnościowego oferowane przez bank przy minimalnej, wymaganej wpłacie. Oprócz BGŻ (1000 zł) i Dominet Banku (100 zł) minimalna wpłata wynosi 1
- w banku Citi Handlowy oprocentowanie może wynosić 7,07 proc. przy wpłacie w wysokości 1 zł, ale naliczane jest tylko w miesiącach, w których nie dokonujemy ani jednego przelewu

Lepiej sytuowani i najbardziej oszczędni posiadacze kont mogą liczyć na oprocentowanie które przekracza granicę 7 proc. Tak jest np. w Dominet Banku. Gdy trzymamy na koncie co najmniej 100 tys. zł, zarabiamy 7,3 procent w skali roku. Gdy mamy na rachunku od 500 tys. do 2 mln złotych, oprocentowanie sięga 7,77 procent.

Lukas Bank kusi klientów oprocentowaniem w wysokości 8 proc.
Jest to jednak oprocentowanie promocyjne, które obowiązuje od 14.10.2008 do 13.01.2009. Promocją objęte są środki wpłacone w tym czasie do wysokości 50 tys. zł.
Później oprocentowanie Rachunku Oszczędzam jest w przedziale od 4,5 do 5,5 procent.
W Polbanku oprocentowanie sięga 7,5 procent. Ale by tyle zarobić, trzeba mieć na rachunku oszczędnościowym co najmniej milion złotych.

Uzależnione od stanu konta różnice w oprocentowaniu pojawiają się też w: Lukas Banku, PKO BP i jego internetowym ramieniu Inteligo, BGŻ, ING Banku Śląskim, Toyota Banku.

W Citi Handlowym odsetki w wysokości 7,07 procent są naliczane tylko w miesiącu, w którym nie dokonaliśmy żadnego przelewu i gdy mamy na Koncie SuperOszczędnościowym mniej niż 50 tys. złotych.

W Multibanku różnice w oprocentowaniu dotyczą rachunków oszczędnościowych powiązanych z oferowanymi przez bank tradycyjnymi rachunkami, czyli tzw. ROR-ami.

Trzeba jednak pamiętać, że stopa oprocentowania jest zmienna. Oznacza to, że gdyby Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się na obniżenie stóp procentowych, to automatycznie banki mogą obniżyć oprocentowanie na koncie.

Ile na tym można zarobić?

Policzyliśmy wysokość odsetek, jakie po trzech miesiącach dostaniemy od banków, gdy przez cały ten czas będziemy trzymać na rachunku 10 tys. złotych.

ILE ZAROBIMY NA KONTACH OSZCZĘDNOŚCIOWYCH PRZEZ TRZY MIESIĄCE? (stan konta - 10 tys. zł)
Bank Konto Oprocentowanie Odsetki brutto Odsetki netto
Polbank Konto Samooszczędzające 7,00 proc. 175,83 142,42
Dominet Bank (1) (2) Dominujące Konto Oszczędnościowe 7,00 proc. 175,00 141,75
Bank Pocztowy Nowe Konto Oszczędnościowe 6,00 proc. 150,61 121,99
Toyota Bank (2) Konto Oszczędnościowe 6,00 proc. 150,61 121,99
Deutsche Bank PBC db Konto Oszczędnościowe 5,77 proc. 144,81 117,30
mBank eMax plus 5,75 proc. 144,31 116,89
Multibank MultiMax 5,65 proc. 141,79 114,85
BZ WBK Konto Oszczędnościowe 5,50 proc. 138,01 111,79
Volkswagen Bank Direct Plus Konto 5,25 proc. 131,72 106,69
Citi Handlowy Konto Oszczędnościowe 5,05 proc. 126,68 102,61
ING Bank Śląski Otwarte Konto Oszczędnościowe 5,00 proc. 125,42 101,59
PKO BP Mocne Konto Oszczędnościowe 5,00 proc. 125,42 101,59
Inteligo (2) Rachunek Oszczędnościowy 4,80 proc. 120,39 97,52
BGŻ (1) Konto Lokacyjne Eskalacja 4,50 proc. 112,50 91,13
Lukas
Bank
(1) (2)
Rachunek Oszczędzam

4,50 proc.

 

112,50 91,13

Źródło: Money.pl

 

1) w BGŻ, Dominet Banku i Lukas Banku - odsetki naliczane są co kwartał, w pozostałych bankach kapitalizacja jest miesięczna
2) w Toyota Banku, Dominet Banku, Inteligo i Lukas Banku wymagane jest posiadanie ROR-u

Przelewy - kaganiec na pieniądze

Banki, w których trzeba mieć ROR, by założyć konto oszczędnościowe: Inteligo, Dominet Bank, Lukas Bank, Toyota Bank.Banki nie pobierają żadnych opłat za założenie i prowadzenie konta. Tylko w Citi Handlowym właściciele rachunku SuperOszczędnościowego muszą płacić 29,99 zł miesięcznie, jeżeli na ich ROR w tym samym banku nie wpływa co miesiąc przynajmniej 1,5 tys. zł wynagrodzenia.

Jednak by zniechęcić klientów do zbyt swobodnego operowania zgromadzoną gotówką, banki pobierają opłaty za przelewy dokonywane z konta.

Sprawdziliśmy, ile trzeba zapłacić za operacje dokonywane za pośrednictwem internetu. Generalna zasada jest taka, że jeden przelew w miesiącu jest darmowy. Jednak i od niej są wyjątki.

Pod względem kosztów przelewów najatrakcyjniej wygląda oferta Volkswagen Bank Direct, gdzie wszystkie przelewy w sieci są darmowe. Podobnie jest w Multibanku z zastrzeżeniem, że dotyczy to jedynie rachunków oferowanych posiadaczom ROR-ów. W przypadku konta Multimax - gdzie ROR-u mieć nie trzeba - darmowy jest tylko jeden przelew.

W Deutsche Banku darmowe są nawet dwa pierwsze przelewy, ale tylko na rachunki w tym samym banku. Pierwszy przelew na rachunek zewnętrzny kosztuje 6 zł. W Polbanku darmowe są wszystkie przelewy na rachunki w tym samym banku. Ale każdy przelew na rachunek zewnętrzny kosztuje 4 zł. Z kolei w PKO BP już za pierwszy przelew trzeba zapłacić 9,99 zł.

Za kolejne przelewy dokonywane w tym samym w miesiącu banki pobierają opłaty w wysokości od 4 do 10 zł. To skłania do wstrzemięźliwości. Jeżeli mamy 10 tys. złotych na koncie oprocentowanym w wysokości 6 procent, pięć przelewów w miesiącu może pochłonąć praktycznie całość odsetek. Przy mniejszych kwotach nawet dwie dodatkowe opłaty mogą pożreć nasz zysk.

Opłaty za przelewy na rachunek w tym samym banku często są niższe od tych na konta w innych bankach. Bank chcą w ten sposób zachęcić klientów do przenoszenia ROR-ów do tego samego banku, w którym mamy konto oszczędnościowe.

 

Bank Konto Koszt pierwszego przelewu w miesiącu
(internet)
Koszt kolejnego przelewu w miesiącu
(internet)
Czy wymagane jest posiadanie ROR-u?
Polbank Konto Samo
oszczędzające
0 zł (przelew na rachunek wewnętrzny), 4 zł (przelew na rachunek zewnętrzny) 0 zł (przelew na rachunek wewnętrzny), 4 zł (przelew na rachunek zewnętrzny) NIE
Dominet Bank Dominujące Konto Oszczędnościowe 0 zł 0,5 proc. wypłacanej kwoty, min. 6 zł TAK
Bank Pocztowy Nowe Konto Oszczędnościowe 0 zł 5 zł NIE
Toyota Bank Konto Oszczędnościowe 0 zł (jeden przelew przez telefon, jeden przez SMS, jeden przez internet) 9 zł TAK
Deutsche Bank PBC db Konto Oszczędnościowe 0 zł (pierwsze dwa przelewy na rachunki wewnętrzne), 6 zł (przelew na rachunek zewnętrzny) 6 zł NIE
mBank eMax plus 0 zł 5 zł (na rachunek prowadzony w mBanku), 10 zł (rachunek prowadzony w innym banku krajowym) NIE
Multibank MultiMax 0 zł 5 zł (na rachunek wewnętrzny), 10 zł (na rachunek zewnętrzny) NIE
BZ WBK Konto Oszczędnościowe 0 zł 5 zł (na rachunki prowadzone w BZWBK), 8 zł (na inne rachunki krajowe) NIE
Volkswagen Bank Direct Plus Konto 0 zł 0 zł NIE
Citi Handlowy Konto Oszczędnościowe 0 zł 7,99 zł NIE
ING Bank Śląski Otwarte Konto Oszczędnościowe 0 zł 6 zł (dla klientów posiadających ROR w banku), 10 zł (dla pozostałych klientów) NIE
PKO BP Mocne Konto Oszczędnościowe 9,99 zł 9,99 zł NIE
Inteligo Rachunek Oszczędnościowy 0 zł 0,4 proc. wypłacanej kwoty, min. 9,99 zł TAK
BGŻ Konto Lokacyjne Eskalacja 0 zł (przelew można zdefiniować tylko w oddziale, bez założonego ROR-u w banku) 10 zł ( bez założonego ROR-u w banku przelew można zdefiniować tylko w oddziale) NIE
Lukas Bank Rachunek Oszczędzam

0 zł (przelew można zrobić tylko na ROR w tym banku)

 

10 zł (przelew można zrobić tylko na ROR w tym banku) TAK

 

Źródło: Money.pl

 

Tagi:pko bp, inwestycja, bank, bz wbk, mbank, lukas bank, depozyty, lokaty, multibank, ing bank śląski, dominet bank, polbank, toyota bank, konto oszczędnościowe, citi bank handlowy
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Re: Konto oszczędnościowe - zysk prawie jak z lokaty

tomekopalowicz / 2011-04-05 11:03
http://www.finansosfera.pl/porownanie-kont-oszczednosciowych/

Re: Konto oszczędnościowe - zysk prawie jak z lokaty

wisnu223 / 94.254.129.* / 2010-09-16 11:00
sprawdź też tu:

http://dobra-lokata.blogspot.com

Re: Konto oszczędnościowe - zysk prawie jak z lokaty

klient111111 / 88.220.132.* / 2008-11-19 19:55
Eskalacja w BGŻ od tysiąca złotych 6% Zamieszczone rankingi nieaktualne!!!!!!!
gsdgsdf / 217.153.72.* / 2008-11-28 09:09
zamiast wrzeszczeć sprawdź z kiedy jest artykuł i porównaj z datą zmiany oprocentowania w BGŻ.

Re: Konto oszczędnościowe - zysk prawie jak z lokaty

2310 / 79.163.233.* / 2008-11-01 15:44
najlepszy getinbank 7% pow.10tys.

Re: Konto oszczędnościowe - zysk prawie jak z lokaty

masunia / 83.3.3.* / 2008-10-30 18:20
Ostrzegam. Polbank to jakaś totalna pomyłka. Reklamują się, że przez internet można robić operacje przez 24h/dobę. Można, owszem, ale w godzinach od 10 do 18. Po tym czasie już nie - wykonasz przelew a po kilku dniach okazuje się, że coś "nie przeszło" przez system. ostatnio pojawiła się nowa niespodzianka - otrzymujesz kredyt gotówkowy z oddzielnym kontem a okazuje się, że nic z niego nie możesz wypłacić ani zrobić przelewu. System "mówi", że nie ma środków na koncie. To jest dopiero niespodzianka! Na prawdę zachęcająca dla klientów!

Re: Konto oszczędnościowe - zysk prawie jak z lokaty

fm / 213.216.68.* / 2008-10-30 17:58
Pocztowy jest najlepszy :D

Re: Konto oszczędnościowe - zysk prawie jak z lokaty

Xi / 83.168.106.* / 2008-10-29 18:21
Warto również podać że taki Eurobank na zwykłym ROR
(pakiet on-line) daje 6,06% i można wypłacać ile się razy chce w miesiącu. Ogólnie ciekawy rachunek i darmowy jeżeli spełnia się minimalne wymagania.
EuroKanciarze / 83.3.6.* / 2008-11-29 16:47
Eurobank oszukuje! To oprocentowanie 6.06% jest tylko PROMOCYJNE i trwa do końca stycznia! Ale oczywiście nic nie piszą o tym na stronie ani w ofercie. Trzeba się wczytać dopiero w PDF, gdzie jest to napisane! Co za !@(&T(& oszuści!
qpl / 212.127.95.* / 2009-02-24 19:10
No tak, do konca stycznia ale dlatego ze w lutym dali 7,07% IDIOTO bez szkoły!

Re: Konto oszczędnościowe - zysk prawie jak z lokaty

kowcio / 83.18.76.* / 2008-10-29 07:29
ja mam 6 % w Lukasie na oszczędnosciowym a nie 4,5

Re: Konto oszczędnościowe - zysk prawie jak z lokaty

DiL / 90.156.122.* / 2008-10-28 23:00
od spodziewanych zysków należy jeszcze odjąć miesięczne opłaty za prowadzenie konta w niektórych bankach np: w V W bank to 5 zł miesięcznie więc co z tego, że 0 zł za każdy przelew. Opłaca się tym co robią często przelewy.
LiD / 217.153.90.* / 2008-10-28 23:43
w V W bank to 5 zł miesięcznie

tyle kosztuje ROR nie oszczędnościowe. czytać, potem rozumieć, a dopiero na końcu - wypowiadać się.

Re: Konto oszczędnościowe - zysk prawie jak z lokaty

zibio78 / 77.253.110.* / 2008-10-28 18:41
Odnosnie Polbanku jest w artykule pewna nieścisłość odnośnie opłat za przelewy, prawdą jest że wynosi 4 złote na rach. zew. ale jest futka z tego że każdy przelew będzie za darmo, trzeba tylko założyć drugie konto tzw. gotówkowe i z tego konta są przelewy bezpłatne, mam to wiem, jeżeli potrzebujemy zrobić przelew to przesyłamy odp. kwotę z oszczedzajacego na gotowkowe i jest za free, opłata za prowadzenie obydwu kont=0zł Polecam zdecydowanie z 20000 tj okolo 100 zł odsetek po odjęciu podatku belki, myśle że nie jest tak źle a pieniadze caly czas do dyspozycji.

Re: Konto oszczędnościowe - zysk prawie jak z lokaty

polbank'owy / 81.190.91.* / 2008-10-28 13:41
Tak się składa że kapitalizacja w Polbanku jest dzienna, naliczana w systemie, a księgowana pod koniec miesiaca.
wwwww / 77.253.118.* / 2008-10-28 17:33
hm,kapitalizacja raczej nie. poprostu codziennie naliczają odsetki od kwoty ktora jest akurat w tym dniu na koncie,sumują z całego miesiąca i dopiero pod koniec miesiąca kapitalizują tzn dodają do konta.
wwwwwwwww / 77.253.118.* / 2008-10-28 17:32
hm,kapitalizacja raczej nie. poprostu codziennie naliczają odsetki od kwoty ktora jest akurat w tym dniu na koncie,sumują z całego miesiąca i dopiero pod koniec miesiąca kapitalizują tzn dodają do konta.

Re: Konto oszczędnościowe - zysk prawie jak z lokaty

tomtra / 83.27.178.* / 2008-10-28 12:37
w lukasie daja 8%, ale odsetki po 3 miesiacach mozna wybrac, aktulanie najwyzej z oszczedzajacych kont, raz w miesiacu bezplatnie mozna wybrac kolejne w miesiacu 10 zl kazdy.

Re: Konto oszczędnościowe - zysk prawie jak z lokaty

zalamany / 83.6.237.* / 2008-10-28 10:05
a gdzie inflacja ? w polsce nie ma ? :P

Czemu w tabelach nie ma największego banku w polsce PEKAO S.A.?

krzys03 / 149.156.121.* / 2008-10-28 09:12
bo oprocentowanie na kontach oszczędnościowych wynosi nawet 0,001% w skali roku. Można tez założyć lokatę na 3,6 %
kedzog / 193.111.166.* / 2008-10-28 11:29
akurat w Banku Pekao SA również jest konto oszczędnościowe "Dobry zysk" o wiele korzystniejsze od wiekszości przedstawionych tu ofert. Proponuję więc przejść się do Banku i zapytać, zamiast wypisywać bzdury w internecie. Rzetelność autora artykułu również jest wątpliwa skoro nie sprawdził oferty najwiekszego Banku w Polsce
olgierd / 2008-10-28 13:36 / Bywalec forum
Aż podskoczyłem na krześle na myśl, że w Pekao cokolwiek może być o 'wiele korzystniejsze'.

I sprawdziłem:
http://media.pekao.com.pl/PressOffice/PressRelease.108608.po

żeby uzyskać marne 4,75% -- pierwsze oprocentowanie bez żadnych gwiazdek -- trzeba wpłacić aż 10 tys. złotych.
To ja dziękuję.
kedzog / 193.111.166.* / 2008-11-04 09:43
Podajesz nieprawdziwe informacje. Twoja niechęć do tego Banku jest zastanawiająca. Ja mam tam konto i jestem zadowolony. Cena jest OK w porównaniu do zawartości pakietu, Bank jest bezpieczny, bo ma dużo depozytów i od lat nie udziela kredytów walutowych, serwis internetowy bardzo dobry, dużo placówek, dużo bankomatów. W życiu nie ma nic za darmo, a jeśli sa tacy, którzy w to wierzą, to przykro mi.
RX / 195.222.112.* / 2008-11-12 19:17
PKO SA największy nie zawsze znaczy najlepszy ;) , a to że na bezpieczeństwo wpływa "duża ilość depozytów" i brak kredytów walutowych to jakaś nowa teoria spisku ....

To o czym piszesz na pewno ma wpływ na WIELKI spadek wartości tego banku na giełdzie... proponuję poszukać naprawdę dobrej oferty z korzystnym oprocentowaniem - nie ma się czego bać ! i tkwić w jednym banku...
kedzog / 193.111.166.* / 2008-11-13 09:18
Masz racje. Nie ma to żadnego wpływu. Powiedz to ludziom, którym niektóre, tak podziwiane Banki, zmieniły np.decyzję kredytową z pozytywnej na negatywną. Czy tak trudno zrozumieć, że te Banki, które płacą najwięcej za depozyty, najbardziej ich potrzebują, bo ledwo zipią. Czy ktoś jest naprawdę tak naiwny, że ktoś daje np. 8% i więcej, żeby nam zrobić dobrze?

Ja nie mówię, że którykolwiek Bank jest najlepszy czy najgorszy. Oferty w gruncie rzeczy są dość podobne. Najlepiej wybrać taki Bank, który daje najwięcej w pakiecie w stosunku do ceny. Sama cena nie gra tutaj najważniejszej roli, chyba, że dla kogoś jest różnica, czy zapłaci za konto 0 PLN czy 12 PLN. Dla mnie nie ma, bo patrzę co za te 12 PLN mam. To mniej więcej tak jak z telefonem. Możesz mieć go na kartę, za darmo,a możesz płacić abonament i mieć X darmowych minut.
iki / 62.21.39.* / 2008-10-30 20:29
4,5% -chyba 5 tys.
Skała / 195.116.95.* / 2008-10-28 11:14
hi hi hi też tam mam konto normalnie beznadzieja jeżeli chodzi o lokaty i opłate konta (tragedia). Czekam az mnie to tak wkur... że w końcu przeniose się gdzies indziej.
do niedawna wierny PKO BP / 77.223.201.* / 2008-10-28 19:02
ja tak zrobiłem w PKO BB
Po tygodniu dostałem extra ofertę na otwarcie rachunku oszczędnościowego
Tylko teraz to oni mogą mnie cmoknąć po kilkunastu latach robienia mnie w bambuko
Przeniosłem się do m-Banku i jak zajdzie taka potrzeba to też go zmienię - ale na razie jest OK
efewfweff / 193.84.246.* / 2008-10-29 09:19
Witam
Chciałbym podziękować za współprace.
Konsultant umówił mnie na podpisanie umowy na prowadzenie konta na godzine 17 w Dąbrowie Górniczej mieszkam w Zawierciu tylko 40 km. Gdy przyjechałem do banku okazało się że bank pracuje do 17 więc pocałowałem klamke i wróciłem do domu.
Zamiast zarabiać na waszych kontach straciłem pieniądze na paliwo i czas ale ciesze się,że na samym początku się sparzyłem niż później.Gratuluje konsultantów.
Życze szczęścia z takim podejściem do klienta bo napewno będzie potrzebne.
dtddkhyftkhfkhfhkf / 193.84.246.* / 2008-10-29 08:39
Witam
Chciałbym podziękować za współprace.
Konsultant umówił mnie na podpisanie umowy na prowadzenie konta na godzine 17 w Dąbrowie Górniczej mieszkam w Zawierciu tylko 40 km. Gdy przyjechałem do banku okazało się że bank pracuje do 17 więc pocałowałem klamke i wróciłem do domu.
Zamiast zarabiać na waszych kontach straciłem pieniądze na paliwo i czas ale ciesze się,że na samym początku się sparzyłem niż później.Gratuluje konsultantów.
Życze szczęścia z takim podejściem do klienta bo napewno będzie potrzebne.
dana166 / 83.9.0.* / 2008-11-10 19:13
w PKO SA rzeczywiście beznadzieja, przeniosłam się do SKOKU I BS
RX07 / 195.222.112.* / 2008-11-12 19:20
a ten SKOK i BS w czym lepszy od beznadziei w PKO SA ?
Tak samo niskie oprocentowanie na koncie, pobór opłat jak za zboże a korzyści ZERO. Jest kilka korzystniejszych ofert...
Piotr 0606 / 84.254.160.* / 2008-11-20 08:56
tylko EUROBANK 7,07 (do końca stycznia a później 6,06)% wpłacasz i wypłacasz za 0zł bez haków
Hayat / 2009-03-06 14:55
A czy w Eurobanku wymagane są jakieś miesięczne wpłaty minimalne?
BOPL / 2009-08-31 15:08

A czy w Eurobanku wymagane są jakieś
miesięczne wpłaty minimalne?

Nie ma żadnych minimalnych wpłat.
Aktualnie 6,06% brutto, netto 6,24% w skali roku do kwoty 15000x5=75000zł..
kamuska / 195.100.26.* / 2010-02-16 16:06
a ja mam konto oszczednosciowe w BGZ i jestem zadowolona. konto nazywa sie eskalacja i ma 4,5% oprocentowania. nie pobierana jest zadna oplata miesieczna! wyplacam kase kiedy chce. jestem zagranica a w polsce rosnie se procent .