Na skróty
Zrób sobie bank - raport o franczyzie bankowej
Arkadiusz Droździel
Arkadiusz Droździel, analityk Money.pl
2007-05-25 06:30

Zrób sobie bank - raport o franczyzie bankowej

Zrób sobie bank - raport o franczyzie bankowej

Coraz więcej banków decyduje się na rozwój swojej sieci przez otwieranie placówek na zasadach franchisingu. Jest ich już ponad trzy tysiące.

Założenie w Polsce banku od podstaw to proces bardzo kosztowny, skomplikowany, a co za tym idzie i czasochłonny. Warunkiem, który na wstępie selekcjonuje śmiałków jest posiadanie co najmniej 5 mln euro i uzyskanie koncesji Komisji Nadzoru Finansowego.

ZOBACZ TAKŻE:
Wizytówki banków działających w Polsce

To jednak dopiero początek. Najbardziej skomplikowanym etapem jest zorganizowanie banku. Stworzenie procedur regulujących funkcjonowanie oraz zbudowanie systemu informatycznego. Ogromne nakłady pochłonie także budowa sieci oddziałów, wyszkolenie pracowników i reklama.

Choć przeciętny Kowalski nie ma co marzyć o własnym banku, może jednak założyć jego namiastkę. Coraz więcej banków działających w Polsce decyduje się bowiem na rozwój swojej sieci poprzez otwieranie nowych placówek we współpracy z partnerami biznesowymi na zasadach franchisingu.

ZOBACZ TAKŻE:
Wykaz bankomatów w Polsce

Według „Raportu o franchisingu i systemach agencyjnych w Polsce” przygotowanego przez firmę Profit, na koniec 2006 roku na zasadach partnerskich działało w naszym kraju już 3068 punktów.

CO TO JEST FRANCZYZA?
Franczyza (ang. franchising) to system sprzedaży towarów, usług lub technologii, który jest oparty na ścisłej i ciągłej współpracy pomiędzy prawnie i finansowo odrębnymi i niezależnymi przedsiębiorstwami - franczyzodawcą (FD) i jego indywidualnymi franczyzobiorcami (FB). Franchising zakłada też przepływ know-how od FD do FB przez cały czas obowiązywania umowy franczyzowej.

Prekursorem takiego modelu rozwoju sieci sprzedaży, a zarazem bankiem dysponującym zdecydowanie największą liczbą placówek partnerskich jest PKO BP.

Obecnie z największym, polskim bankiem detalicznym współpracuje prawie 2300 agentów. O potędze PKO BP świadczy fakt, że wszystkie pozostałe banki posiadają razem ponad trzy razy mniej oddziałów funkcjonujących na zasadach partnerskich.

ZOBACZ TAKŻE:
Porównaj lokaty złotówkowe

Na drugim miejscu plasuje się BPH, który w ciągu trzech lat otworzył ponad 420 tego typu punktów. Ponad 110 placówek działa pod marką Dominet Banku, prawie 70 Polbanku, a w około 40 sprzedaje się produkty i obsługuje klientów Multibanku.

Jednak już wkrótce do liderów dołączą kolejne banki. Sieć placówek partnerskich zaczynają także rozwijać: ING Bank, BZ WBK (pod nazwą Minibank), Eurobank, GE Money Bank, a w drugiej połowie roku ruszą punkty Getin Banku.

Co z tego mają banki?

Główną ideą przyświecającą bankom, decydującym się na rozbudowę sieci poprzez tworzenie placówek agencyjnych lub partnerskich, jest dotarcie do jak najszerszej grupy klientów. A to wymaga otwierania przedstawicielstw w coraz mniejszych miejscowościach i w odległych od centrum dzielnicach większych miast. ZOBACZ TAKŻE:
Porównaj oferty kredytów mieszkaniowych

Zdaniem Macieja Kosowskiego z Expandera dzięki nawiązywaniu współpracy z partnerami banki ograniczają z jednej strony ryzyko poniesienia porażki, zaś z drugiej rozbudowa sieci jest dla nich zdecydowanie mniej kosztowna.

W uruchomienie własnego oddziału bank musi zainwestować średnio powyżej 500 tysięcy złotych. Koszt stworzenia placówki partnerskiej dla banku wiąże się najczęściej jedynie z wydatkami na: szkolenie pracowników, wsparcie w zakresie reklamy i marketingu, czy też obsługę systemów informatycznych.

Bank za kilkadziesiąt tysięcy złotych

Od osób zainteresowanych prowadzeniem przedstawicielstw banki wymagają, aby miały zarejestrowaną własną działalność gospodarczą, były niekarane, a w niektórych przypadkach (m.in. Polbank, Dominet Bank, Multibank) ważnym kryterium nawiązania współpracy jest także posiadanie doświadczenia w sprzedaży produktów finansowych.

Założenie placówki banku wiąże się jednak przede wszystkim z wymogiem zaangażowania kapitałowego ze strony potencjalnego partnera. Bankierem można już zostać za 10 tysięcy złotych, ale może to także wymagać posiadania 200 tysięcy złotych. Tak duża rozpiętość wynika z różnych systemów franczyzowych stosowanych przez banki, a także wymagań co do lokalu i jego wyposażenia

Najwięcej może kosztować otwarcie punktu Dominet Banku. W zależności od lokalizacji może to pochłonąć od 150 do 200 tysięcy złotych. Bank umożliwia jednak rozłożenie płatności na raty dodatkowo zakładając lokatę na kwotę 50 tysięcy złotych.

Z wydatkiem od 110 do 125 tysięcy złotych musi się liczyć potencjalny partner Multibanku. W tym wypadku kwota ta nie jest przeznaczana na przystosowanie oraz wyposażenie lokalu – koszty te ponosi bank. 35 tysięcy złotych pochłania jednak licencja.

Na kaucję - zwracaną po zrealizowaniu 15 miesięcznego planu sprzedażowego – należy przeznaczyć kolejne 30 tysięcy złotych. Ponadto jest wymagane posiadanie 45-60 tys. złotych środków obrotowych na pokrycie kosztów działalności w pierwszym okresie działalności.

Na podobnym poziomie kształtują się wydatki związane z założeniem placówki Polbanku. W zależności od liczby stanowisk należy zainwestować od 90 do 150 tysięcy złotych.

Bank umożliwia zaciągnięcia kredytu na ten cel nawet do 500 tysięcy złotych. Wymagane jest jednak posiadanie co najmniej 20 proc. wkładu własnego. Partner musi się także liczyć z comiesięczną opłatą w wysokości 400 złotych, ale równocześnie bank udostępnia budżet reklamowy na poziomie 500-1000 złotych.

Kwotą około 75 tysięcy złotych musi dysponować przyszły przedstawiciel GE Money Banku. Z tego 65 tysięcy złotych zostanie przeznaczone na przygotowanie lokalu, a 10 tys. należy zapłacić dla banku, jako opłatę wstępną.

Podobna kwota, bo 60 tysięcy złotych jest niezbędna do otwarcia punktu Eurobanku. Pieniądze te są przeznaczane na" adaptację lokalu, zakup wyposażenia oraz wystrój. Co miesiąc franczyzobiorca musi także uiszczać opłatę franczyzową w wysokości 600 złotych, środki te można jednak wykorzystać na cele marketingowe.

ZOBACZ TAKŻE:
Historia kart płatniczych w Polsce
Mniejszym kapitałem mogą dysponować potencjalni partnerzy PKO BP, BPH, BZWBK, a także Polbanku. W PKO BP, aby zostać agentem banku wystarczy około 15 tysięcy złotych w przypadku zastosowania multisejfu oraz około 30 tysięcy w przypadku boksu kasowego, zgodnego z wymogami banku.

Minimum 38 tysięcy będzie kosztowało natomiast otwarcie minibanku BZWBK. Z tej kwoty 8 tysięcy pochłonie opłata wstępna, która może być jednak rozłożona na dwie raty.

Od 10 do 40 tysięcy złotych jest niezbędne do uruchomienia punktu BPH. Wysokość inwestycji zależy w dużej mierze od lokalizacji placówki jej powierzchni oraz liczby stanowisk.

Żadnych wydatków związanych z inwestycją w placówkę nie ponosi natomiast partner ING Banku Śląskiego. Cały koszt powstania placówki pokrywa bank, który wymaga jednak posiadania około 100 tysięcy złotych na rozpoczęcie działalności. Ponadto co miesiąc obok kosztów zatrudnienia personelu oraz eksploatacji punktu, partner musi uiszczać opłatę franczyzową za korzystanie z lokalu oraz marketing.

Wkład własny i zobowiązania banku
Bank

Wkład własny

(tys. złotych)

Świadczenia banku na rzecz partnera
Dominet 150-200 - prawo do lokalnej dystrybucji i sprzedaży produktów i usług
- know – how
- wsparcie w zakresie reklamy, księgowości, obsługi prawnej, IT
Eurobank 60 - sprzęt komputerowy
- szkolenie pracowników i franczyzobiorcy
- dofinansowanie lokalnej reklamy- materiały promocyjne
- wizualizacja zewnętrzna
GE Money 65 + 10 jako oplata wstępna - logo i know – how
- wsparcie szkoleniowe, informatyczne, marketingowe i technologiczne
PKO BP 15 (multisejf) 30 (boks kasowy) - szkolenie pracowników
- elementy wizualizacyjne banku
- materiały promocyjne, informacyjne
ING Bank 100 - w pełni wyposażony lokal
- rekrutacja i szkolenie pracowników
- wsparcie marketingowe identyczne jak dla tradycyjnej sieci oddziałów
BZWBK 30 + 8 jako opłata wstępna - know how
- pakiet szkoleniowy i marketingowy
- obsługa bankowa
Multibank 110-125 - lokal
- wizualizacja zewnętrzna i wewnętrzna
- szkolenia
- wsparcie przy rekrutacji i zatrudnienie pracowników na 1/10 etatu
BPH 10-40 - szkolenia
- system informatyczny i jego serwis
- wsparcie biznesowe
Polbank 90-150 - szkolenia
- materiały promocyjne i informacyjne
- bankomat z opcją wpłat i wypłat,
- urządzenie do personalizacji kart płatniczych
- system bezpieczeństwa placówki

Co można znaleźć u partnerów?

Obok znacznej rozpiętości w kwotach niezbędnych do uruchomienia placówki partnerskiej, różnice występują także w ofercie takich punktów. W punktach sieci franczyzowej Eurobanku można nabyć takie same produkty jak w oddziałach banku. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku Polbanku. W placówkach partnerskich Dominet Banku znajdziemy te same produkty co w oddziałach banku, lecz już w punktach kredytowych można jedynie zaciągnąć kredyt gotówkowy.

Z uboższa ofertą muszą się liczyć klienci partnerów BPH, ING Banku Śląskiego, czy też BZ WBK. Bardzo wąski zakres usług oferują także agencje PKO BP, gdzie często poza obsługą kasową trudno znaleźć jakiekolwiek produkty banku.

Da się z tego nieźle żyć


Nawiązanie współpracy z bankami na zasadach franchisingu może być niezłym pomysłem na prowadzenie biznesu. Jak przekonują przedstawiciele poszczególnych banków prowizje i opłaty uzyskiwane od sprzedanych produktów i usług pozwalają liczyć na dochód od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych, a tym samym poniesione nakłady na uruchomienie mogą się zwrócić już w ciągu kilku lub kilkunastu miesięcy.

Tagi:bph, pko bp, ing bank, bank, bz wbk, dominet, eurobank, ge money bank, franczyza, polbank
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Re: Zrób sobie bank - raport o franczyzie bankowej

grych / 193.59.152.* / 2014-06-20 06:31
Czy pracując jako lekarz można otworzyć placówkę banku ? Nie zwalniając się z pracy.
 
Bea775 / 83.21.132.* / 2014-07-21 20:30
Raczej nie,banki w umowach agencyjnych stosują klauzurę zakaz konkurencji.
 
szklarek / 2014-07-21 22:37 / Tysiącznik na forum
Jaka jest konkurencja pomiędzy tymi rodzajami działalności ?

Przeszkodą może być to, że lekarz jest zawodem zaufania społecznego i związane z tym kwestie etyczne dotyczące innego zarobkowania w dziedzinach tak nieszlachetnych jak bankowość. Pewnie coś by się znalazło w ustawie o zawodzie lekarza lub przepisach korporacyjnych.

Re: Zrób sobie bank

Alalabank / 80.239.242.* / 2011-07-26 19:55
Jak otworzyć własną placówkę millenium?? Czy tojest oplacalne i jaki musze mieć kapitał?

Re: Zrób sobie bank

malyjasiu / 178.42.242.* / 2011-05-20 17:41
Ja bym bral millenium

Re: Zrób sobie bank

JA @@ / 213.17.188.* / 2011-03-23 18:37
prowadze agencje pko bp otwarcie 2 stanowiskowej placówki kosztuje 50 tys a oferta produktów jest ta sama co w oddziale
wiec chłopie zanim cos bzdetnego opiszesz najpierw sie upewnij i zapoznaj głębiej z rzeczywistoscia a nie wprowadzaj ludzi w błąd !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! życze kolejnych tak MĄDRYCH ARTYKUŁÓW !!!!!!!!!!!!!!!
 
Krissss / 193.193.181.* / 2011-04-05 15:16
podpisanie się JA wielką literą to przerost ego czy prostaty ? Trzeba czytać ze zrozumieniem a potem pisać komentarze. Artykół jest z połowy 2007 roku i wiele się od tego czasu zmieniło. Żałość bierze, naprawdę.

Re: Zrób sobie bank

v286 / 193.108.73.* / 2008-09-01 17:28
zaproponowano mi otwarcie placowki polbanku, w 100tys miescie sa juz 2 oddzialy tego banku, ten bylby trzeci. czy warto? prosze o podpowiedz
 
ważny / 89.76.202.* / 2008-09-30 21:20
Jeśli jesteś profesjonalistą a chcesz zepsuć swoją reputację i mieć do czynienia z ludźmi o wątpliwych kompetencjach to polecam POLBANK.
 
elm / 83.26.237.* / 2008-09-10 23:32
no i jak zdecydowałeś sie? jak oceniasz ich ofertę?
poniżej jest wpis o tym, że prowizje poszły w dół a współpraca jest nieopłacalna...

odradzam mbank wszystkim

szew.m / 89.174.101.* / 2008-08-30 15:00
prowadze placowke mbanku, i wypowiadam im umowe, bank traktuje partnerow, jak niewolnikow, nie liczy sie z ich zdaniem, teraz wprowadzaja aneks, i dzialanosc bedzie niedochodowa, jestem w plecy 70 tys. złotych Ide do sadu.
 
w_moniczka / 2009-05-22 10:22
i jakie wrażenia po kilku miesiącach? proszę o pilny kontakt: mavml@o2.pl

Re: Zrób sobie bank

Partner Polbank EFG / 77.112.225.* / 2008-08-20 15:50
Odradzam Polbank. W chwili obecnej zostały obniżone prowizje dla "Partnerów" w formie zaostrzenia kar za brak w realizacji planu w 100%. Teraz jest to mniej niż opłacalne a uciekać można dopiero po roku bo inaczej musisz zapłacić kare 100 000 pln. Poza tym nierówne traktowanie jest na porządku dziennym, trzy krotnie wyższe prowizje wypłacane są firmą pośrednictwa finansowego które występują jako brokerzy.
 
asldjnasudhyebd / 80.53.103.* / 2008-10-07 12:54
Długo jesteś partnerem Polbanku? Zastanawiam się nad otwarciem ich placówki w 24 tyś. mieście! Byłem na 1 rozmowie i mam lokal w ścisłym centrum. Możesz mi powiedzieć na ile opłacalny jest ten biznes?
 
madalina / 79.184.239.* / 2008-10-18 18:47
daj sobie spokój, bo inaczej będziesz płakać i żałować chyba do końca życia tak jak ja i mój kloega z innej placówki

Re: Zrób sobie bank

MirekH / 83.23.25.* / 2007-08-22 20:59
No i wygralem w sadzie z PKO BP swiadczenie wyrownawcze dla bylego agenta:)

Re: Zrób sobie bank

marty / 212.2.99.* / 2007-08-05 22:40
pracuje w placówce ING pare miesiecy i wcale nie jest tak rozowo jak mowią na szkoleniach - nie jestem Partnerem tylko sprzedawcą, sprawa jest do przemyslenia jak ma sie dobra lokalizacje i duzo znajomosci

ING Bank

koro / 2007-05-26 17:20
Witam
Czy ktoś może coś więcej powiedzieć o ING Bank - może ktoś współpracuje ?
Proszę o info.
Jakie są różnice w ofercie pomiędzy oddziałem banku a przedstawicielstwem ?
Z jakimi kosztami / m-c trzeba się liczyć i jakie powinny być obroty aby miało to sens. Ile można na tym zarobić, jakie są prowizje i ile wynosi opłata miesięczna dla banku ?
Z góry dziękuję za informacje
 
ega / 157.158.14.* / 2007-07-02 12:57
No i jak sie sprawy mają z ING? Czy doszło do współpracy?
 
benyx / 83.26.8.* / 2007-05-28 17:13
przeczytaj moją wypowidź pzdro

Re: Zrób sobie bank

benyx / 83.26.32.* / 2007-05-25 19:58
witam miałem otwierać placówkę partnerską tylko z arkusza kalkulacyjnego dostarczonego mi przez bank przy założeniu realnych "obrotów" przez rok trzeba dokładać do interesu na początku ok 20tyś miesięcznie a więc artykuł na górze to czyste bajanie w chmurach
 
zajaczkm / 2007-05-25 22:36
a o jakim banku konkretnie mowisz? tak z ciekawosci pytam...

Re: Zrób sobie bank

psika / 87.105.112.* / 2007-05-25 18:19
kontakt pod nr 605-533063
 
benyx / 83.26.8.* / 2007-05-28 17:11
ING więcej nie mogę podać ale szczerze odradzam

Re: Zrób sobie bank

psika / 87.105.112.* / 2007-05-25 18:18
sprzedam agencje BPH na południu Polski, prosperującą od dwóch lat, cały czas sie rozwija
 
asda / 89.161.77.* / 2007-05-26 06:54
rozumiem ze jesli sprzedajesz to okazalo sie ze business sie nie oplacił, ? zastanaiwam sie czy nie zajac sie czyms takim ale nie mam wiekszej wiedzy jesli chodzi o ten sektor a konkretnie oddzial franczyzowy, moze chcialbys sie podzielic swoim doswiadczeniem i zdaniem o oplacalnosci tej dizalalnosci?:)
pozdrawiam

Re: Zrób sobie bank

udhiyana / 2007-05-25 14:33
placowka partnerska musiałaby byc w super miejscu, zeby w tak krótkim czasie przyniesc dochod opisywany w artykule. A takie miejsca sa zarezerwowane dla głownych oddziałow. niestety wiem, bo mam z tym do czynienia
 
aneta_kol / 2007-05-25 20:15
a możecie mi zdradzić jakie obroty musiałby posiadać bank?powiedzmy że chciałabym otworzyć bank w małym miasteczku ponad 100tys mieszkańców mamy już 3 banki różne ale ani jednego domu maklerskiego.
 
aneta_kol / 2007-05-25 21:09
sory za pomyłkę,
ponad 10 tys mieszkańców mamy....
 
beny001 / 193.0.242.* / 2007-07-20 15:40
na 10 tys mieszkańców nie ma szans zeby na tym wyść za duże koszty działalności

Zrób sobie bank najlepiej w Szwajcarii lu Lichtensztajnie !

arch / 83.30.158.* / 2007-05-25 09:13
bogatin
 
MirekH / 83.23.33.* / 2007-05-25 14:45
10 lat bylem agentem PKOBP, zarabiałem nieźle bo przychody kształtowały sie na poziomie 20tys zł/mies. Wystarczyły jednak sprzeczki z bankiem o odpłatności za usługi i bank podziekowal mi:( teraz po 1,5 roku mam narazie nie prawomocny wyrok sadu aby ten "niby dobry" bank wyplacil mi świadczenie wyrownawcze. Ten bank chciał by miec poprostu z patrnera taniego pracownika. Agent ma odpowiadać za wszystko ale decyzje chial by podejmować bank. Pisze to jako przestroge dla chetnych na współpracę z PKO. Mam nadzieje, ze za 3 tygodnie sad apelacyjny zatwierdzi wyrok i ten bank bedzie musial jednak zaplacic mi za uczciwa prace przez 10lat.
 
Byly partner / 195.205.202.* / 2010-02-02 09:19
Byłem partnerem Dominet później Fortis Banku przez cztery lata. Jestem w podobnej sytuacji. Sprawa niebawem trafi do sądu . Ciekawi mnie jak zakończyla się twoja sprawa. Bardzo proszę o kontakt.
 
rafalek9999999 / 80.48.2.* / 2010-01-10 20:00
mysle że informacja o zarobkach na poziomie 20tys miesiecznie jest wystarczajaca przestroga aby nie prowadzic agencji PKO BP hehehe
 
lambada / 83.25.58.* / 2012-03-19 21:50
Napisał przychody a nie dochody a to różnica hehehe
 
miarka / 83.30.82.* / 2007-05-26 07:56
podaj kontakt do siebie
 
jaminkow / 83.10.94.* / 2009-01-25 10:23
Multibank, także ciągle zmienia warunki umowne dla placówek partnerskich oczywiście na swoją korzyść. Wprowadza różne promocje ale ich kosztami obciąża partnerów.Partnerzy nie mają dostępu do wyliczeń prowizji, szczególnie od pozyskanych lokat. Na podstawie własnych doświadczeń i obserwacji nie polecam tego Banku jako partnera .
 
grzegorz02 / 212.160.155.* / 2010-06-30 16:43
Właśnie jestem w trakcie rozmów z Multibankiem nt przejęcia placówki partnerskiej. Czy to co piszesz (styczeń 2009) jest nadal prawdą, może coś zmieniło się na lepsze?
 
Agufa / 89.125.82.* / 2010-02-06 19:10
Chciałabym otworzyć placówkę partnerską BZWBK. Bardzo proszę o kontakt lub komentarz na temat współpracy z tym bankiem i dochodzach osiąganych w tego rodzaju działalności.
 
zubami / 193.138.110.* / 2010-08-17 08:17
zapraszam do rozmowy nt systemu partnerskiego Banku BPH S.A. na terenie małopolski i podkarpacia. Tel. 604 592 103
 
bz-wbk / 83.11.66.* / 2010-03-10 16:53
Popytaj 3-4 właścicieli placówke tego banku a poznasz prawde. Wpisz w wyszukiwrce "sprzedam placówke BZWBK" a bedziesz wiedziec jeszcze wiecej. To daje do myslenia ... jesli masz kase i chęc którą chcesz postawic na szali .... prosze bardzo. Tylko wszytsko dobrze przemyśl bo szybkiego odwrotu niema. Szansa na osiagnięcie miesiecznego poziomu kosztowego pewnie gdzies po 2 latach
 
sewreyn / 94.251.240.* / 2010-12-11 23:06
Placówka partnerska banku to jedna z najpewniejszych inwestycji nawet w obecnej sytuacji- pod uwagę , można brać jedynie najlepszą na rymu obecnie propozycje meritum lub bz wbk lub bph , co o tym sądzicie??
Narzędzia