Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Banki nie odzyskają kredytów na blisko 17 mld złotych

0
Podziel się:

Zdaniem Ernst&Young banki odczują skutki kryzysu w USA.

Banki nie odzyskają kredytów na blisko 17 mld złotych
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Zdaniem ekspertów Ernst& Young choć polskie banki nie ucierpiały bezpośrednio przez kryzys w USA, ale skutki załamania możemy jeszcze długo odczuwać.

Według danych Narodowego Banku Polskiego, na koniec kwietnia wartość tzw. non-performing loans (kredytów sklasyfikowanych jako poniżej standardu, zagrożone i stracone) w bilansach polskich banków sięgnęła 23,1 mld zł, w tym 16,8 mld zł zostało uznanych za stracone.

Eksperci Ernst&Young podkreślają, że co prawda polskie banki nie zostały bezpośrednio dotknięte przez kryzys sub-prime w Stanach Zjednoczonych, jednak pośrednio jego skutki mogą odczuwać przez kolejne lata.

- _ Echa tego kryzysu przyjdą do nas z opóźnieniem. Spodziewany wzrost gospodarczy w Stanach Zjednoczonych to średnio 1 proc., Europa też będzie rosła wolniej, a to nasze główne rynki eksportowe. To wyzwanie jest o tyle większe, że złoty jest bardzo mocny _ - uważa Krzysztof Rybiński, partner Ernst&Young.

Jego zdaniem coraz większym problemem staje się inflacja, w tym głównie wzrost cen ropy i żywności. - _ Okres niskiej inflacji zakończył się, globalna polityka powinna być twardsza. Banki centralne krajów Zatoki Perskiej nie mogą podnosić stóp - muszą trzymać kurs swojej waluty blisko dolara. Credit crunch w USA wiąże też ręce innych banków centralnych co do podnoszenia stóp, a inflacja jest groźna _ - uważa Rybiński.

Dodał, że taka sytuacji może spowodować napływ do Polski kapitału spekulacyjnego, co spowoduje dalsze umocnienie złotego. To zaś implikuje kolejną podwyżkę stóp procentowych, czego następstwem będzie wzrost kosztu kredytu.

- _ Dane krajowe również wskazują, że ryzyko inflacyjne jest wysokie. Rada Polityki Pieniężnej (RPP) będzie podnosiła stopy, być może już w maju o 25 pkt bazowych _ - powiedział Rybiński.

- _ Banki powinny wykorzystać ten czas na bardzo dokładną analizę swoich portfeli kredytowych. Muszą też lepiej przyjrzeć się procedurom i systemom scoringowym, które często są 'podkręcane', a także wycenie zabezpieczeń _ - ocenił dyrektor Tomasz Bieske, partner Ernst&Young.

Jak podali eksperci Ernst&Young, spodziewany wzrost wartości kredytów w Polsce wynosi ok. 14 proc. rocznie w ciągu 10 najbliższych lat.

banki
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)