Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prace nad nowym podatkiem na finiszu

0
Podziel się:

Resort finansów chce rozpocząć konsultacje nad projektem podatku bankowego. Premier wątpi w jego szybkie wprowadzenie.

Prace nad nowym podatkiem na finiszu
(VasilySmirnov/iStockphoto)

Wiceminister finansów Dariusz Daniluk poinformował, że projekt ustawy wprowadzającej nowy podatek bankowy będzie gotowy i trafi do konsultacji międzyresortowych i społecznych w przyszłym tygodniu.

Minister finansów Jacek Rostowski powiedział podczas Forum Bankowego 2011, że formuła tego podatku i jego rozmiar będą na tyle _ sensowne i racjonalne _, że będzie on wzmacniał bezpieczeństwo systemu bankowego.

_ - Środki z tego podatku, tzw. podatku bankowego, nie będą szły do budżetu państwa, tylko do Bankowego Funduszu Gwarancyjnego _ - zapewnił minister. Dodał, że będą one służyły ewentualnemu dokapitalizowaniu banków w sytuacji kryzysu.

Daniluk wyjaśnił, że formalnie nie będzie to podatek, tylko tzw. opłata ostrożnościowa. _ W naszej ocenie to ma charakter regulacji antycyklicznej z punktu widzenia stabilności systemu _ - powiedział. Jego zdaniem wpływy z tego tytułu będą porównywalne do wielkości środków przekazywanych przez banki do BFG.

Wiceminister poinformował, że punktem wyjścia do wyliczania opłaty jest wielkość pasywów pomniejszona o wysokość funduszy podstawowych oraz suma środków gwarantowanych przez BFG.

_ Pośrednio będzie zależała od wielkości gwarantowanych depozytów. Im więcej w bilansie gwarantowanych depozytów, tym mniejsza będzie opłata. Chodzi o to, by dwa razy nie płacić za to samo _ - wyjaśnił.

Daniluk poinformował, że przyszła ustawa powinna wejść życie jeszcze w tym roku.

Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Stanisław Kluza powiedział, że regulator nie ingeruje w kwestie fiskalne, pozostawiając je ministrowi finansów. _ Nadzór zawsze stoi na stanowisku, aby zwiększać bezpieczeństwo sektora, natomiast narzędzia mogą być różne _ - dodał.

Premier Donald Tusk pod koniec stycznia zapowiadał, że jeśli rząd zdecyduje się wprowadzić podatek bankowy, to wpływy z niego będą skierowane do specjalnego funduszu w Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, a nie do budżetu państwa. Jednocześnie premier zaznaczył, że jest mało prawdopodobne, by podatek ten wszedł w życie jeszcze w 2011 r.

Wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak mówił w styczniu, że biorąc pod uwagę całokształt sytuacji na rynku finansowym, nie ma potrzeby wprowadzania podatku bankowego, gdyż istnieje Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Bankowcy też zdecydowanie przeciwko

Bankowcy ostro krytykują pomysł wprowadzenia podatku bankowego. Ich zdaniem wprowadzenie nowego obciążenia zahamuje rozwój gospodarczy naszego kraju.

Według Związku Banków Polskich, nasz sektor bankowy jest stabilny i w trakcie kryzysu nie korzystał z pomocy państwa.

Szef ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz dodaje, że sytuacja, zarówno tego sektora, jak i całej polskiej gospodarki, jest zupełnie inna niż w krajach, w których wprowadzono taki podatek. Dlatego - jak dodał - w Polsce nie można powiedzieć, że zaistniały przesłanki do wprowadzenia tego typu rozwiązań.

Związek podkreśla, że każdy dodatkowy podatek zmniejsza kwotę kapitałów banków, obniżając ich bezpieczeństwo i ograniczając liczbę kredytów, w tym kredytów mieszkaniowych. A to - jak zaznacza Pietraszkiewicz - może przełożyć się z kolei na pogorszenie się sytuacji na rynku pracy.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/69/t96325.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/rzad;szykuje;podatek;bankowy;w;tym;roku,117,0,774005.html) Rząd szykuje podatek bankowy. W tym roku? Resort finansów nie wypracował jeszcze modelu opodatkowania nowym podatkiem.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/98/t6242.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/podatek;bankowy;obejmie;ubezpieczycieli,115,0,772211.html) Podatek bankowy obejmie ubezpieczycieli? MF analizuje bilans kosztów i korzyści objęcia podatkiem wybranych instytucji finansowych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/190/t97470.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/sld;za;kryzys;powinni;placic;wszyscy,2,0,763138.html) SLD: Za kryzys powinni płacić wszyscy SLD złożył do laski marszałkowskiej dwa projekty gospodarcze.
kraj
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)