Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Łukasz Pałka
|

Wojna o zysk NBP: EBC krytykuje RPP

0
Podziel się:

O opinię poprosił Europejski Bank Centralny prezes NBP Sławomir Skrzypek.

Wojna o zysk NBP: EBC krytykuje RPP
(Serkan Eldeleklioglu - <br />Bora Omerogullari - <br />Ozan Atasoy/CC/Flickr)

Zdaniem Lucasa D. Papademosa, wiceprezesa EBC, zmiany wprowadzone przez Radę Polityki Pieniężnej rodzą obawy o poprawność i przejrzystość przygotowywania sprawozdania finansowego NBP.

Europejski Bank Centralny wydał swoją opinię w sprawie głośnego sporu pomiędzy zarządem NBP a Radą Polityki Pieniężnej o zysk, który ma trafić do kasy państwa. Do EBC jeszcze przed katastrofą pod Smoleńskiem poskarżył się jeszcze prezes NBP Sławomir Skrzypek.

Prawo nie działa wstecz?

Jak czytamy w dokumencie wydanym właśnie przez EBC, niepokój budzi przede wszystkim fakt, że RPP swoją uchwałą wpłynęła na działania zarządu banku centralnego, które zostały podjęte znacznie wcześniej, bo sprawa dotyczy wyników finansowych za 2009 rok.

- _ Oznacza to - po pierwsze - że zasady, według których sporządzono sprawozdanie finansowe NBP za 2009 rok zostaną zmienione mocą wsteczną, zmieniając tym samym wysokość rezerwy na pokrycie ryzyka zmian kursu złotego do walut obcych, oraz - po drugie, w zakresie procedury - że wejście w życie stosowanego z mocą wsteczną projektu uchwały zbiegnie się w czasie z procesem przygotowania audytu, przyjęcia oraz podjęcia decyzji w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego za rok 2009 przez właściwe organy. Taka sytuacja może rodzić obawy o poprawność, właściwą koordynację i przejrzystość tego procesu _ - czytamy w opinii EBC.

Najważniejsze bezpieczeństwo banku

Konflikt pomiędzy RPP i zarządem NBP dotyczy zysku, który bank centralny ma przekazać do budżetu. Najprościej mówiąc, RPP mówi, by dać osiem miliardów. Tymczasem prezes Skrzypek dawał cztery miliardy, resztę przeznaczając na tzw. rezerwę kursową. To pieniądze, które mają chronić wynik banku centralnego na wypadek umocnienia złotego.

Źródło: Money.pl na podstawie danych NBP.
*Rezerwa pomniejsza zysk banku. Stąd np. gdyby w 2008 roku nie utworzono rezerwy, to zysk wyniósłby 2,1 miliarda złotych.

W swojej opinii EBC przyznaje, że jego punktu widzenia kluczowe jest właśnie bezpieczeństwo banku centralnego. Przypomina, że w poprzednich latach NBP nie miał zysku, w związku z czym nie było czego przekazywać na rezerwę kursową.

- _ Dlatego też odpowiednie bufory finansowe powinny być tworzone w latach, w których odnotowuje się zysk, tak aby KBC (bank centralny - red.) miał możliwość pokrycia ewentualnych strat bez osłabienia zdolności prowadzenia polityki pieniężnej _ - czytamy w opinii EBC.

I dalej: _ - KBC musi mieć swobodę niezależnego tworzenia rezerw finansowych w celu ochrony realnej wartości swojego kapitału i aktywów. KBC musi mieć także zawsze do dyspozycji środki finansowe odpowiednie do realizowania innych funkcji _ - uważa EBC.

Coraz mniej czasu

Podczas posiedzenia RPP w ostatni poniedziałek RPP i zarząd nie doszli do porozumienia. Kolejna szansa na najbliższym posiedzeniu, które rozpoczyna się we wtorek. A czas goni, bo zgodnie z prawem sprawozdanie finansowe NBP powinno zostać zatwierdzone do końca kwietnia.

CZYTAJ WIĘCEJ O SPORZE W NBP I BUDŻECIE:
*NBP i Rada Polityki Pieniężnej kłócą się o rezerwy * Rada Polityki Pieniężnej zmieniła uchwałę dotyczącą tworzenia rezerwy na ryzyko kursowe, ale zarząd NBP uważa, że decyzja ta jest obarczona poważnymi wadami prawnymi.
*Rząd chce sięgnąć po rezerwę kursową NBP * Rząd liczy, że w ratowaniu budżetu pomoże wypłata zysku z NBP. Bank centralny zapewnia: zysku nie będzie. Według szefa gabinetu politycznego premiera, Sławomira Nowaka można przeksięgować część środków z rezerwy kursowej.
*NBP chwali się sporym zyskiem * Zysk Narodowego Banku Polskiego za 2009 r. będzie wysoki, a 95 proc. tej kwoty trafi do budżetu, wynika z wypowiedzi prezesa NBP, Sławomira Skrzypka. Jego zdaniem wypracowany zysk będzie jednym z najwyższych od 2004 r.
*Wszyscy zapłacimy za ratowanie budżetu * Niższe pensje z powodu ponownego podniesienia składki rentowej z 7 do 13 procent. Wyrzucenie części ludzi z KRUS-u. Obniżka emerytur i rent o 0,5 procenta. Podwyżka VAT-u do 25 procent. Większa kontrola wydatków z kasy państwa - to zdaniem ekonomistów sposoby na uratowanie budżetu.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)