Na skróty
  • Ważne:
NBP i Rada Polityki Pieniężnej kłócą się o rezerwy [DŹWIĘK]
2010-03-31 19:15

NBP i Rada Polityki Pieniężnej kłócą się o rezerwy

NBP i Rada Polityki Pieniężnej kłócą się o rezerwy
[fot: Serkan Eldeleklioglu -
Bora Omerogullari -
Ozan Atasoy/CC/Flickr]

Rada Polityki Pieniężnej zmieniła uchwałę dotyczącą tworzenia rezerwy na ryzyko kursowe, ale zarząd NBP uważa, że decyzja ta jest obarczona poważnymi wadami prawnymi. Prezes NBP Sławomir Skrzypek podał, że wyliczony przez bank wynik za 2009 r. wyniósł 4,166 mld zł.

Rada Polityki Pieniężnej zmieniła uchwałę z 2006 roku w sprawie zasad tworzenia i rozwiązywania rezerwy NBP na pokrycie ryzyka zmian kursu złotego do walut obcych.

Anna Zielińska-Głębocka z RPP oceniła, że uchwała ma na celu doprecyzowanie zasad obowiązujących w starym dokumencie. - Standardem jest przejrzystość, a jej brak podważa niezależność RPP - powiedziała. - Przyjęliśmy zapis, że uchwała wchodzi w życie w dzień uchwalenia, czyli wczoraj - dodała Zielińska-Głębocka.

Prezes Narodowego Banku Polskiego Sławomir Skrzypek i członkowie RPP, spotkali się dziś z premierem. Po spotkaniu Skrzypek zapewnił, że ze strony NBP i Rady Polityki Pieniężnej zawsze była wola współpracy.

Szef banku centralnego nie chciał mówić o szczegółach spotkania. Zdradził jedynie, że dotyczyło ono między innymi kredytu odnawialnego z Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

POSŁUCHAJ SŁAWOMIRA SKRZYPKA:

(Dźwięk: IAR)

Prezes Skrzypek pytany, czy zysk banku centralnego zostanie przekazany do budżetu, zapewnił jedynie, że zamierza dopełnić swoich ustawowych obowiązków.

POSŁUCHAJ SŁAWOMIRA SKRZYPKA:


(Dźwięk: IAR)

Uchwała wątpliwa prawnie

Zdaniem Skrzypka, uchwała dotycząca rezerwy jest niezgodna z prawem. RPP miała naruszyć m.in. zasady Rady Europejskiej o prowadzeniu rachunkowości. - Uchwała powinna zostać przekazana EBC do konsultacji - powiedział Skrzypek na konferencji.

- Po drugie, uchwała nie respektuje zasady, że prawo nie działa wstecz - dodał szef banku centralnego. Skrzypek zaznaczył, że wypowiada się jako prezes zarządu NBP i referuje stanowisko zarządu NBP.

Prezesa NBP poparła członkini RPP Zyta Gilowska. - Zmiana może być oceniana jako ryzykowna. Uchwała ma zastosowanie do sprawozdania NBP za rok 2009 - powiedziała Gilowska.

Z uchwały RPP cieszy się Ministerstwo Finansów. Wiceminister Dominik Radziwiłł poinformował, że resort wyraża zadowolenie z faktu, że Rada Polityki Pieniężnej uznała część argumentów prezentowanych przez MF w zeszłym roku w trakcie dyskusji dotyczącej zasad liczenia zysku NBP.

Wiemy ile zarobił NBP

Zgodnie z ustawą o NBP, prezes NBP do dnia 30 kwietnia przedstawia roczne sprawozdanie finansowe NBP Radzie Ministrów, która podejmuje decyzję w sprawie jego zatwierdzenia. W terminie 14 dni od dnia zatwierdzenia tego sprawozdania część rocznego zysku NBP (95 proc.) podlega odprowadzeniu do budżetu państwa.
Skrzypek podał, że zgodnie ze sprawozdaniem finansowym, które zostało przyjęte przez zarząd NBP 29 marca br., przychody ogółem w 2009 r. wyniosły 25,1 mld zł, w tym dodatnie zrealizowane różnice kursowe 15,3 mld zł. Koszty wyniosły ogółem 20,9 mld zł, a koszty utworzenia rezerwy na ryzyko kursowe - 14,3 mld zł. - Wynik to mniej więcej 4,166 mld zł - powiedział Skrzypek.

Zaznaczył, że sprawozdanie zostało wykonane zgodnie z zasadami rachunkowości, obowiązującymi na dzień 31 grudnia 2009 r. Pytany, czy bank centralny przekaże premierowi sprawozdanie finansowe i zysk do budżetu do końca kwietnia, odpowiedział, że zarząd NBP wywiąże się z przepisów ustawy o NBP.

Tymczasem w ocenie Zyty Gilowskiej, NBP i RPP otrzymują sprzeczne sygnały od partnerów rządowych.

- Nie sposób nie zauważyć, że NBP, w tym RPP, otrzymuje sprzeczne sygnały ze strony partnerów rządowych. Z jednej strony rząd oczekuje znacznych środków przekazanych do budżetu w związku z - nadmiernie optymistycznie, moim zdaniem, szacowanym - zyskiem NBP, a z drugiej strony odnowienia umowy o FCL (elastycznej linii kredytowej z MFW). To są sygnały sprzeczne - powiedziała Gilowska.

Tagi:nbp, zysk, rpp, skrzypek
Zobacz więcej:Spór o zysk NBP
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Szczyt Hipokryzji POmiotu !!!

Elektro Devil / 2010-04-01 08:46 / Tysiącznik na forum
Jak poprzednie ekipy chciały w jakikolwiek sposób wpłynąć na NBP, nie tylko o przeznaczenie zysku, rezerw czy nawet politycy delikatnie wyrażali swoje zdanie na temat stóp procentowych.
POmyleńcy trąbili w mediach o zamachu na demokracje!!!

Teraz kiedy kieszenie Misiaka, Mira, Zbycha i Rycha okazały się kieszeniami bez dna. Tusk wyciąga swoje lepkie ręce po nie swoje pieniądze???

Re: Zarząd NBP i Rada Polityki Pienięznej kłócą się o rezerwy

1w1 / 109.196.115.* / 2010-03-31 20:36
Nam trzeba reform a nie jednorazowych pieniędzy panie Tusk.
 
swój / 89.73.132.* / 2010-03-31 21:22
Jedno powiem, to wszystko to jest bagno. Pamiętacie jak Lepper chciał skorzystać z zysku NBP to go pseudo liberałowie wyzywali od głupków i analfabetów gospodarczych, że to są pieniądze na papierze i nic po zatym. A teraz rząd Tuska chce kasę aby ratować choć trochę budżet. I co wy na to... powiedzcie szczerze.
 
lemm_lm / 188.147.240.* / 2010-04-01 00:12
Państwo Tuskowe robi z ludzi niewolników. Weź kredyt będziesz miał szczurze mieszkanie. Rata 3500 przez 30 lat. Potem i tak Ci zabiorą bo nie spłaciłeś mając 60 lat. teraz chcą ukraść pieniądze z NBP - zgodnie z ustawą. Amarnotrawią kasę na słupki przy ulicach i chore przetargi. Energia obłożona akcyzą. Pieniądze państwowe czyli nasze nieoprocentowane leżą w bankach, a obsługa długu wysoko oprocentowana to paredziesiąt miliardów złotych. STOP ignorantom i politykom rządzącym tym krajem. Jestem matematykiem i żaden tępy polityk i ignorant nie wmówi mnie że robi to dla obywateli i że międzynarodowe konsorcja wpływają na wzrost zatrudnienia i wpływy podatkowe. Ludzie obudźcie się i nie dajcie się zrobić w jajco przez zakłamanych urzędników w rządzie. Lech_Ma
 
Elendir / 2010-03-31 22:53 / Łowca czarownic
Lepperowi nie chodziło o zysk, lecz o rezerwy.
 
swój / 89.73.132.* / 2010-04-01 14:37
Drogi Elendirze poniekąd była to moja lekka prowokacja, ale jednak podtrzymuje moje zdanie. Jak wiesz wielkość rezerw NBP ustawowo określa Rada Polityki Pieniężnej, i tu jest pies pogrzebany. Nowa RPP ( 6 członków z PO lub nominowane przez PO czyli większość) chce zmienić wielkość tych rezerw patrz mniejsze a resztę do budżetu. Reasumując w sumie Lepper chcał to samo zrobić. Kwestia "techniczna" (polityczna) ile tych rezerw zostawić. Jeszcze inną kwestią jest ile chcą wyciągnąć z zysku NBP. A zysk nie jest równy zyskowi ( tak widać uczą nas pseudoliberałowie z PO). Myślałem że wyliczenia zysku uczą już na I semestrze ekonomi, no chyba się myliłem. Przepraszam!
 
mikitow / 86.40.50.* / 2010-03-31 23:30
lepper chcial splacac nasze dlugi z rezerw gdy pln bylo silne i mial racje.
 
Elendir / 2010-04-01 07:14 / Łowca czarownic
A później co?
A teraz złotówka jest mocna, czy słaba?
 
truePress / 77.253.11.* / 2010-03-31 22:23
Pytasz co my na to?
Odpowiadam, ze szykuja nam wariant grecki!
Twoja uwaga na temat Leppera i rzadow Tuska jest bardzo trafna. Rzad Tuska to zwykli oszusci i grandziarze. W czasie swoich rzadow nic nie zrobili aby naprawiac finanse panstwa.
 
mikitow / 86.40.50.* / 2010-03-31 23:33
nigdy wiecej nie zaglosuje na tuska
 
saink / 83.27.141.* / 2010-04-23 18:30
a głosowałeś ?