Na skróty
Rehabilitacja lecznicza prowadzona przez ZUS
2007-10-01 14:34

Rehabilitacja lecznicza prowadzona przez ZUS


Kto może zostać skierowany na rehabilitację i czy płaci za świadczone usługi - tłumaczy Jadwiga Kawwa, dyrektor Departamentu Prewencji i Rehabilitacji ZUS.

W ramach prewencji rentowej ZUS prowadzi program rehabilitacji leczniczej. Dla kogo przeznaczony jest ten program?

Zgodnie z ustawą z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych rehabilitacja lecznicza w ramach prewencji rentowej ZUS obejmuje ubezpieczonych zagrożonych całkowitą lub częściową niezdolnością do pracy.
Ponadto osoby uprawnione do zasiłku chorobowego lub świadczenia rehabilitacyjnego po ustaniu tytułu do ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowego, a także osoby pobierające rentę okresową z tytułu niezdolności do pracy. Program skierowany jest do tych wszystkich, którzy z powodu choroby są zagrożeni długotrwałą niezdolnością do pracy, ale równocześnie rokują odzyskanie tej zdolności po przeprowadzeniu rehabilitacji.

Czy wszystkie typy schorzeń kwalifikują się do rehabilitacji prowadzonej przez ZUS?

Rehabilitacja lecznicza w ramach prewencji rentowej ZUS dotyczy schorzeń, które stanowią najczęstszą przyczynę powstawania niezdolności do pracy. Są to schorzenia narządu ruchu oraz układu krążenia.
Rehabilitacja w tych przypadkach odbywa się w trybie stacjonarnym lub ambulatoryjnym. Osoby cierpiące na schorzenia psychosomatyczne i układu oddechowego również podlegają programowi rehabilitacji leczniczej (w trybie stacjonarnym).

Giełda na żywo

Zortrax podtrzymuje zamiar wejścia na giełdę

Firma planuje otwieranie kolejnych sklepów detalicznych, rozwój sieci...

Giełda na żywo

Komunikat ze spółki KCI SA

Kto kieruje osoby zainteresowane na rehabilitację - lekarz orzecznik ZUS czy lekarz prowadzący?

Lekarz prowadzący leczenie może wystawić osobie, która ma medyczne wskazania do przeprowadzenia rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej, wniosek o przeprowadzenie rehabilitacji. Powyższy wniosek stanowi podstawę do wydania przez lekarza orzecznika ZUS orzeczenia o potrzebie rehabilitacji.

Ponadto lekarz orzecznik ZUS może orzec o potrzebie rehabilitacji leczniczej, orzekając w sprawie niezdolności do pracy do celów rentowych, a także wykonując kontrolę prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby oraz wystawiania zaświadczeń lekarskich, a także orzekając o przedłużeniu okresu pobierania zasiłku chorobowego albo o okolicznościach uzasadniających przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego.

Czy wymagany jest specjalny wniosek (co powinien zawierać)?

Wniosek o przeprowadzenie rehabilitacji leczniczej wystawiony przez lekarza prowadzącego leczenie może być sporządzony na dowolnym formularzu i powinien zawierać: imię i nazwisko chorego, PESEL, adres zamieszkania i numer telefonu, rozpoznanie medyczne w języku polskim oraz opinię, czy istnieje pozytywne rokowanie odzyskania zdolności do pracy po przeprowadzeniu rehabilitacji.
Przykładowy wzór wniosku można uzyskać na stronie internetowej ZUS pod adresem: www.zus.pl.

Ile trwa turnus rehabilitacyjny?

Rehabilitacja lecznicza w ośrodku rehabilitacyjnym powinna trwać 24 dni. Czas trwania rehabilitacji może być przedłużony lub skrócony przez ordynatora ośrodka rehabilitacyjnego, po uprzednim uzyskaniu zgody Zakładu.
Może to nastąpić w przypadku: pozytywnego rokowania co do odzyskania zdolności do pracy w przedłużonym czasie trwania rehabilitacji, wcześniejszego przywrócenia zdolności do pracy oraz zaistnienia innych przyczyn leżących po stronie osoby skierowanej przez ZUS.

Czy osoba skierowana na rehabilitację płaci za świadczone jej usługi (co jej przysługuje bezpłatnie)?

Osoba skierowana przez ZUS nie ponosi żadnych kosztów rehabilitacji. Zakład Ubezpieczeń Społecznych ponosi całkowity koszt rehabilitacji leczniczej, w szczególności koszty zakwaterowania, wyżywienia oraz przejazdu z miejsca zamieszkania do ośrodka rehabilitacyjnego i z powrotem.

A co z dojazdem do ośrodka rehabilitacyjnego?

ZUS zwraca poniesione koszty przejazdu najtańszym środkiem komunikacji publicznej z miejsca zamieszkania do ośrodka rehabilitacyjnego i z powrotem. Przy zwrocie kosztów podróży uwzględnia się ulgi na przejazd danym środkiem transportu, bez względu na to, z jakiego tytułu ulga ta przysługuje.

Jakie działania podejmuje ZUS w ramach prewencji rentowej?

Poza kierowaniem na rehabilitację leczniczą prewencja rentowa prowadzona przez ZUS obejmuje badania i analizy przyczyn niezdolności do pracy oraz inne działania prewencyjne.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w szczególności udziela zamówienia na usługi rehabilitacyjne w ośrodkach rehabilitacyjnych, zamawia przeprowadzanie przez inne podmioty badań naukowych dotyczących przyczyn niezdolności do pracy oraz metod i rozwiązań zapobiegających niezdolności do pracy oraz finansuje inne działania dotyczące prewencji rentowej.

Tagi:zus, renta, rehabilitacja, świadczenie
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Re: Rehabilitacja lecznicza prowadzona przez ZUS

WACEKODKACEK / 83.1.186.* / 2011-06-19 20:44
bedąc na emeryturze tez moge starac sie o rehabilitacje z ZUS

Re: Rehabilitacja lecznicza prowadzona przez ZUS

zielona1311 / 83.238.97.* / 2011-04-05 11:46
Ja dostałam własnie skierowanie na rehabilitacje lecznicza w ramach prwewncji rentowej zus. Mój neurolog wypisał wniosek, złożyłam go w zus, zawiadomienie przyszło poczta. Jade do Ciechocinka na 24 dni. Mam tylko pytanie kto mi wypisze zwolnienie lekarskie? A może musze brać urlop?
 
slawekmirek8 / 94.40.68.* / 2011-07-03 12:28
Skoro neurolog skierował to powinien dać l-4 bo zdrowy człowiek prewencji nie dostanie tylko ludzie zagrożeni trwałym kalectwem i w następnie niezdolnościa do pracy a w sanatorium l-4 wystawia lekarz prowadzący.Poczytać na stronie ZUS o prewencji i reszta jest oczywista tam wszystko pisze.
 
Jot; / 83.12.165.* / 2012-07-11 14:21
Akurat na stronie ZUs-u nic nie piszą o tym, czy pobyt jest w ramach zwolnienia lekarskiego. A jeśli ktoś już wykorzystał urlop, to co? zwrócą koszty utraconych zarobków, bo ktoś musi wziąć urlop bezpłatny?
 
wiwan / 2012-07-11 16:04 / Tysiącznik na forum
Tu rzeczywiście jest luka w przepisach.
Jeśli skierowanie na rehabilitację w ramach prewencji jest do szpitala uzdrowiskowego- jest to jednoznaczne z tym, że dostaniemy zwolnienie lekarskie,a tym samym zasiłek chorobowy od 70% podstawy wymiaru.
Jeśli do sanatorium- sanatorium nie ma obowiązku wystawić zwolnienia, może je nam wystawić lekarz prowadzący- zasiłek wtedy 80%.
Na rehabilitację niestacjonarną, w miejscu zamieszkania nie trzeba urlopu, nie ma zwolnienia/zasiłku.

Zresztą na skierowaniu jest zdaje się dopisek "w ramach zwolnienia" albo "w ramach urlopu"
Na pewno nie przewiduje się zwrotu kosztów utraconych zarobków na urlopie bezpłatnym.

?

sg / 91.214.25.* / 2010-02-10 08:51
Czy ZUS pobiera opłate na rehabilitacje z L4??
 
tm odp / 77.255.242.* / 2010-04-28 18:44
Kiedy będą wyniki rekrutacji ???

Re: Rehabilitacja lecznicza prowadzona przez ZUS

Lka / 80.48.185.* / 2008-10-15 11:30
Witam mam pytanie
Jak odmówić rehabilitacji z zusu.Jakie są tego konsekwencje?
 
nina152 / 91.149.210.* / 2012-12-28 19:14
Witam .Czy odmowic hmmm.niewiem ,ale pobyt tam {to zalezy w jakim sie sanatorium znajdujesz}doprowadza do szalu wraca sie z wieloma innymi chorobami i doleglosciami,zwlaszcza jaki opis na koniec Ci wystawia.Pozdrawiam
 
uleka / 83.12.12.* / 2010-02-03 14:25
wróc do pracy i bedzie wszystko ok.
 
monika.jad / 79.175.232.* / 2009-08-20 15:06
Po co odmawiać? Ja to tylko mam nadzieję, że dostanę kurację z ZUS bo wszystko bezpłatne a ja może w końcu będę się budziła bez koszmarnego bólu kręgosłupa.
 
edytka7824 / 83.4.119.* / 2010-02-09 15:59
tak ten nasz ZUS. właśnie odbyłam dwie komisje. Jedno to L4 a drugie na rehabilitacje w ramach prewencji rentowej. Bedąc na komisji L4 lekarz orzecznik od razu wydał na mnie wyrok ze mi sie nie należy żadna rehabilitacja jako że mam 31 lat a w wieku 3 lat miałam operacje na biodro i ze mam to od małego, a rehabilitacja mi nic nie pomoże. Po kilku dniach dostałam wezwanie w sprawie sanatorium oczywiście nie odbyło sie bez kilku ostrych wymian zdań z lekarzem orzecznikiem. Po komisji czekałam na decyzje, no i ją dostałam a w uzasadnieniu ze bedac na komisji w sprawie zasadności korzystania ze zwolnienia lekarskiego pani orzecznik wydała opinie że mi się nie należy rehabilitacja i . Oczywiście po kontroli nie mogłam stanąć na noge, nie mówiąc o tym, że mam bóle kręgosłupa a przy tym dodatkowo poranne zesztywnienie stóp i rąk i bóle stawów barkowych , rak i nadgarstków. Dwóch ortopedów mi napisało że zalecają rehabilitację, wręcz powiedzieli mi że czeka mnie endoproteza ale zebym jeszcze poczekała z 10 lat bo jestem za młoda na endoproteze i mi tak szybko nie zrobią, chyba że nie bede mogła stanąć na noge to wtedy szybciej. No ale cóż wg ZUSU jestem za młoda na to, mam się meczyć a najlepiej od razu wylądować na wózku inwalidzkim bo skoro mam to od małego to mi sie nic nie należy. Pomimo tego że jestem młoda i wydawałoby sie ze powinnam tryskać zdrowiem to czasami mam dosyć bólu biodra i kregosłupa jaki mi towarzyszy. ale jak to mówią powiedz ZUS i zostaniesz uzdrowiona.
 
dratwineczka / 83.26.37.* / 2011-07-14 15:23
mi rehabilitacje przyznali ale na ponownej komisji uznali że zwolnienie jest nie zasadne:) chore mam stwierdzone i udowodnione poważne schorzenia kręgosłupa między innymi przepukline i dehydratacje
 
valdi15 / 85.89.185.* / 2010-05-25 10:58
W moim przypadku lekarz orzecznik stwierdził że mam POCHP i przy tym schorzeniu nie rokuję poprawy i rehabilitacja mi się nie należy odniosłem wrażenie że w wieku 55 lat mam spokojnie czekać na zgon.
 
geniek / 80.50.235.* / 2009-05-21 13:36
a poco odmawiac trzeba sie leczyc
 
nina152 / 91.149.210.* / 2012-12-28 18:50
Jak mozna sie leczyc jesli niema odpowiednich zabiegow bo limit wyczerpany hihi