Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Fundusz kościelny musi się zmienić? Boni rozpocznie rozmowy

0
Podziel się:

W przyszłym tygodniu zostanie zaprezentowany projekt dotyczący składek
ubezpieczeniowych duchownych.

Fundusz kościelny musi się zmienić? Boni rozpocznie rozmowy
(Agnieszka K. Jurek/East News)

Kościół kilka razy zapewniał, że chce rozmawiać. Rząd pozostawała głuchy na te apele. Teraz minister Michał Boni zdradza plan gabinetu Tuska.

Minister administracji i cyfryzacji Michał Boni zapowiedział, że w przyszłym tygodniu zostanie zaprezentowany projekt dotyczący składek ubezpieczeniowych duchownych. Wtedy też odbędą się spotkania z przedstawicielami Kościołów.

Projekt w sprawie Funduszu Kościelnego zostanie zaprezentowany 15 marca podczas obrad Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu, a dzień później odbędzie się spotkanie z przedstawicielami innych Kościołów. Szef MAC dodał, że chodzi o _ usamodzielnienie płacenia składek _: emerytalnej, rentowej i zdrowotnej.

Do tej pory MAC nie prowadził konsultacji z Episkopatem, który kilkakrotnie zapowiadał, że jest gotowy do rozmów. Strona kościelna uważa także, iż zmiany dotyczące Funduszu Kościelnego powinny być poprzedzone dwustronną umową. Zaznacza też, iż Fundusz powinien zostać przekształcony, ale nie zlikwidowany.

Zmiany w funkcjonowaniu Funduszu Kościelnego, z którego m.in. finansowane są emerytury duchownych, zapowiedział w swoim expose premier Donald Tusk. Jak mówił, potrzebna jest dyskusja nad emerytalnym zabezpieczeniem duchownych, którzy powinni być objęci powszechnym systemem ubezpieczeń społecznych.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/184/m162488.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/fundusz;koscielny;do;zmiany;co;czeka;ksiezy,138,0,1028746.html) *Biorą się za duchownych. Co ich teraz czeka? * Fundusz Kościelny zmieni sposoby finansowania na "bardziej nowoczesne".

Sekretarz generalny KEP bp Wojciech Polak powiedział w lutym, że nie było żadnych rozmów z MAC ws. Funduszu Kościelnego. _ Zapisy związane z konkordatem i konstytucją wyraźnie mówią, że zmiany w kwestiach dot. dofinansowywania działalności Kościołów i związków wyznaniowych powinny być poprzedzone dwustronnymi umowami. Dotyczy to nie tylko dofinansowywania ubezpieczenia duchownych, ale także szerszych działań: wspomagania działalności edukacyjnej i charytatywnej, troski o kościelne zabytki. Chodzi nam o to, żebyśmy mogli uczestniczyć w procesie przekształcania Funduszu Kościelnego i osiągnąć porozumienie pomiędzy stroną kościelną i rządową _ - podkreślił bp Polak.

Natomiast z odpowiedzi MAC na interpelację posłanki PiS Marii Nowak wynika, że zmiany dotyczące finansowania z Funduszu Kościelnego składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i wypadkowe duchownych nie wymagają podpisywania umowy z Kościołem. MAC argumentuje, że są one finansowane zgodnie z ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych, a jej zmiana nie wymaga porozumienia z Kościołem.

Według Episkopatu Fundusz Kościelny powinien funkcjonować w bardziej współczesnej formie. _ - Otwarte są kwestie konkretnych rozwiązań, np. objęcie większym nadzorem działalności Funduszu, czy też propozycja dobrowolnego odpisu podatkowego wiernych. To są tematy do dyskusji i konsultacji _ - podkreśla bp Polak.

Fundusz kościelny

emerytury
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)