Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Marek Borowski o OFE. Obywatele muszą wiedzieć, jaka czeka ich emerytura

0
Podziel się:

Chodzi raczej o uczciwe pokazanie rzeczywistości, po to by obywatel mógł podjąć stosowne decyzje dziś, a nie wtedy, kiedy będzie szedł na emeryturę i dowie się, że jego sytuacja jest dramatycznie zła.

Marek Borowski o OFE. Obywatele muszą wiedzieć, jaka czeka ich emerytura
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Obywatele powinni otrzymywać regularne informacje o prognozowanej wysokości ich emerytury. To, zdaniem senatora Marka Borowskiego, pozwoli ludziom planować swoją przyszłość i zawczasu odkładać dodatkowe środki na starość lub podejmować decyzję o opóźnieniu przejścia na emeryturę.

Były minister finansów przypomniał w radiowej Trójce, że OFE w czerwcu 2014 r. rozpoczną pierwsze wypłaty emerytur z drugiego filara. Ciągle jednak nie wiadomo jak system wypłat będzie działał.

- _ W roku 2014, czyli już bardzo niedługo, zaczną się pierwsze wypłaty z OFE. Czyli czasu jest bardzo niewiele, więc te kluczowe decyzje trzeba podjąć. Ale kluczową sprawą jest informowanie obywateli, co ich czeka. Nie mówię o tym w sensie zagrożeń, bo to nie dla każdego będzie zagrożenie. Chodzi raczej o uczciwe pokazanie rzeczywistości, po to by obywatel mógł podjąć stosowne decyzje dziś, a nie wtedy, kiedy będzie szedł na emeryturę i dowie się, że jego sytuacja jest dramatycznie zła _ - mówi Borowski.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/210/190418.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/komentarze/artykul/likwidacji;ofe;nie;bedzie;ale;polacy;zaplaca,9,0,1283337.html) *Likwidacji OFE nie będzie. Ale Polacy zapłacą * Zjeść cukierka i mieć go, w tym rządzący nie mają sobie równych - pisze Paweł Zawadzki.

Senator odrzuca pomysł utworzenia państwowego funduszu, który zgłasza SLD. Jego zdaniem należy skupić się na obniżeniu kosztów funkcjonowania drugiego filaru emerytalnego, a nie mnożyć kosztowne instytucje.

- _ Wydaje mi się, że nie należy mnożyć bytów ponad potrzebę. Przecież każdy taki byt kosztuje. My dzisiaj musimy pracować nad tym, żeby obniżyć koszty tego całego systemu. Dzisiejsze Otwarte Fundusze Emerytalne pobierają od każdej składki 3,5 proc. na wejściu, a potem jeszcze 0,5 proc. co roku od wszystkich pieniędzy, które mają. Te koszty trzeba i można ograniczyć, zwłaszcza, jeśli przyjmie się pewne inne zasady funkcjonowania tych funduszy, które nie będą wymagały aż takiego zaangażowania ludzi i kosztów _ - dodał senator.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/105/124009.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/komentarze/artykul/ofe;sa;potrzebne;najbardziej;zus-owi,164,0,1281700.html) *OFE są potrzebne? Najbardziej ZUS-owi * Dlaczego prezes ZUS broni funduszy emerytalnych - tłumaczy Bartłomiej Dwornik.

Od kilkunastu dni politycy zastanawiają się nad przyszłością OFE. Rząd ma przygotować raport dotyczący działalności funduszy i na tej podstawie zapadnie decyzja o kształcie systemu emerytalnego.

Politycy opozycji domagają się zmian w systemie OFE. Z kolei rząd zapowiada, że nie zgodzi się na propozycję funduszy emerytalnych, by świadczenia z OFE nie były wypłacane jako dożywotnie świadczenie.

Czytaj więcej o OFE w Money.pl
Co dalej z OFE? Rząd nie planuje likwidacji, ale... - _ Gwarancją bezpiecznej emerytury jest ZUS i państwo, i dobrze o tym wiemy _ - mówi premier. Money.pl policzył, jaką emeryturę dostaniesz.
Zaskakujące słowa prezesa ZUS o OFE Zbigniew Derdziuk podkreśla, że _ zgromadzone tam środki nie są gwarantowane _.
Co dalej z OFE? One działają jak każdy biznes - _ OFE zostały stworzone, aby wypłacać emerytury, a z definicji jest to świadczenie, które pobiera się do końca życia _ - twierdzi minister Rostowski.
emerytury
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)