Na skróty
Money.plEmeryturyWiadomościRekompensaty droższe niż pomostówki
2009-04-24 12:50

Rekompensaty droższe niż pomostówki

Rekompensaty droższe niż pomostówki
[fot: PAP/Paweł Supernak]

Na początku 2009 roku zlikwidowano wcześniejsze emerytury. Część z osób, które z nich nie skorzystają, może przejść na emerytury pomostowe. Do 2040 r. będą one kosztować państwo 13 mld złotych. Mało mówi się jednak o rekompensatach dla ludzi, którzy nie mogą skorzystać z obu tych emerytur. Ich koszt w tym samym okresie to 30 mld złotych.

Do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych już wpływają pierwsze wnioski o rekompensaty. Mogą składać je osoby, które ze względu na ustawę o emeryturach pomostowych straciły prawo do wcześniejszej emerytury i jednocześnie nie kwalifikują się do objęcia emeryturami pomostowymi, a wypracowały odpowiedni staż. Po spełnieniu odpowiednich warunków osoby te będą na normalnej emeryturze otrzymywać miesięczną dopłatę, w wysokości od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

Szacuje się, że takich osób - pracujących szczególnych warunkach lub w pracy o szczególnym charakterze - może być około 700 tys. Money.pl dowiedział się, że wypłaty dla nich będą znacznie przewyższać koszty, które poniesie państwo na emerytury pomostowe. Okazuje się bowiem, że w latach 2009-2040 rząd wypłaci na pomostówki tylko 12,7 mld złotych, a na rekompensaty będzie musiał przeznaczyć 29,8 mld złotych.

Suma przeznaczana na wypłaty w tym roku będzie jeszcze stosunkowo niewielka, bo wyniesie 4,18 mln złotych, ale w kolejnych latach wydatki na ten cel będą rosły lawinowo. Około roku 2030 ustabilizują się na stałym poziomie.

Giełda na żywo

Popyt zachował kontrolę nad rynkiem

Wygląda jednak na to, iż krajowi inwestorzy w dobrych nastrojach udają się na...

Giełda na żywo

Miedź w Londynie drożeje po decyzji Banku Japonii

Inwestorzy czekają też na publikację wskaźnika PMI w Chinach w przemyśle za...

źródło: MPiPS

Autorami wpisu do ustawy o rekompensatach są posłowie SLD. To oni doszli do wniosku, że tym, którym państwo odbierze szanse na wcześniejsze emerytury, należy się zadośćuczynienie. Te zmiany zaakceptował obecny Sejm.

Jednym z autorów projektu była Anna Bańkowska. Uważa ona, że rekompensaty są konieczne, ponieważ ludzie, którzy pracują w trudnych warunkach przez wiele lat, pod koniec kariery będą musieli zmienić stanowisko na mniej szkodliwe.

- Zazwyczaj będzie się to wiązało ze zmniejszeniem wypłaty, a tym samym obniżeniem wpłaty na składki ZUS i zmniejszeniem emerytury po osiągnięciu 60 bądź 65 roku życia. Trzeba więc im tę emeryturę wyrównać - mówi posłanka Bańkowska - Wprowadzając rekompensaty, kierowaliśmy się więc zwykła sprawiedliwością społeczną - dodaje.

Raport Money.pl
Emeryci wykończą polską gospodarkę?
W 2060 roku polskie społeczeństwo będzie niemal najstarsze w całej Unii Europejskiej. W 2030 roku dwóch Polaków będzie musiało zapracować na jednego emeryta. Dziś składają się na niego cztery osoby.

Czytaj w Money.pl

Symulację kosztów wprowadzenia rekompensat  przeprowadzało Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Zbigniew Januszek, zastępca dyrektora Departamentu Spraw Społecznych w resorcie, przekonuje, że do społecznych korzyści płynących z rekompensat należy też dołączyć zyski finansowe.

- Z rekompensat będą mogli skorzystać też ci, którzy zrezygnują z emerytur pomostowych i tym samym dłużej będą płacić stawki - przekonuje Januszek.

Kwota rekompensat będzie się jednak jeszcze zmieniać. W znaczący sposób może na nią wpłynąć ustawa o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych, nad którą pracują posłowie. Gdy wejdzie ona w życie prawie 300 tys. nauczycieli uprawnionych rekompensat nie będzie ich pobierać. W zamian za to otrzymają inne świadczenia, które wypłacane będą z budżetu.

Ale likwidacja wcześniejszych emerytur i tak się opłaca. Gdy zsumujemy koszt emerytur pomostowych (13 mld zł) z pieniędzmi wydanymi na rekompensaty (30 mld zł), to i tak powstała kwota jest dużo mniejsza niż wydatki, które musielibyśmy ponosić na wcześniejsze emerytury. Bo tylko w 2007 roku poszło na nie prawie 20 mld złotych.

Komu należą się rekompensaty

Rekompensaty należą się tym, którzy nie załapali się na wcześniejsze emerytury, a pracowali przed 1 stycznia 2009  w szczególnych warunkach i jednocześnie nie przysługuje im prawo przejścia na emeryturę pomostową. Rekompensata należy się również tym, którzy zrezygnują z emerytury pomostowej.

Dwa dodatkowe warunki, które trzeba spełnić, by otrzymać dopłatę do emerytury, to wiek: trzeba urodzić się po 31 grudnia 1948 r. - i kryterium stażowe: przed 1 stycznia 2009 trzeba mieć piętnaście lat pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.

Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej

Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail!

na zdjęciu nauczyciele protestujący przeciwko likwidacji przywilejów emerytalnych

Tagi:rząd, emerytury, wydatki, rekompensaty, pomostówki
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Re: Rekompensaty droższe niż pomostówki

Brunner / 159.205.105.* / 2012-12-31 12:36
Pracodawcy musza płacić skłądki FEP za swoich pracowników któzy zaczęli pracować w szczególnych warunkach po 31.12.1998 i nie maja prawa do pomostówki
wiwan / 2012-12-31 13:35 / Tysiącznik na forum
Logika tego jest taka, że pracodawcy ci w znakomitej większości zatrudniali pracowników w takich warunkach i przed wprowadzeniem e. pomostowych, a zwiększone koszty e. wcześniejszych z tyt. takiego zatrudnienia, jak i e. pomostowych ponosimy jako podatnicy co miesiąc wypłacając świadczenia ich byłym pracownikom.

Pomostówki - Ustawa dla nieżywych

hanskols / 77.255.4.* / 2012-06-20 08:15
Nawet Hitler nie wymyśliłby podobnych zapisów zaporowych dla Polaków na przymusowych robotach !

Re: Rekompensaty droższe niż pomostówki

xdpe / 83.22.251.* / 2009-04-24 18:39
Trzeba spelnic dwa warunki i trzeci miec fujre o dlugosci
30 centymwtrow! gdzie tu sprawiedliwosc spoleczna?

Re: Rekompensaty będą droższe niż pomostówki

Socjaldemokrata / 87.96.52.* / 2009-04-24 14:48
Za złej komuny krążył dowcip - Emeryci popierajcie partię czynem... umierajcie przed terminem...

Bez komentarzy... na to co zaoferowała demokracja...
Kuba Marcinkowski / 83.16.242.* / 2009-04-25 11:10
buhaha
Ależ tą wersję "demokracji" zafundowali nam właśnie komuniści.
I przebieg transformacji ustrojowej, i stan po niej był dokładnie ( i w majestacie prawa) monitorowany, żeby nikt nie skorzystał na niej bardziej niż oni.
Co więcej - nawet tą ustawę o rekompensatach to własnie SLD zaproponowało, więc Kolego socjaldemokreato, albo czytaj ze zrozumieniem i wypowiadaj się potem sensownie, albo nie mąć ludziom z premedytacją w głowach bo to nieetyczne (i właściwe do czasów PRL, a nie dzisiejszych)...
xxons / 94.254.200.* / 2009-04-24 16:38
Trzymam kciuki za emerytów! Niech oni wykończą pookrągłostołową gospodarkę! Avanti!
Lorunia / 91.94.70.* / 2009-05-06 14:29
Jeszcze zapomniano o prawach nabytych , które będą rozpatrywane w TK .Chyba że coś takiego jak prawa nabyte przestały już istnieć na użytek tylko tej ustawy !
zpatrywane w t
Najpopularniejsze
OFE
wg rocznej stopy zwrotu [%]
ING OFE -0,12%
Pocztylion OFE +0,15%
Generali OFE +1,15%
wg udziału akcji w portfelu [%]
Pocztylion 90,27
PZU Złota Jesień 88,45
Pekao 86,73
wg wartości aktywów [mln PLN]
ING 37949,00
Aviva 35557,70
PZU Złota Jesień 21138,90
Otwarte fundusze emerytalne