Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Jak inwestować? Inwestycje dla początkujących

1
Podziel się:

Żeby inwestować wcale nie trzeba mieć sporej ilości pieniędzy. Najważniejsze to zastosować się do kilku reguł. Dowiedz się, jak zacząć inwestować i w jaki sposób zrobić to skutecznie?

Żeby rozpocząć aktywność inwestycyjna, należy najpierw zabezpieczyć odpowiedniej wysokości budżet
Żeby rozpocząć aktywność inwestycyjna, należy najpierw zabezpieczyć odpowiedniej wysokości budżet (pixabay.com / CC0)

Warto wiedzieć, że inwestowaniem nie jest odkładanie niewielkich kwot na konto oszczędnościowe. Może to jednak być pierwszy krok do tego, by nauczyć się pomnażania kapitału. Oczywiście trudno będzie zbudować kapitał z niewielkich oszczędności. Chodzi jednak bardziej o nawyk systematycznego i regularnego odkładania nadwyżek, które można inwestować.

Inwestycje dla początkujących

Spora grupa ekspertów radzi brać się za inwestowanie w momencie, gdy jesteśmy w stanie przez pół roku żyć bez żadnych dochodów. Jeśli mamy taką poduszkę finansową, to inne nadwyżki spokojnie można inwestować.

Każdy początkujący inwestor powinien pamiętać, że każda inwestycja związana jest z ryzykiem straty kapitału. Mamy więc do zapamiętania pierwszą podstawową regułę: inwestuj tylko te pieniądze, które możesz stracić. Jeśli do tego dojdzie, to twój budżet się nie zawali. Druga zasada to kategoryczny zakaz inwestowania pożyczonych pieniędzy. Nie chodzi np. o firmowy kredyt inwestycyjny, ale o pożyczanie na inwestycje w przypadku gdy nadwyżka powinna być przeznaczona na spłatę karty kredytowej albo innych pożyczek gotówkowych. Wszystko dlatego, że jedną z najlepszych form inwestowania może być uregulowanie rat zadłużenia, które jest wysoko oprocentowane.

Aktywa, w które możemy inwestować, są różne. Wyróżniamy tu:

  • gotówkę (czyli ta zebrana jako poduszka finansowa i depozyty bankowe),
  • instrumenty dłużne,
  • akcje,
  • nieruchomości,
  • surowce,
  • inwestycje alternatywne.

Inwestor stawiający pierwsze kroki musi ustalić poziom ryzyka, które akceptuje. W sytuacji, gdy kupi obligacje skarbowe, ryzyko będzie znikome. W sytuacji wpłaty pieniędzy np. na rachunek funduszy inwestycyjnych albo bezpośrednio na giełdzie trzeba liczyć się ze sporym prawdopodobieństwem straty. Jeśli już o funduszach mowa. W takiej sytuacji zaleca się podział pieniędzy na kilka funduszy o zróżnicowanym stopniu ryzyka. Warto wiedzieć, że na rynku są fundusze, lokujące środki przede wszystkim w bezpieczne instrumenty finansowe. Są też wystawiające się na większe ryzyko, które inwestują spore środki na giełdzie.

Czas inwestycji

Stawiając pierwsze kroki w inwestycjach, trzeba zdawać sobie sprawę, że początkowo nie będzie można zajmować się tym cały czas. Warto wybrać produkty, o które dba ktoś inny. Będą to np. fundusze inwestycyjne. Z czasem, po zdobyciu doświadczenia, można wybrać produkty, którymi da się zarządzać samodzielnie.

Inwestowanie w produkty o dużej płynności

Na początku swojej inwestycyjnej drogi dobrze jest wybierać produkty o dużej płynności. Innymi słowy, chodzi o produkty dające możliwość szybkiego wyjścia z inwestycji. Dobrze jest też, gdy od razu założymy horyzont czasowy, kiedy możemy odzyskać wpłacone pieniądze. Sporym wyzwaniem może być inwestowanie w dzieła sztuki, czy wino lub przedmioty kolekcjonerskie. Handel nimi nie jest zbyt płynny. Poza tym warto wiedzieć, że* inwestycje w przedmioty materialne* wymagają zwykle o wiele wyższych kwot wejścia. O ile inwestycja w jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych wymaga około 100 zł, tak zakup kolekcjonerskiego obrazu lub np. butelki wina to często minimum 10 tys. złotych. Sporych pieniędzy wymaga też inwestowanie w nieruchomości.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
samski
5 lata temu
Jak dla mnie plusem XTB jest to, że mają u siebie wszystkie istotne rozwiązania. Pracujemy na tym systemie od dosyć dawna i efekty są OK. Ważne, żeby wszystkie wasze decyzje były podejmowane rozsądnie. Jeśli wszystko będzie się opierać na analityce, to na pewno coś z tego wyciągniecie. W przeciwnym wypadku - nawet nie macie na co liczyć.