Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Pożyczki gotówkowe - na co uważać, czym się różnią od kredytów gotówkowych?

5
Podziel się:

Pożyczki gotówkowe są niezwykle popularnym produktem finansowym, po który chętnie sięgają osoby potrzebujące nagle dużej ilości gotówki. Firmy oferujące tego typu wsparcie finansowe często stosują zamiennie terminy pożyczka i kredyt, co niestety niektórych wprowadza w błąd.

Pożyczkę gotówkową możemy wziąć przez internet
Pożyczkę gotówkową możemy wziąć przez internet
bEBYKbOt

Warto wiedzieć czym różnią się oba produkty i na co uważać, gdy decydujemy się na wzięcie pożyczki gotówkowej.

Pożyczka gotówkowa - co to takiego?

Według definicji pożyczka gotówkowa jest umową, na podstawie której pożyczkodawca udostępnia środki pieniężne pożyczkobiorcy. Umowa ta określa termin zwrotu pieniędzy, a także wysokość odsetek oraz innych opłat związanych z udostępnieniem danej kwoty. Pożyczek gotówkowych udzielają firmy pozabankowe, bardzo często nazywane również parabankami. Instytucji tych nie obejmuje prawo bankowe, ani też Bankowy Fundusz Gwarancyjny, dlatego nie mogą one gromadzić środków pieniężnych innych osób fizycznych w celu obracania nimi i np. udzielania kredytów. Dysponują zatem wyłącznie własnym kapitałem, co ma wpływ na koszty udzielanych przez nie pożyczek.

Na rynku finansowym jest bardzo wiele tego typu firm, przez co oferta pożyczek gotówkowych jest naprawdę bogata. Jeśli jesteś zdecydowany na to, by skorzystać z tego produktu możesz znaleźć wiele propozycji w internecie, pożyczki gotówkowe porównasz na takich serwisach jak www.hotmoney.pl.

bEBYKbOv

Kredyty gotówkowe - co warto wiedzieć?

Kredyt gotówkowy jest produktem bankowym, starać się o niego można wyłącznie w prawdziwych bankach, parabanki i inne instytucje finansowe nie mają zatem prawa ich udzielać. Aby otrzymać kredyt gotówkowy należy spełniać szereg wymogów oraz warunków, które mogą się różnić w zależności od tego, w którym banku chcemy go zaciągnąć. Kredyt podlega Ustawie z dnia 12 maja 2011 roku o kredycie konsumenckim oraz przepisom prawa bankowego. Warto także wiedzieć, że kredyty gotówkowe są udzielane wyłącznie osobom, których zdolność kredytowa jest udokumentowana.

Pożyczki i kredyty gotówkowe – różnice

Różnica, która od razu rzuca się w oczy, to ilość formalności, jakich należy dopełnić chcąc wziąć pożyczkę lub kredyt gotówkowy. W przypadku pożyczek bardzo często wystarczy wejść na stronę internetową, wypełnić formularz oraz wniosek podając swoje podstawowe dane, następnie poczekać na decyzję, która udzielana jest bardzo często tego samego dnia, nawet w ciągu godziny. Niepotrzebne są nam żadne dodatkowe zaświadczenia, odcinki z emerytury ani potwierdzenia zarobków od pracodawcy.

W przypadku kredytu sprawa jest już nieco bardziej skomplikowana, gdyż banki wymagają od swoich klientów więcej, choć i tak stają się coraz bardzie elastyczne w kwestii udzielania kredytów gotówkowych. Oprócz zaświadczenia o dochodach wystawionego przez pracodawcę oraz dowodu osobistego, bank sprawdza także zdolność kredytową osoby wnioskującej o kredyt. Wysyła także zapytanie do BIK, aby mieć pewność, że nie zwlekamy ze spłatą innych zobowiązań finansowych.

bEBYKbOB

Koszt pożyczki gotówkowej a koszty kredytu

To, co powinno mieć największe znaczenie, to koszt pożyczki. Żadna instytucja finansowa nie pożycza pieniędzy za darmo, to oczywiste. Parabanki, które nie sprawdzają historii kredytowej swoich klientów, ani nie wymagają zaświadczeń o zarobkach, biorą na siebie duże ryzyko. Ich klienci mogą okazać się niewypłacalni i pożyczone pieniądze mogą nigdy do nich nie wrócić. Aby zrekompensować sobie możliwe straty, firmy te pobierają od swoich klientów bardzo duże prowizje, odsetki oraz inne opłaty, przez co koszt pożyczki gotówkowej jest bardzo wysoki.

Kredyty gotówkowe są znacznie tańsze niż pożyczki. Banki nie mogą pobierać tak wysokich opłat za udzielanie kredytów, w związku z czym starają się lepiej zabezpieczyć przed ewentualnymi stratami sprawdzając możliwości finansowe swoich klientów.

Na co uważać biorąc pożyczkę gotówkową?

Jeśli nie mamy szans na otrzymanie kredytu w banku lub nie chcemy czekać na wydanie decyzji przez tę instytucję, co czasem trwa nawet kilka dni, to najprostszym wyjściem jest zaciągnięcie pożyczki. Należy jednak podejść do tego bardzo ostrożnie i rozważnie.

bEBYKbOC

Przede wszystkim koniecznie trzeba sprawdzić wysokość RRSO, czyli Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania, gdyż jest to wskaźnik pokazujący ile tak naprawdę kosztuje pożyczka. Na jej koszt składa się oprocentowanie, prowizja dla firmy oraz dodatkowe opłaty (np. opłata za rozpatrzenie wniosku).

Kolejną istotną kwestią jest umowa, którą podpisują obie strony, a w której muszą znaleźć się takie punkty jak np. kwota pożyczki, wysokość oprocentowania, wysokość prowizji, termin spłaty, koszty dodatkowe oraz zasady odstąpienia od umowy. Bardzo ważne, aby wszystkie zapisy znajdujące się w tym dokumencie były absolutnie jasne dla pożyczkobiorcy. Jeśli czytając umowę czegoś nie rozumiesz, to koniecznie dopytaj o to przedstawiciela firmy. Wszelkie nieporozumienia mogą okazać się bardzo kosztowne dla klienta parabanku.

bEBYKbOW
KOMENTARZE
(5)
Michał Straus...
2 lata temu
Z tej strony Michał Straus z Faraon24 Cytuje fragment a artykuły: „Kredyt gotówkowy jest produktem bankowym, starać się o niego można wyłącznie w prawdziwych bankach, parabanki i inne instytucje finansowe nie mają zatem prawa ich udzielać.„ A teraz fragment ustawy o kredycie konsumenckim Art. 3 punkt 2: „2. Za umowę o kredyt konsumencki uważa się w szczególności: 1) umowę pożyczki; 2) umowę kredytu w rozumieniu przepisów prawa bankowego” punkt drugi (2) wyraźnie podaje, że kredyt jest pożyczką. Definicja z Wikipedii nie może być ważniejsza od ustawy. Także parabanki z zasady w ogóle nie mogą istnieć bo parabank to coś co naśladuje usługi bankowe bez wymaganego zezwolenia. A instytucja finansowa jako taka to też np. zakład ubezpieczeń A chodzi o pozabankowe instytucje pożyczkowe, które mają pełne prawo udzielać kredytów konsumenckich tj. m.in. pożyczek gotówkowych. Natomiast kredyt konsumencki jest kredytem czyli jednak nie tylko banki mogą udzielać kredytów gotówkowych. Warto by ktoś znający się na finansach a najlepiej na bankowości czytał i redagował publikacje. Michał Straus z Faraon24
Daria
3 lata temu
Ja brałam kredyt to mnie przestrzegali bym uważała bo banki oszukują to zatrudniłam pośrednika kredytowego z galerii finansowej i on większość rzeczy za mnie zrobił. Ja dostarczałam niezbędne dokumenty on się zajął resztą siedzi w tym od dawna to zna się na rzeczy nie tak jak ja. A na kredycie czy pożyczce można się przejechać więc trzeba być ostrożnym
Sabina.wojcik
3 lata temu
Mama prośbę muszę spłacić swoje finanse
bEBYKbOX
Sabina.wojcik
3 lata temu
Mama prośbę muszę spłacić swoje finanse
Julianna
3 lata temu
Uważać to trzeba na osoby które udzielają takich pożyczek. Czy przypadkiem nie kserują dowodu i wgl to najlepiej nie dawać im go do ręki. Mogą się potem przyplątać problemy jak się nie ma żadnej ochrony danych czy peselu wykupionej.