Forum Forum prawnePracy

182dni zwolnienia a powrót do pracy ??

182dni zwolnienia a powrót do pracy ??

Pawelpawel / 77.254.239.* / 2014-07-10 20:56
Witam
Tak jak w temacie czy po 182dniach zwolnienia jeśli dostanę skierowanie na badania do pracy to muszę iść do lekarza Medycyny PRacy i czy lekarz wie ile byłem na zwolnieniu i jak długo, oraz czy koniecznie bedzie rządał jakiegoś zaświadczenia od lekarza który wystawiał mi zwolnienie ?:) Bardzo proszę o odpowiedź i z góry dziękuje :)
Wyświetlaj:
Pawelpawel / 77.254.237.* / 2014-07-11 13:10
czyli wstępne to rutynowe badania przy przyjmowaniu do pracy , a kontrolne są to badania po zwolnieniu lekarskim i do kontrolnych czasem potrzebne jest zaświadczenie o zakonczeniu leczenia ?:) Tak ?:)
szklarek / 2014-07-11 13:34
Czasem jest potrzebne, bo LMP się tak asekuruje, ale NIE ma podstawy prawnej po temu, tj. przepisu, który LMP daje prawo żądania, a na pracownika lub jego pracodawcę- obowiązek dostarczenia.

Powinno mu wystarczyć skierowanie od pracodawcy, bo to on płaci za badanie MP.

Więc jest to kwestia 'świętego spokoju' pracownika. Gorzej, jeśli lekarz prowadzący powoła się na ten brak podstawy prawnej - zaświadczenia nie wyda, a ów konkretny LMP też się uprze...
Pawelpawel / 213.195.160.* / 2014-07-15 22:00
Okej kontrolne jużzrobiłem :) tylko teraz takie pytanie czy jeśli mam astmę to lekarz może żądać ode mnie jakichś dodatkowych dokumentów od innego lekarza np mojego prowadzącego itp ?:)
szklarek / 2014-07-16 08:57
Jaki lekarz ? Skoro kontrolne 'zrobione' to lekarz medycyny pracy wydał już zaświadczenie o istnieniu lub braku przeciwwskazań do pracy na stanowisku pracy, które wskazał pracodawca w skierowaniu.
Chyba, że chodzi Ci o to, że badanie kontrolne niestety 'rozjechało się' na więcej niż jeden dzień tj. na razie wykonałeś badania laboratoryjne itp. DO badania kontrolnego, a wizyta ostateczna u LMP jest w innym dniu (dziś, jutro...)
Pawelpawel / 77.254.225.* / 2014-07-16 11:16
nie , nie po prostu badanie kontrolne przeszedłem pomyślnie ale za tydzień kończy mi się okresowe i będę musiał drugi raz robić :) iczy jeśli mam astme to lekarz moze mieć jakieś przeciwwskazania lub rządać jakichś dodatkowych dokumentów ?:)
szklarek / 2014-07-16 11:32
Kończy Ci się pierwotny termin badań okresowych. Jeśli przed jego upływem zdarzają się badania kontrolne, to w sentencji zaświadczenia jest podany (nowy) termin badań okresowego, który znosi termin pierwotny i jest wiążący dla pracownika i pracodawcy.

Jaki termin pada w uzyskanym w ostatnich dniach zaświadczeniu lekarza MP ? Jest on identyczny jak miał być pierwotnie, czy późniejszy. Wskazanie braku przeciwwskazań tylko na tydzień byłoby egzotyczne wielce.
Pawelpawel / 77.254.225.* / 2014-07-16 11:53
To znaczy pierwsze badania wstępne miałem rok temu , do 25lipca 2014r , badanie kontrolne miałem wczoraj i Pani doktor powiedziałą mi że badanie kontrolne nie przedłuża terminu kolejnego badania i że będę musiał zrobić kolejne badanie :) nie wiem czemu tak jest , ale na tym badaniu kontrolnym lekarz medycyny pracy stwierdził że jestem zdolny do pracy :) wgl dziwne to wszystko dla mnie jest;/
szklarek / 2014-07-16 12:01
I jest to napisane w wyniku badania tj. wskazano datę 25.07.2014 jako najbliższego okresowego ?
Jeśli tak, to sytuacja egzotyczna ze względu na tak krótki okres.

Procedura badania okresowego jest identyczna jak kontrolnego, poza może 'wymogiem'- o którym już pisałem, że tak naprawdę nie istnieje formalnie- dostarczenia zaświadczenia o zakończeniu leczenia. Nie może więc domagać się dodatkowych już wcześniej uzyskanych zaświadczeń, może odesłać na konsultację do przez siebie wskazanego lekarza innej specjalności- a więc zaświadczenia od tego właśnie lekarza.
Pawelpawel / 77.254.251.* / 2014-07-16 14:58
dokłądnie tak , w badaniu miałem podkreślone tylko kontrolne które wczoraj zrobiłem , a pamiętam że kończy mi się okresowe dnia 25.07.2014roku a skierowania od pracodawcy na to badanie nei dostałem :)
Pawelpawel / 77.254.251.* / 2014-07-16 16:50
a w badaniu kontrolnym żadnej daty nie było podanej tylko że dopuszczony jestem do pracy , a data nastepnego badania to pamietam ze mialem okresowe do lipca 2014 :)
szklarek / 2014-07-16 17:25
Co ja poradzę- zalinkowałem wczoraj kluczowe tu Rozporządzenie. Jest w nim wzór zaświadczenia. We wzorze- rubryka o dacie następnego badania okresowego, a więc powinna być wypełniona.

Niech się pracodawca z tym "buja" tj. wyjaśnia z owym lekarzem dlaczego. W tej sytuacji niestety najprawdopodobniej przed owym 25 uzyskasz kolejne skierowanie od niezadowolonego pracodawcy, który za te badania płaci, na badania. Tym razem okresowe.

Bezsens.
szklarek / 2014-07-10 21:55
Na ogół wie, jak długo trwało zwolnienie, bo większość wzorów skierowania pracodawcy taką rubrykę zawiera, choć z KP wynika jedynie konieczność podania, że takie zwolnienie w ogóle było i że trwało ponad 30 dni- jeśli mają to być badania kontrolne, a nie wstępne czy okresowe.
Rozporządzenie wzoru skierowania nie zawiera.
Zaświadczenia nie wymaga od lekarza, który wystawiał ZLA, ale czasem może wysłać na konsultację do innego lekarza.

Rozporządzenie dot. badań medycyny pracy:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/rozporzadzenie;ministra;zdrowia;i;opieki,dziennik,ustaw,1996,069,332.html
Pawelpawel / 213.195.170.* / 2014-07-11 10:03
Rozumiem , a jeszcze mi Pan powie jeśli zarząda zaświadczenia od lekarza ktory wydał mi zwolnienei lekarskie to co powinno być napisane w tym zaświadczeni wydanym przez lekarza ?:)
szklarek / 2014-07-11 13:00
W zaświadczeniu ma być zawsze prawda, jeśli LMP ma wątpliwości odsyła (rzadkość) na konsultację do innego lekarza, ale którego sam wskazuje.

Kluczowe jest zatem pytanie, czy te badania mają wyjść pozytywnie- o co na ogół pracownikom chodzi, czy negatywnie ? W tej drugiej sytuacji można przyjść z całą teczką kwitów od wielu lekarzy, od dermatologa po psychiatrę, byle było jak najwięcej argumentów za tym, że wskazane przez pracodawcę stanowisko absolutnie się nie kwalifikuje. Ewentualny sens tego pojawia się raczej w czasie, gdy pracownik korzysta już z przedemerytalnej ochrony stosunku pracy.
Pawelpawel / 77.254.237.* / 2014-07-11 12:52
Bo badanie wstępne to co zawiera i kiedy jest stosowane , mógł by mi Pan powiedzieć i czym różni sie od kontrolnych ?:)
szklarek / 2014-07-11 13:04
Wygląda mniej więcej tak samo i tego samego dotyczy, tylko że jest wykonywane przy przyjęciu do pracy- tj. pracownik nie może fizycznie pracy podjąć mimo podpisanej umowy bez pozytywnego wyniku badania.

Kontrolne ma wykazać, czy na skutek okresowej niezdolności do pracy ta pierwotna możliwość pracy na danym stanowisku ustalona na badaniu wstępnym , a potem potwierdzana na okresowych nie zanikła.

Najnowsze wpisy