Forum Forum finansoweInne

Akcje po dziadku

Akcje po dziadku

Rezo83 / 212.2.96.* / 2016-10-24 11:46
Witam

Ostatnio znalazłem dowody wpłaty za akcje firmy w której mój dziadek pracował (firma nadal istnieje). Są to akcje pracownicze. Akcje te są z lat 1991-95. Co ja mogę z nimi zrobić? Mają jeszcze jakąś wartość po 20 latach?

Pozdrawia mi dziękuję
Wyświetlaj:
wiwan / 2016-10-24 11:59
Czy poza dowodami wpłat są same akcje, świadectwa posiadanych akcji ?
Przecież mogły być po zakupie jeszcze za życia przez dziadka.... zbyte.

Czy jesteś spadkobiercą dziadka - co z żoną-babcią, dziećmi - Twoim rodzicem i wujkami/ciotkami ?

Firma istnieje, ale czy nadal jest spółką akcyjną ?
Rezo83 / 212.2.96.* / 2016-10-24 12:02
Cześć, dziękuję za odpowiedź

mam wpłaty (cały plik) + 3 świadectwa. Babcia nie żyje. Spadkobiercą jest moja mama (ich córka). Właśnie z nią znaleźliśmy akcje i nie wiemy co z nimi zrobić. Firma jest nadal S.A.
wiwan / 2016-10-24 12:41
No więc mama stała się i jest akcjonariuszem tej firmy/Spółki. Może brać udział w walnym, ma prawo głosu/ów, ma co do zasady prawo do dywidendy jeśli są podjęte uchwały w ich sprawie oraz do zbycia tych akcji czy to poprzez sprzedaż, czy darowiznę.

Oczywiście potrzebne będą kroki 'techniczne' jak uwidocznienie mamy właśnie w księdze akcjonariuszy w miejsce dziadka, być może wymiana samych dokumentów akcji - jeśli od czasu ich nabycia były jakieś np. scalenia lub podziały akcji (zmiana liczby/wartości jednej serii na drugą).

Oczywiście będzie potrzebne udokumentowania, że mama jest spadkobiercą dziadka.

Co do dotychczasowych dywidend- jest problem z przedawnieniem prawa- dyskutuje się czy jest ono tu trzyletnie, bo związane z DG czy ogólne- 10-cioletnie.

Wskazana wizyta w Spółce po szczegóły i podstawowe info- jaka jest wartość księgowa obecnie akcji + nieformalne nt. wartości rynkowej tj. po jakiej cenie ostatni ktoś sprzedawał/nabywał....
Rezo83 / 212.2.96.* / 2016-10-24 13:01
Ok, bardzo dziękuję :)

Pozdrawiam

Najnowsze wpisy

Kredyty hipoteczne - najlepsza oferta: