Forum Polityka, aktualnościKraj

Andrzej Wajda krytycznie o nostalgii za PRL

Andrzej Wajda krytycznie o nostalgii za PRL

Money.pl / 2014-04-09 21:33
Komentarze do wiadomości: Andrzej Wajda krytycznie o nostalgii za PRL.
Wyświetlaj:
eldorado / 193.108.194.* / 2014-04-10 08:59
takim ludziom jak Pan Wajda zawsze będzie dobrze bez względu na panujący ustrój. Podobnym człowiekiem jest Pan Nałęcz
lkklkk / 88.199.162.* / 2014-04-10 08:20
Znowu kazali mu wygłosic laurkę w zamian za nie wsadzanie do paki córki Karoliny ?
utuy / 88.199.162.* / 2014-04-10 08:24

Spotkanie, zatytułowane Wajda totalnie. 25 lat wolności, odbyło się w kinie Atlantic.

może członkom elit "intelekutalnych zgromadzonyc w kinie faktycznie tak się wydawać że faktycznie PRL było be ale teraz jest dużo dużo lepiej (im). Przykład ministra który strzela sobie strasząc ludzi (nieważna prznależność partyjna bo mentalność wszędzie ta sama) dowodzi że nomenklatura administracji publicznej w Polsce jest już tak silna że zachowuje się na swoich włościach jak feudalni baronowie średniowiecza.
rajca / 37.130.60.* / 2014-04-09 22:51
To już jest leśny dziadek który i za PRL był zamożny a psioczy i narzeka . Poza tym jest zupełnie oderwany od obecnych realiów świadczą o tym jego słowa "Marnie mu płacą, no to i marnie pracuje, ale trudno go pogonić, no bo się mu mało płaci, ważne jest, żeby nie buntował się, żeby się ze wszystkim godził" . Gdyby znał realia to by wiedział że teraz jest jeszcze gorzej bo mimo że marnie płacą to gonią, straszą, wyrzucają . [...]

### Post edytowany z powodu złamania regulaminu Forum Money.pl ###
PRL / 80.50.4.* / 2014-04-09 22:42
Miał szczęście pracować w PRL i nie martwić się o pracę. Dziś młodzi nie mają nic. Pracy, mieszkania, tylko kredyty. Odsetek samobójstw jest najwyższy w historii Polski. Więc jak to jest? Spokój, brak stresów, praca po 8 h a tera? tyranie po 12 h, stres i zawały, coraz więcej zgonów w okolicach 60 tki....
ttrrtrt / 88.199.162.* / 2014-04-10 08:25

mieszkania,

mieszkań nie było dla młodych i w PRLu - zresztą zadziwiające POdobieństwo - nihil novi
debos / 79.191.176.* / 2014-04-09 22:21

Oni chcą ustroju, w którym nic się nie musi - powiedział autor Człowieka z żelaza.

Fantastyczna myśl. Zazdroszczę, że nie moja. Tak mało mądrych ludzi a tak dużo głupców.
eldorado / 193.108.194.* / 2014-04-10 08:58
debos nie bądź taki samokrytyczny
Alan44 / 2014-04-09 22:05
"Oni chcą ustroju, w którym nic się nie musi"- a kto nie chciałby żyć w takim ustroju. Może Wajda? Wielkim reżyserem był i zawsze wiedział, gdzie stoją konfitury. To trzeba poniżać tych, co w kapitalizmie nie mogą się odnaleźć? Nie wszyscy są tacy zdolni jak Wajda!
103545 / 37.31.114.* / 2014-04-09 21:59
Panie Wajda. A co Pan robił za PRL? Dlaczego Pan nie miał takich " złotych myśli"? Dawali kasę to się brało.Teraz zebrało się na moralizowanie. Alle jaja.
debos / 79.191.176.* / 2014-04-09 22:14

Dawali kasę to się brało.

Nie dawali tylko płacili za wielkie dzieła. Ludowa ojczyzna miała z tej jego pracy więcej niż on. Państwo było coś na kształt sutenera. Reżyserzy dzisiaj mają nieporównywalnie większe pieniądze. Ci oczywiście dobrzy. Faworyzowani przez towarzyszy sekretarzy po znajomości, fachowcy od gniotów których nikt nie chciał oglądać dzisiaj nie mają szans.
eldorado / 193.108.194.* / 2014-04-10 09:05
Debos nie pieprz głupot - jak wg ciebie PRL pełnił rolę sutenera to teraz III RP pełni rolę eksterminatora swoich obywateli vide dostęp do służby zdrowia. W III RP obejrzyj filmy, które są jeszcze większymi gniotami a już lepiej nie mów o tym, że teraz człowiek zdolny przebije się bez znajomości - znowu otrzymałeś kasę na Krakowskim, żeby pieprzyć głupoty.
debos / 178.42.6.* / 2014-04-10 10:19

Debos nie pieprz głupot - jak wg ciebie PRL pełnił rolę sutenera to teraz III RP pełni rolę

Tak PRL pełnił taka rolę. Skubał twórców. Twórcy, wykonawcy otrzymywali grosze a gro zysków przechwytywał państwowy monopolista. Dzisiaj kraj jest wolny. Twórcy są wolni, mają paszporty w kieszeni a kontrakty podpisują z kim chcą i jakie chcą. To samo dotyczy każdej działalności. Byłem prywaciarzem. Wiem co piszę. Mimo, że zarabiałem w jeden dzień tyle co przeciętna cała rodzina przez miesiąc to wolę to co dzisiaj niż to co wtedy. Zresztą Polska dzisiaj wygląda jak wygląda dlatego, że jest wolność. Gdyby był socjalizm to byłoby dziadostwo takie jak za PRL.

vide dostęp do służby zdrowia.

Takiego dostępu jak dzisiaj za komuny nie było. Bo nie mogło być. Nie było czym leczyć, nie było lekarstw, nie było nowoczesnych urządzeń, wielu procedur medycznych w ogóle się nie wykonywało mimo, że na zachodzie te procedury wykonywano od lat. Ja nie rozumiem takich ludzi jak Ty. Co może taki gość mieć za interes aby te kłamstwa rozsiewać.
nie mów o tym, że teraz człowiek zdolny przebije się bez znajomości

Muszę to mówić, bo to prawda. Wszyscy potrzebują ludzi zdolnych, i wszyscy są gotowi takim ludziom płacić. I chętnie zdolnym ludziom płacą. Ci co wyjmują własne pieniądze z kieszeni nie płacą dlatego, że ktoś jest ziomkiem tylko za to, że daje taki jeden z drugim maksymalnie dużą stopę zwrotu. Biznes to biznes. Biznes to mamona a nie towarzystwo wzajemnej adoracji. Kto płaci za przechowywanie pupilków?
ad1970 / 77.253.44.* / 2014-04-09 21:55
Marnie mu płacą, no to i marnie pracuje, ale trudno go pogonić, no bo się mu mało płaci (...) ważne jest, żeby nie buntował się, żeby się ze wszystkim godził - charakteryzował miniony ustrój Wajda

Obecny ustrój: Marnie mu płacą, ale marnie nie pracuje, bo go pogonią, nawet jak się mu mało płaci (...) i nie ważne jest, żeby nie buntował się, żeby się ze wszystkim godził, bo i tak jak chce mieć na chleb, to nie może się buntować, i się ze wszystkim godzi.
ad1970 / 77.253.44.* / 2014-04-09 21:50
"PRL wymagał całkowitego podporządkowania, a to jest przeciwne człowiekowi - mówił Andrzej Wajda"

Człowieku z filmu! Takiego podporządkowania jakiego wymaga kapitalizm to nie ma w żadnym systemie. Wyciskanie do granic możliwości, aby zarobić na kawałek chleba. Dla większości po prostu niewolnictwo na umowach śmieciowych.

Poza tym jak ktoś, jak ma pasję, coś lubi,to ma całkowite podporządkowanie bez cierpienia.

Reżyserowanie nie wymagało całkowitego podporządkowania, szczególnie jak się pragnęło zrobić coś znamienitego?
Tępa Brzytwa / 109.241.191.* / 2014-04-09 21:33
które otrzymywał od władz za zgodą odpowiednich komórek partyjnych. Nie przeszkadzało mu to wtedy nakręcić kila arcydzieł jak Popiół i Diament, Ziemia Obiecana, Brzezina czy Człowiek z Marmuru. Ciekawa jestem skąd wziąłby dzisiaj pieniądze na nakręcenie tak kosztownych filmów. Zwracam ponadto uwagę, że Człowiek z Marmuru był filmem wyraźnie antysystemowym i władze ówczesne wyraziły zgodę na jego dystrybucję.
debos / 79.191.176.* / 2014-04-09 21:49

Ciekawa jestem skąd wziąłby dzisiaj pieniądze na nakręcenie tak kosztownych filmów.

Chyba jesteś na emigracji gdzieś z daleka od szosy. No bo inaczej chyba by do Ciebie dotarła jakaś informacja, że Wajda nakręcił za czasów krwiożerczego kapitalizmu kilka filmów. Wajda jest tego kalibru twórcą, że chętnych z pieniędzmi dla niego kolejki się ustawiają. Wiesz na Wajdzie nie da się nie zarobić. On jest laureatem Oskara - wiesz o tym?
Tępa Brzytwa / 109.241.191.* / 2014-04-09 22:42
Wyraźnie napisałem, że moja uwaga dotyczy okresu PRL i filmy, które wymieniłem p. Wajda nakręcił w okresie PRL-u.
debos / 178.42.6.* / 2014-04-10 08:04

Ciekawa jestem skąd wziąłby dzisiaj pieniądze na nakręcenie tak kosztownych filmów.

Moim celem i wydaje mi się, że zrobiłem to w sposób zrozumiały było wyjaśnienie skąd Wajda wziąłby pieniądze na swoje filmy. Dlaczego nie rozumiesz prostego przekazu? Co więcej dlaczego nie rozumiesz co sama napisałaś? Jest jeszcze np. Hollywood. Wajda byłby tam przyjęty z otwartymi ramionami. Nie wpisuj się w wdeptywanie autorytetów, ludzi wybitnych w ziemię. Lud nasz plebejski czy to z powodu kompleksów czy nie wiem jakich nie znosi tych "co nad poziomy wylatują" a najlepiej czują wśród prymitywnych pyskaczy.
Tępa Brzytwa / 109.241.191.* / 2014-04-10 10:23
Gdybanie tak się ma do rzeczywistości jak niebiańskie szczęście do naszego padołu łez.
debos / 178.42.6.* / 2014-04-10 10:43

Gdybanie tak się ma do rzeczywistości

No ale, tak jak napisałem, przecież Wajda nakręcił kilka filmów. To jest rzeczywistość czy urojenia?Ręce opadają.

Najnowsze wpisy