Forum Forum prawneCywilne

cudza nieruchomość na moim gruncie

cudza nieruchomość na moim gruncie

agapr / 2008-03-07 12:30
Dostałam w spadku po matce działkę rolną zabudowaną - stoi na niej budynek Ochotniczej Straży Pożarnej. Z rodzinnych przekazów wiem, ze jakieś 30 lat temu dziadkowie sprzedali tę działkę OSP spisując umowę cywilno-prawną bez zachowania formy aktu notarialnego. Pikanterii dodaje fakt, że jako właściciel płacę podatek ( wcześniej płaciła moja matka i dziadkowie) a OSP wynajmuje część pomieszczeń na sklep osobom trzecim, z czego czerpie dochód z tyt. umowy najmu. Wydaje mi się, że taka forma umowy kupna-sprzedaży nie jest prawnie wiążąca, w związku z tym OSP nie mogła otrzymac pozwolenia na budowę, więc budynek stanowi samowolę budowlaną.
Czy mogę zażądać rozbiórki tego budynku, ew. zwrotu podatku plus odsetek ustawowych za okres, kiedy moja rodzina ten podatek płaciła a faktycznie nie korzystała z gruntu? Przyznam, że najbardziej interesowałaby mnie rozbiórka budynku i odzyskanie "mojej" działki.
Wyświetlaj:
Młody Rentier / 2008-03-10 18:35 / Bywalec forum
Nie takiej umowy w prawie polskim jak kupno - sprzedaż!!!

Umowa sprzedaży nieruchomości może być zawarta tylko i wyłącznie w formie aktu notarialnego pod rygorem nieważności.

Z tego co piszesz Twój przypadek jest jednak dośc zawiły gdyż jeżeli OSP posiada twoją własnośc ponad 30 lat to prawdopodobnie doszło zasiedzenia nawet jeżeli nastapiło ono w złej wierze.

Jeżeli wartość budynków postawionych na Twojej nieruchomości przewyższa wartośc ziemi na której stoi to wtedy własnośc ziemi przechodzi na tego którego własnośc stanowia budynki.

Co do samowoli budownenej to dotyczny to postepowania administarcyjnego i ewentualne niedopatrzenia moga rowniez wynikac ze strony organu wydajacego pozwolenia. Generalnie na rozbiorke budynku nie masz co liczyc.
HaŚ / 79.188.53.* / 2008-03-13 05:55
Pokusiłbym się o wykorzystanie faktu zmian ustrojowych w kraju w 1987 roku, od tego czasu nie upłynęło jeszcze 30 lat, więc z tym zasiedzeniem nie będzie taka prosta sprawa, tymbardziej, że płaciliście podatek. Masz prawo żądać: zaprzestania naruszenia prawa własności, zapłaty za bezumowne korzystanie z nieruchomości, a w ostateczności, jeżeli wartość budynków przewyższa wartość zajętego gruntu, możesz zażądać wykupu, oczywiście za godziwą zapłatą

Najnowsze wpisy