Forum Forum prawnePracy

Czy należy mi się zasiłek dla bezrobotnych?

Czy należy mi się zasiłek dla bezrobotnych?

halina2 / 2014-06-05 17:05
Pracowałam na umowę o pracę na czas nieokreślony od 02.11.2011r. na 1/2 etatu z wynagrodzeniem brutto 1560 zł (1300 wynagr.zasadnicze + 260 zł dodatek za wysługę lat).Od 18.09.2012r przebywałam 181 dni na zwolnieniu lekarskim a po zwolnieniu lekarskim do 13.03.2014r na świadczeniu rehabilitacyjnym.Zakład pracy rozwiązał umowę, nie otrzymałam renty (nie spełniony wymóg 5 lat pracy w ostatnim 10-leciu. Zarejestrowałam się w PUP i otrzymałam decyzję o odmowie przyznania prawa do zasiłku.Czy ta decyzja jest słuszna?W wieku 59 lat i ponad 25 letnim stażem pracy przez chorobę pozostaję bez środków do życia.Jaką podstawę wynagrodzenia przyjął PUP wydając odmowną decyzję?
Wyświetlaj:
bezrobotna949 / 83.28.113.* / 2014-11-24 21:34
Witam,chciałam zapytać czy należy mi się zasiłek. Prawo do zasiłku mam nabyć z dniem 28.11. W dniu 8.12 rozpoczynam działalność gospodarczą, na założenie działalność przyznano mi środki z pup. Umowę o przyznanie środków podpisuje 26.11 po tym maja mi wpłynąć na konto, w tym czasie muszę zakupić rzeczy do jej prowadzenia zawarte w umowie (wpisane w złożonym wniosku). Gdy zapytałam Panią z pup czy dostane jeszcze ten zasiłek powiedziała ze będzie w tej sprawie decyzja, ale juz chyba mnie bo będzie podpisana umowa i stracę status bezrobotnego. Czy w związku z tym należy mi się zasiłek jeśli teoretycznie jestem jeszcze bezrobotna, i czy ze względu na to ze znalazłam sobie sama zatrudnienie małży mi się zasiłek jeszcze przez trzy miesiące (zasłyszane) z góry dziękuję za odpowiedz.
szklarek / 2014-11-25 09:59
Zasiłek będzie należny za okres 28.11-7.12.
Bo następnego dnia traci przecież Pani status bezrobotnej.

To, że bezrobotny sam sobie znajduje nowe zatrudnienie lub otwiera DG nie wpływa na przedłużenie prawa do zasiłku na czas, gdy bezrobotnym już nie jest. Ma to znaczenie dla innych kwestii (przyszłego zasiłku po ponownej rejestracji, czy zwrotu kosztów stażu, jeśli w tym czasie jest na stażu).

Być może zasłyszała Pani info o 'dodatku aktywizacyjnym', który wynosi 50% zasiłku dla bezrobotnych i przysługuje przez połowę okresu przez jaki zasiłek by bezrobotny uzyskał, gdyby zatrudnienia sobie nie znalazł.

Niestety podjęcie działalności gospodarczej NIE jest ani zatrudnieniem, ani inną pracą zarobkową w rozumieniu Ustawy o promocji zatrudnienia, więc prawa do niego Pani nie uzyska.
szklarek / 2014-06-05 21:09
Problem w Pani sytuacji tkwi w owym dodatku za wysługę. Z opisanej sytuacji wynika, że był on wypłacany również w czasie niezdolności do pracy. A tym samym na mocy art. 41 ustawy zasiłkowej tj. o świadczeniach z ub. chorobowego nie wchodził do podstawy najpierw zasiłku chorobowego, potem rehabilitacyjnego.

Zatem z punktu widzenia Ustawy o promocji zatrudnienia sytuacja wygląda tak, jak w przypadku pracownika bez owego dodatku. Czyli z wynagrodzeniem 1300 brutto, a więc niższym od płacy minimalnej. Czyli na dzień rejestracji nie spełniła Pani warunku owych 365 dni/18 miesięcy wynagrodzenia przynajmniej minimalnego i zasiłków od podstawy takiej podstawy.
halina2 / 2014-06-06 07:59
Dziękuję za odpowiedź. Czy jest jakieś wyjście w mojej sytuacji na uzyskiwanie środków na utrzymanie? Na razie nie mogę podjąć pracy z powodu choroby.
szklarek / 2014-06-06 08:35
Z racji wieku jest Pani bezrobotną w 'szczególnej sytuacji na rynku pracy'. Może Pani starać się o staż z PUP, czyli uzyskać przy okazji stypendium stażowe + składki em-rentowe.
Tyle, że skoro jest Pani chora to formalnie w ogóle nie powinna Pani uzyskać statusu bezrobotnej właśnie z powodu braku możliwości podjęcia zatrudnienia....

Jest opcja pomocy społecznej lub zasiłku pielęgnacyjnego* ze świadczeń rodzinnych(MOPS/GOPS/PCPR) ale kryteria dochodowe są takie, że jeśli nie jest Pani osobą samotną, samotnie gospodarującą- to trudno będzie je spełnić (średnie dochody rodziny/gospodarstwa).

* wymaga orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności. Renty ZUS odmówił ze względów stażowych, ale jakie orzeczenie w zakresie medycznym Pani uzyskała tj. czy orzeczono niezdolność, całkowitą czy częściową ?
halina2 / 2014-06-06 09:36
Orzecznik orzekł częściową niezdolność do końca marca 2016r czyli praktycznie do uzyskania wieku emerytalnego. Nie jestem osobą samotną i w tej skomplikowanej sytuacji pozostaje mi jakoś przetrwać bo chęci do pracy nie wystarczą jak się nia ma zdrowia. Pozdrawiam
szklarek / 2014-06-06 09:43
Jeśli ów brak 5 lat/10 lat był nieznaczny, to można przed uzyskaniem wieku emerytalnego 'dorobić' się brakującego stażu choćby na symbolicznym zleceniu czy cząstkowym etacie i składać wniosek o rentę ponownie...
Powodzenia.

Najnowsze wpisy