Forum Forum prawneBankowe

Dane do przelewu - czy sa tak naprawde potrzebne? - "NEWBIE" - Prosze o odpowiedz

Dane do przelewu - czy sa tak naprawde potrzebne? - "NEWBIE" - Prosze o odpowiedz

ciekawyswiata / 2009-06-07 01:44
Witam, z gory przyznam, ze jestem calkowicie nieobeznany jesli chodzi o sprawy bankowe..

Mianowicie mam takie pytanie, jakie dane musza byc poprawne tak aby przelew dotarl na 100%, zawsze i bez zadnych problemow. Oczywiscie oprocz numeru konta.

Czy dane adresowe maja jakies znaczenie? Jesli podam zle to testowalem i przelew doszedl, tak samo jesli podalem inne dane osobowe (zamiast Jan Kowalski powiedzmy Piotr Nowak)

"Testy" przeprowadzalem w banku PKO i KB (pomiedzy swoimi kontami)
czy w kazdym banku jest tak samo?

Bardzo prosze o wyrozumialosc i o odpowiedz
pozdrawiam serdecznie,
ciekawyswiata
Wyświetlaj:
Pamela Rosa Flores / 185.244.8.* / 2018-11-12 16:39
Czy szukasz funduszy na spłatę kredytów i długów? czy znajdujesz się w
trochę kłopotu z niezapłaconymi rachunkami i nie wiesz w którą stronę
iść ani gdzie
skręcać? co ze znalezieniem renomowanej firmy konsolidującej
zadłużenie, która może
pomóżcie zmniejszyć miesięczną raty, abyście byli niedrogie
opcje spłaty, a także miejsce do oddychania, jeśli chodzi o koniec
miesiąc i rachunki muszą być opłacone? Ultimate Finance jest odpowiedzią. E-mail pamelarosaflores11@gmail.com
Adrian021596 / 31.178.103.* / 2016-02-12 21:35
a ja mam takie pytanie odnośnie aplikacji SkyCash .. wykonałem przelew na własne konto w.w. aplikacji ale zamiast wpisać "Skycash Poland SA" wpisałem "Skycash Polan SA" niby literówka ale zawsze coś może pójść nie tak jak trzeba nr konta sprawdzałem kilkukrotnie więc na pewno jest dobry i pytanie jest takie czy przelew który wykonałem doładuje mi konto w apce ?
efltodno / 94.42.43.* / 2009-06-22 14:35
jest tak, jak piszesz, banki tego nie sprawdzaja, ale w przypadku jakiejs reklamacji,mozesz miec klopoty. wiekszosc bankow sprawdza dane przelewow przychodzacych powyzej jakiejs kwoty. w KB juz nie pamietam, jaka to kwota byla. ale czasem mozna sie naciac i przelew zostanie odeslany. jak nie musisz, to nie kombinuj i pisz prawdziwe dane, chocby tylko imie, nazwisko, miejscowosc.
Maniekkk / 89.228.42.* / 2014-11-04 14:07
Nie prawda. Mam do czynienia z setkami przelewów dziennie i wiem, że są Banki, gdzie nawet za parę zł dokonają zwrotu bo są błędne dane, a inne w ogóle nie wymagają danych do przelewu.
Margita / 193.109.225.* / 2009-06-08 18:56
Zgodnie z obowiazujacym prawem bankowym podstawą do ksiegowania przelewu jest numer konta bankowego,. Księgowania nie prowadzą ludzie, dzieje się to elektronicznie, więc w momencie ksiegowania innych danych sie nie sprawdza.. Natomiast większość banków wymaga podanie conajmniej nazwy odbiorcy, choć jej nie weryfikuje, bo systemowo to niemożliwe: raz napiszesz małą, a raz dużą literą, raz pierwsze podasz imię, następnym razem nazwisko, kto by sie w tym rozeznał. Pozatym bank nie moze danych osobowych weryfikować, bo nie ma do nich dostępu, np, KB nie wie do kogo należy rachunek w PKO BP, więc nie moze weryfikować prawidłowosci danych odbiorcy. A wymaga danych tego odbiorcy po to, żebyś potem się nie rozmyślił i nie chciał okraśc kogos skaładając reklamację. Załóżmy, że kupujesz coś u Kowalskiego, ale nie piszesz jego nazwiska na przelewie. On ma kasę na koncie, wydaje ci towar. a teraz Ty idziesz do banku i mowisz, ze to nie Kowalski mia te pieniadze dostać tylko Nowak, a Ty podałes błędnie konto. I bank Kowalskiemu blokowałby pieniadze pod reklamację, a wiec nie miałby on ani kasy ani towaru, a ty zacierałbyś z uciechy ręce, bo miałbyś i towar i kasę z powrotem:) A jeślli podasz konto Kowalskiego, a napiszesz Nowak, to jest to dla banku podstawą reklamacji. Bank może skontrolować Twój rachunek, zobaczyc, że dostałeś przeznaczone dla kogo innego pieniadze (bo eksperymentując wprowadziłeś inne nazwisko) i moze Cie prosic o wyjaśnienie, a do czasu uzyskania wytlumaczenia moze Ci te pieniadze zablokować, szczególnie jeśli była to jakaś większa kwota. Tak więc: podstawą jest numer konta, ale dla własnego bezpieczeństwa należy podawać prawdziwe imię i nazwisko lub nazwę odbiorcy, ewentualnie takze adres.
marwol71 / 77.237.13.* / 2010-07-14 17:57
Czy ktoś może mi dokładnie określić od jakiej kwoty weryfikuje się przelewy pod
kątem nr. i odbiorcy . Wiem że od 15000 euro trzeba zgłosić fakt do US .
Miałem sytuację z nieuczciwym pracownikiem który wystawił jednemu z moich klentów fałszywą
fakturę na 90000 zł . Podał oczywiście poprawną nazwę mojej firmy ale nr. rachunku był
fałszywy . Czy ten przelew przejdzie do niego czy wróci . Dodam że fałszywe konto było w
mbanku . Wiem że do jakiejś kwoty przelewy nie są weryfikowane ... a może do żadnej
I proszę nie odpisujcie że zawsze jest to weryfikowane , bo już wiem że raczej nigdy . Chciałbym tylko porady kogoś kto naprawdę się na tym zna . Dodam że sam sprawdzałem wysłając 10000 zł z firmowego konta na prywatne kolegi wpisując w odbiorcy nazwe jakiejś tam firmy i pieniądze doszły bez problemu na konto kolegi .
H Szatkowski / 2014-11-04 18:25
Doprecyzujmy- obowiązek zgłoszenia do Generalnego Inspektora Informacji Finansowej przelewu na kwotę o równowartości ponad 15 000 Euro spoczywa na banku, innej instytucji finansowe, a nie na dokonującym wpłaty, zlecającym przelew. Dotyczy to również kilku transakcji na kwoty niższe, ale wskazujących na powiązanie- czyli głównie na podział na transze.
ciekawyswiata / 2009-06-09 15:32
o cos takiego wlasnie mi chodzilo:)
dziekuje i pozdrawiam

ciekawyswiata

Najnowsze wpisy