Forum Forum podatkoweInterpretacje

Darowizna, podatek?

Darowizna, podatek?

anka111 / 2009-12-31 21:58
Witam,

Zamierzamy kupić z mężem działkę budowlaną, większość pieniędzy na kupno mamy dostać od mojego ojca. Plan jest taki, tato daje nam na 100 % wartości działki (110.000), my część spłacamy mu w ratach 40.000, reszta - prezent.
Niestety tato się pospieszył, dziś wpłacił na nasze wspólne konto 70.000. Czy trzeba zapłacić podatek (oboje, tylko mąż, jakiej wysokości)? Jeśli tak, czy da się to jeszcze odkręcić, np przelać mu z powrotem te pieniądze? Jak to wszystko poprowadzić (przekazanie pieniędzy, zakup działki), żeby państwo nie stuknęło nas po kieszeni?

Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.
Wyświetlaj:
Jagoda72 / 89.39.107.* / 2021-09-13 15:19
Wydaje mi się, że wystarczy zgłosić darowiznę od taty i nie będzie żadnego problemu. W razie wątpliwości możesz skonsultować się z notariuszem. Z własnego doświadczenia mogę polecić Ci kancelarię notarialną https://notariusz-rutkowska.pl/kontakt w Rybniku. Posiadają wieloletnie doświadczenie oraz wysokie kwalifikacje. Na pewno otrzymasz tam pewne i aktualne informacje.
elwirarew / 159.205.36.* / 2020-06-29 11:50
Tez mi się wydaje, że najlepiej się zwrócić do notariusza. Mi pomogli w Kancelarii Cejrowskiej.
kalinajai / 5.173.176.* / 2022-12-29 17:16
Zdecydowanie polecam usługi pani Jolanty Cejrowskiej. Niezawodna pomoc.
qlaralec / 178.37.235.* / 2020-02-28 13:05
Ja miałam też sporo wątpliwości w tym temacie i zwróciłam się do notariusz Cejrowskiej. Objaśniła mi te wszystkie kwestie prawne.
ilionaona / 89.64.40.* / 2019-07-29 19:47
Ja bym się nie bawiła w zgadywanie, tylko poszła po radę do notariusza (ja zawsze chodzę do notariusz Cejrowskiej z TCzewa). Po prostu w takich kwestiach lepiej polegać na profesjonalnej ocenie sytuacji.
KRZYNIO453 / 178.213.137.* / 2014-01-31 20:06
Witam, chcialbym sie dowiedziec ,czy darowizny od osób najblizszych w kwocie np 9000zl, od roznych osob najblizszych niepowtazajacych sie moge dostawac bez wiekszych klopotow, tzn czy nie bede musiał płacic jakiegos podatku od wzbogacenia sie, oczywiscie zgłaszajac te darowizny do US? Zgory dzieki za odpowiedz.
belladonna / 2014-02-01 22:06 / Tysiącznik profesjonalny
osoby najbliższe to pojęcie względne :)
krzynio453 / 178.213.137.* / 2014-02-03 20:31
Zgadza sie ze to pojecie wzgledne ,ale chodziło mi konkretnie o rodzicow ,rodzenstwo, babcie dziadka
belladonna / 2014-02-06 22:38 / Tysiącznik profesjonalny
Warto zgłaszać jak nawet mieści się w kwocie wolnej, bo raz, SD-Z2 = kwota wyłączona z limitu, dwa US wie skąd mieliśmy środki, jak coś droższego kupimy (samochód, nieruchomość).
Ale nie darować do ręki, a przelewem.
Choć znam też interpretację, że jak np dziadek da wnukowi do reki, a wnuk wpłaci to sam na swoje konto = spełniony warunek udokumentowania, że wpłynęło na konto, bo ustawa nie mówi, że to darczyńca ma przelać :)
paulina22111978 / 85.101.40.* / 2010-04-13 21:13
Mam pytanie. Ojciec moich dzieci chce kupic mi dom w Polsce ( nie jestesmy po slubie ale zyjemy razem ) Dom bedzie na mnie. Pieniadze przyjda z zagranicy. Jak to zrobic prawnie ??? czy to bedzie liczone jako darowizna?? faktycznie to dom kupiony przez ojca dzieci ale oczywiscie zapisany na mnie bo dzieci maja po 6 lat :) czy moze lepiej zapisac dom na wspolke ?? jaki bylby do zaplaty podatek ş czy w ogole bylby ?? i jak przesalc pieniadze do Polski?? zglaszac wywoz z kraju?? przelew bankowy ? co lepiej ?
szklarek / 2010-04-14 17:05
Jeśli dom będzie "na Panią" to formalnie będzie to darowizna od osoby obcej, czyli z tzw. III grupy podatkowej. W tej sytuacji liczyć się musi Pani jako obdarowana z podatkiem wysokości:
(wartość domu-4902 zł) X 20% + 2877,90 zł
czyli praktycznie 1/5 wartości. Dodatkowo partner musi się liczyć z możliwością naliczenia też podatku przez fiskus swojego kraju, jeśli tam taki podatek obowiązuje.
Wyjątek- jeśli ten kraj to Austria, Węgry lub Czechy to mamy umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania od spadków i darowizn- co generalnie polega na tym, że od podatku naliczonego w Polsce odejmuje się podatek pobrany już w kraju darczyńcy.

Przekazanie oczywiście przelewem na konto Pani.
Natomiast można dokonać darowizny nawet na rzecz małoletniego. W tym przypadku przez ojca na syna/ córkę. Czyli w I grupie podatkowej. Przy zachowaniu terminu zgłoszenia tego do 6 miesięcy w US darowizna ta będzie zupełnie wolna od podatku od darowizn.Pani jako matka nie stanie się współwłaścicielem, będzie Pani miała prawo i obowiązek "wykonywania zarządu" nad majątkiem dziecka/dzieci do momentu osiągnięcia przez nie pełnoletności.
belladonna / 2010-01-01 08:20 / Tysiącznik profesjonalny
Dobrze zrobił, że Wam przelał na konto, a nie wręczył "do ręki".
Bo zgodnie z art. 4 a ustawy od spadków i darowizn:
"2) udokumentują - w przypadku gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy są środki pieniężne, a wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, przekracza kwotę określoną w art. 9 ust. 1 pkt 1 - ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek bankowy nabywcy albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym".

Czyli co do darowizn pieniężnych, jeśli wartość przekracza kwotę 9 637 zł (przy czym mówimy o darowiznach nabytych przez: małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę), to należy do pół roku złożyć w US - SD-Z2.

Co do zakupu działki, to trzeba będzie zapłacić podatek jako kupujący (ale to już pobierze notariusz) :-)

Córka, to grupa zstępni, a ojciec to grupa wstępni :-)
Tylko.... zięć nie należy już do grupy z art.4a.... dlatego problem może się pojawić, że pieniądze wpłynęły na Wasze konto, to niekoniecznie Ty otrzymałaś od ojca 70.000 zł, ale otrzymaliście np: Ty połowę i mąż połowę...
Na pewno bezproblemowe z punktu widzenia art. 4a jest jeśli ojciec przekazuje tylko córce i tylko córka przekazuje ojcu (bez udziału osób: teść, zięć) :-)
anka111 / 2010-01-01 12:00
Ale jeśli dobrze rozumiem, jeśli tato zrobiłby przelew na konto tylko moje, to i tak pieniądze weszłyby do wspólnoty majątkowej małżonków? Ale jeśli jednak ma to znaczenie, czy konto jest na mnie czy na mnie i na męża, teoretycznie mogę zrobić zwrot na konto ojca (w tytule np zwrot omyłkowo przekazanych środków), założyć sobie oddzielne konto, przelew od taty pójdzie już tylko na mnie i ten właśnie przychód wykazać w US. Czy ma to ręce i nogi? I czy wtedy ja powinnam później figurować jako nabywca działki, żeby nie było, ze darowizna była jednak na nas oboje? Czyli jednym zdaniem, czy da się zrobić coś, żeby mąż nie musiał płacić podatku od darowizny pieniężnej, którą przekaże nam (teoretycznie mi) ojciec?
belladonna / 2010-01-01 12:52 / Tysiącznik profesjonalny
Jeśli Twój tato podaruje tylko Tobie (mężatce, która ma wspólność majątkową z mężem) cokolwiek, to stanowi to Twój majątek odrębny... i tu jest pies pogrzebany.... bo skoro przelew był na wspólne konto, to teraz nie do końca to jest darowizna tylko dla Ciebie.... rozumiesz?
Jeśli np matka podaruje dom swojej córce mężatce, która ma wspólność majątkową ze swoim mężem (ale tylko jej podaruje)... to jest to jej majątek odrębny i córka by musiała podarować mężowi (część), aby też stał się właścicielem domu... takie jest prawo... natomiast jeśli Ty - mężatka, mająca wspólność majątkową z mężem kupisz za gotówkę dom (w trakcie trwania małżeństwa), to ten dom i tak jest też Twojego męża (nie ma znaczenia, że w akcie kupującą jesteś tylko Ty). Takie jest prawo nasze kochane ;)
Kwota zwolnienia z podatku dla córki i zięcia jest taka sama (to 9 637 zł na podatnika).... bo w sumie zięć należy też do I grupy podatkowej.... ale co do zwolnień z art. 4a ustawodawca zawęził troszkę grupę osób mogących skorzystać ze zwolnień i zięcia tam nie ma :-)
Proponuję tel do US (do komórki podatków majątkowych) i zapytać jak będzie traktowana darowizna pieniędzy na wspólne konto. To jest zasadnicza sprawa :-)
anka111 / 2010-01-01 15:20
Baaaardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. W poniedziałek z rana zadzwonię do US i spróbuję się dowiedzieć. Mam nadzieję, że trafię na kompetentną osobę, której odpowiedź będzie wiążąca, niestety mam kiepskie doświadczenia z ZUSem.
A czy wg prawa zwrot pieniędzy z powrotem na konto ojca i powtórzenie całej operacji tym razem już prawidłowo byłoby ok, czy obowiązuje zasada, że co przelew to podatek? Bo oprócz tego, że przelał na konto wspólne (jako odbiorca jestem wpisana tylko ja), to w tytule nie wpisał:darowizna dla córki tylko zwrot pożyczki (co jest niezgodne z prawdą), więc obawiam się, że to przelew ten warunków darowizny nie spełnia.
anka111 / 2010-01-01 23:39
A, i jeszcze jedno. Część pieniędzy, które dostanę od ojca chcemy mu zwrócić, powiedzmy w ratach po 500zł miesięcznie. Jak to robić, żeby US w razie ewentualnej kontroli nie miał się do czego przyczepić?
belladonna / 2010-01-02 10:45 / Tysiącznik profesjonalny
Muszę jeszcze dodać, ze jeśli ktoś ma środki z majątku odrębnego i coś za nie kupi, to nadal jest to majątek odrębny.... akurat na ten temat troszkę czytałam :)
Rozpatrując oddawanie "pożyczki" z punktu widzenia darowizny (bo pewnie tak to potraktują), to jeśli ojciec otrzyma od Ciebie do kwoty 9 637 zł oraz np od zięcia do kwoty 9 637 zł (czyli w sumie od Was 19.274 zł) to obowiązki podatkowe nie powstaną... one powstają po przekroczeniu tej kwoty i wówczas w grę wchodzi art. 4a.... ale odnośnie tylko córki, bo zięcia już nie :-)

Najnowsze wpisy