Forum Forum podatkoweInne

darowizna samochodu w rodzinie

darowizna samochodu w rodzinie

RybaWi / 188.146.10.* / 2016-01-21 13:44
Chciałabym zapytać jak krok po kroku przeprowadzić darowiznę samochodu w rodzinie? Wiem, że jest sporo tych tematów, ale sytuacja się zmienia i być może te posty sprzed kilku lat nie są już obowiązujące, dlatego zwracam się o pomoc.
Sytuacja u mnie wygląda tak: Właścicielką samochodu jest moja siostra, współwłaścicielem tata. Planujemy wymienić siostrę na mnie. Nie wiem jak tego dokonać, czy przy szacowaniu wartości samochodu mam uwzględnić połowę wartości (jakoby siostra mi przekazuje swoją część a tata dalej ma swoją)? Czy jakąś umowę darowizny mam spisać tylko z siostrą, czy z tatą też? I jaki jest szacunkowy koszt tej całej procedury - czy przykładowo będę musiała kupić nowe tablice skoro mamy ten sam adres? Doradźcie!! :)
Wyświetlaj:
wiwan / 2016-01-22 17:43
Wartość darowizny to rynkowa wartość udziału siostry. Jeśli ma udział 1/2, to połowa aktualnej rynkowej wartości tego samochodu. Sa internetowe kalkulatory dla marek i roczników, którymi posługują się ubezpieczyciele a US-y nie negują. Ona jest darczyńcą, Pani obdarowaną.
To tzw. zerowa grupa podatkowa w rozumieniu ustawy o podatku od spadków i darowizn- czyli podatek dochodowy obdarowanej jest do zupełnego uniknięcia- o ile zgłosi to na formularzu SD-Z2 w ciągu pół roku od darowizny w swoim US.

Ze względów choćby ubezpieczeniowych ma mieć formę pisemną.

Kwestie OC, AC, tablic, wizyt w starostwie w wydz. komunikacji- nie są podatkowe.
RybaWi / 188.146.8.* / 2016-01-24 16:32
Bardzo dziękuję za odpowiedź. Zastanawiają mnie jeszcze właśnie te udziały - w dowodzie rejestracyjnym na stronie gdzie są właściciele jest wpisana siostra dwa razy. Tata jest wpisany niejako w środku dowodu rejestracyjnego w rubryce współwłaściciel. W karcie pojazdu jest siostra przy właścicielach a tata w adnotacjach urzędowych wpisany jako współwłaściciel. Czy oni mają po 50% tego samochodu? Strasznie to skomplikowane wszystko :(
wiwan / 2016-01-25 08:33
Siostra nie jest wpisana 2 razy jako właściciel.

Na tej stronie najpierw jest część opisująca posiadacza tego DOWODU rejestracyjnego- i jest nim z tego wynika siostra.

Potem są wymienieni WSPÓŁWŁAŚCICIELE- siostra i ojciec.

Stąd dwukrotne pojawienie się danych siostry w dokumencie.

Z dowodu rejestracyjnego nie wynika udział współwłaścicieli we własności- nie wpisuje się go, a więc nie wiadomo, czy jest po 50%. Udział wynika albo z umowy darowizny, albo z dziedziczenia, albo z umowy kupna. Więc należy odszukać umowę, dział spadku. Jeśli nie możecie i nie jesteście pewni tego udziału ojca- w dziale/wydziale/punkcie (czy jak się to u Was nazywa) rejestracji pojazdów jest fizycznie teczka- akta samochodu, gdzie kopia dokumentu takiego być musi, bo bez niego ojciec nie byłby wpisany do dowodu rejestracyjnego.
RybaWi / 188.146.81.* / 2016-01-25 14:19
Aha, to teraz już rozumiem. Ale jeszcze mam jedno dodatkowe pytanie - czy jeśli siostra przekaże mi swoje udziały i rejestrować samochód pójdzie tata - to czy może on być wpisany jako posiadacz i właściciel, a ja w środku jako współwłaściciel? Bardziej by mi odpowiadał ten wariant, bo wtedy nie będą niedouczone panie w urzędzie doczepiać się do tego, że jestem zameldowana w innym mieście :(
wiwan / 2016-01-25 14:24
Nie wiem. To jest dział PODATKOWY.

Spróbuj:

http://www.money.pl/forum/katalog,11,0,0,40,0,motoryzacja.html

Najnowsze wpisy