Forum Forum podatkowePIT

Dochody zagraniczne,progresja,ulga abolicyjna i takie tam...

Dochody zagraniczne,progresja,ulga abolicyjna i takie tam...

piola76 / 89.72.176.* / 2011-02-26 22:14
Mam pit pana który pracuje cześć roku w kraju a część w Holandii, w Holandii przebywa na zlecenie firmyw której jest zatrudniony w Polsce, ta firma wystawiła mi PIT-11, w którym wykazała łączny przychód z obu krajów, pomniejszyła go o 1335 zł kup, wychodzi nam dochód, na dodatkowej informacji załączonej do pitu widnieje informacja z kwotami przychodu osobno z Polski i osobno z Holandii.Facet chce się rozliczyć z żóną.Bez problemu wyliczam sobie podatek metodą proporcjonalnego odliczenia ale mam problem z ulga abolicyjną. Wiem, ze muszę wyliczyć stopę procentowa i podatek wg tej stopy,potem odjąć od podatku według proporcji to co mi wyjdzie z progresji ale problem mam z ustaleniem dochodu polskiego.O ile z żoną jest prosto bo od dochodu wykazanego w picie odejmę społeczne i internet i już mam podstawę opod. o tyle mam problem z mężem, gdyż wiem jaki był przychód z Polski i jaki z Holandii, ale jak ustalić dochód z samej Polski?Czy od przychodu z informacji dodatkowej odjąć kup 1335 zł?

Bo kup sa w kwocie 1335 zł i nie wiem czy to odliczać od przychodu polskiego w całej kwocie czy w połowie, no zgłupiałam dokumentnie.
Wyświetlaj:
belladonna / 2011-02-27 08:59 / Tysiącznik profesjonalny
Hm.... skoro część roku pracował w PL, a część w Holandii, to musisz się dowiedzieć ile miesięcy pracował w Holandii. Osoba ma podstawowe KUP za 12 miesięcy, więc one dotyczą całego roku. Jak ta osoba np pracowała 5 miesięcy w Holandii, to odejmujesz od przychodu zagranicznego KUP z 5 miesięcy (5 x 111,25) :-)
niedzwiedz254 / 2011-02-27 17:54
mam pytanie pracowałam 13 lat w Grecji (legalnie,posiadam wszystkie papiery),nigdy nie rozliczałam się ani w Grecji ani w Polsce.Słyszałam ,że zapłacę dużą sumę dla skarbówki.Z góry dziękuje.
belladonna / 2011-02-27 18:51 / Tysiącznik profesjonalny
Co do Polski, bo greckiego prawa podatkowego to ja nie znam... jeśli miałeś tylko dochody greckie (bez innych opodatkowanych wg skali w PL), to nie miałeś obowiązku rozliczać tych dochodów w PL, bo wg umowy one nie podlegają opodatkowaniu w PL (metoda wyłączenia z progresją) :-)
Jak to jest? miałeś tylko dochody greckie?
niedzwiedz254 / 2011-02-28 10:04
Posiadałem tylko dochody z Grecji bo mieszkałem i pracowałem tam przez tyle lat.Teraz po powrocie chcę żeby skarbówka uznała mi te lata pracy.Myślisz że nie będę miał z tym problemu i jak to będzie się odbywało(czy te papiery greckie,muszą być przetłumaczone).Dziękuję z góry.
belladonna / 2011-02-28 20:53 / Tysiącznik profesjonalny
a co oznacza "żeby skarbówka uznała mi te lata pracy"? co ma skarbówka do lat pracy?
niedzwiedz254 / 2011-03-01 14:36
a gdzie mam się udać z tymi papierami,tak słyszałem że do skarbówki mam je zanieść,bo jeśli nie do US to w takim razie gdzie??
belladonna / 2011-03-01 18:05 / Tysiącznik profesjonalny
Skarbówka jest od dochodów, a nie lat pracy... czyli, jeśli miałeś dochody z Grecji, to nie miałeś obowiązku ich wykazywać... przy zakupie np nieruchomości mogą dociekać skąd miałeś na to dochody, ale chyba masz jakieś informacje przy legalnej pracy? Lata pracy to bardziej ZUS... czy chodzi Ci o uznanie tych lat np do emerytury? no ale ZUS to zdecydowanie ubezpieczenia, a nie podatki i dochody :-)
piola76 / 89.72.176.* / 2011-02-27 10:20
na informacji dodatkowej załączonej do pit-11 jest napisane, że osoba ta pracowała w Holandii 123 dni, to by wychodziło 4 miesiące?
piola76 / 89.72.176.* / 2011-02-27 11:18
i jeszcze się zastanawiam jak w takim wypadku będzie z ubezpieczeniem społecznym? czy ten polski przychód pomniejszyć o kup i społeczne? Jeśli tak to społeczne jakoś proporcjonalnie wyliczac?
piola76 / 89.72.176.* / 2011-02-27 11:51
przepraszam żle napisałam dni, w Holandii pracował 137 dni
piola76 / 89.72.176.* / 2011-02-27 12:13
czyli jeśli dobrze myślę to skoro małżeństwo chce się rozliczać razem to do dochodu polskiego biorę dochód żony pomniejszony o ubezp.społ. i ulgę internetową tak?
No i teraz kwiestia zostaje męża.
On miał przychód 79.768,69 w tym z Polski 37.774,91 a z Holandii 41.993,78, minus kup 1335 to daje nam łączny dochód w kwocie 78.433,69, ubezp.społ. 8635, no i dalej właśnie jestem w kropce bo nie wiem jaki byl dochód męża tylko i jedynie z Polski a jest mi to niezbędne do obliczenia progresji.... i tym samym do wyliczenia ulgi abolicyjnej. Droga Belladonno czy jesteś w stanie mi pomóc?
belladonna / 2011-02-27 16:37 / Tysiącznik profesjonalny
Ściągnij program "PITY2010"... wylicz tam obydwoma metodami, kobieto nie baw się w ręczne liczenie... no i koniecznie sprawdź, czy się bardziej nie opłacają jednak PIT-y indywidualne... bo z tego co wiem, często wspólny się nie opłaca :-)
piola76 / 89.72.176.* / 2011-02-27 16:52
no to zaraz program ściągnę ale kurde jeszcze pytanie
bo o ile wylicze bez problemu proporcje i podatek wedlug tej metody to jak mam liczyc progresje?
musze tam wpisać dochód zagraniczny nie? w pozycji bodajże 168 czy 169? i w takim wypadku jaki mam wpisac ten dochód z Holandii skoro mam podaną tylko kwotę przychodu holenderskiego?
czy ja może już coś źle myślę?
piola76 / 89.72.176.* / 2011-02-27 17:15
bo nawet jak sobie będę liczyła w programie tojakąś kwotę muszę sobie wpisac w pozycji 168 czyli dochód uzyskany za granicą, największy mój problem to własnie kwota jaką tam mam wpisać, bo na informacji dodadkowej do pit-11 mam przychód uzyskany w Holandii? A jaki będzie zatem DOCHÓD? jak już wcześniej pisałam kup sa 1335 czyli roczne, w Holandii przebywał 137 dni w zesżłym roku. Jeśli tak jak pisałaś oblicze kup proporcjonalnie do dni przebywania poza granicami kraju to co z ubezpieczeniem społecznym? odliczać je w całej kwocie jaka jest na pit-11 czy też proporcjonalnie?
ja już nie mam sił na to wszystko, moze za dużo kombinuję?
belladonna / 2011-02-27 18:48 / Tysiącznik profesjonalny
Moment... jeszcze jedno chce wiedzieć, bo.... co prawda na szkoleniu z płatnika byłam już kilka lat temu, ale mi świta, że jeśli polska firma wysyła pracownika za granicę i ten pracownik nie przebywa tam dłużej jak pół roku, to zaliczki na podatek pobierane są w PL... czy ta osoba ma w ogóle zapłacone podatki w Holandii? bo jeśli nie, to nie wiem, czy traktować to jako dochód zagraniczny tak w ogóle :-)
piola76 / 89.72.176.* / 2011-02-27 19:06
Belladonno, w pit-11 wykazane są zarówno składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, jak również zaliczki na podatek, oprócz tego osoba ta płaciła podatek w Holandii, osoba poza granicami Polski przebywała 137 dni,Wychodzi chyba na to, ze polski przychód trzeba pomniejszyć o całe kup i składki na ubezp.społeczne i to będzie polski dochód tego pana do rozliczenia progresji, no przynajmniej ja tak rozumuję. Dodatkowo znajoma powiedziała mi, ze program pit.dobry.pl z 2009 rozliczal sam ulge abolicyjną i według tego co tam wpisałam wychodzi mi to samo co wyliczyłam ręcznie. Więc moze dobrze????
belladonna / 2011-02-27 19:37 / Tysiącznik profesjonalny
Tak składaj... cały ambaras polega na tym, żeby PIT został przyjęty poprawnie, bo inaczej wezwanie na poprawki, a po co? :-)
Ja mam ten dyskomfort, ze nie posiadam informacji przed nosem, w które Ty zaglądasz, więc trudno mi coś sądzić :-)
piola76 / 89.72.176.* / 2011-02-27 19:45
no i tak chyba zrobię bo nic innego nie wymyślę więcej :-))
Dziękuję za pomoc :-))

Najnowsze wpisy