Forum Forum podatkowePIT

Dwie umowy o pracę + niepełny rok, a e-Pity

Dwie umowy o pracę + niepełny rok, a e-Pity

Kaczy89 / 109.173.223.* / 2017-04-12 10:45
Witam, mam spory problem przy wypełnianiu deklaracji podatkowej ponieważ moja sytuacja jest nieco zagmatwana.
Dostałem od swoich obu pracodawców dwa oddzielne formularze PIT-11.
Od pierwszego - za pełny przepracowany rok (pół etatu), oraz od drugiego, za przepracowane 5 miesięcy (1/4 etatu). Czy wobec tego muszę w jakiś sposób oznaczyć na swojej deklaracji fakt iż na 1/4 etatu nie przepracowałem całego roku? Korzystam z programu e-Pity, i niestety nie widzę żadnej opcji z tym związanej. Natomiast kiedy próbuję dodać Pity-11 ręcznie, dostaję błąd podczas dodawania tego drugiego, 1/4 etatu. Z tego co pamiętam ten błąd informował o "Zbyt niskiej kwocie..." (cytuję z pamięci, w tym momencie nie mam dostępu do domowego komputera, ale mogę to oczywiście później sprawdzić). Będę wdzięczny za każdą informację bo koniec miesiąca zbliża się wielkimi krokami.
Wyświetlaj:
e-file / 185.7.171.* / 2017-04-18 15:28
Jeśli wypełniasz formularz przez e-pity, to przepisz dokładnie kwoty z obu deklaracji, dodając je w oknie "dodaj przychody podatnika" jako osobne PIT-11 - program sam zsumuje kwoty i przeniesie je do odpowiednich pól formularza.
Jeśli przez 5 miesięcy wykonywałeś dodatkową pracę, to wystarczy,że przy przepisywaniu kwot z PIT-11 w kreatorze, zmienisz koszty uzyskania przychodów na wyższe, z wielu stosunków pracy - limit 2002,05 zł - wówczas program nie ograniczy wpisanej kwoty.
wiwan / 2017-04-12 19:54
A nie komunikat o zbyt wysokiej ? Kosztów uzyskania przychodu ?

Przy e-pitach jest zdaje się 'odhaczenie', czy przychody były z jednego czy z większej liczby stosunków pracy. 'Odhaczenie' pierwszej opcji powodowałoby taki komunikat i niemożność wpisania sumy KUP z PIT-ów 11.
Kaczy89 / 109.173.223.* / 2017-04-14 10:04
Czyli nie powinienem dodawać tych PITów-11 osobno, a zsumować te sumy w każdej z komórek, i dodatkowo zaznaczyć że to ze stosunku dwóch etatów?
wiwan / 2017-04-14 10:41
Jak osobno, skoro są z tego samego rodzaju źródła, czyli w formularzu wchodzą w ten sam wiersz ?

Niestety trzeba 'na brudno', z boku sobie policzyć sumę przychodów, KUP, dochodów i zaliczek i dopiero te sumy wpisać.

Osobno wpisuje się dane z różnych rodzajów źródeł, czyli np. gdyby jeden PIT 11 był z etatu, drugi ze zlecenia.

Najnowsze wpisy