Forum Forum emerytalneZUS

Emerytura minimalna w przyszłości

Emerytura minimalna w przyszłości

Koszka11 / 89.228.255.* / 2017-01-09 12:27
Dzień dobry. Mam do Państwa kilka pytań, na które kobieta w miejscowym oddziale ZUSu odpowiedziała mi danymi sprzed 15 i więcej lat wstecz.

Jestem osobą przed trzydziestką. Pracuję obecnie na umowę zlecenie od której są odprowadzane składki emerytalno rentowe. Jednak moja praca jest pracą akordową i nie wyrabiam dziennie ośmiu godzin. Raz pracuję 6 godzin, raz 7, czasami są to jednak tylko 4 godziny dziennie. Płaca nie jest wysoka, aczkolwiek mi odpowiada. Wyrabiam około tysiąca zł miesięcznie, raz jest to więcej, raz mniej, ale nigdy najniższej krajowej nie mam. W związku z tym -

Czy lata przepracowane w tej pracy liczą mi się do "stażu pracy" potrzebnego mi do emerytury minimalnej w przyszłości? Czy znaczenie tutaj ma to, że nie przepracowuję ośmiu godzin i nie wyrabiam najniższej krajowej?

W sensie - będę tu pracowała np. sezon 6 miesięcy i policzą mi go jako 3 miesiące na 1/2 etatu (bo nie mam 8 godzin) albo nie policzą mi go w ogóle (bo nie wyrabiam najniższej krajowej)? Albo liczy się i jedno i drugie?

Przyznaję, mieszkam w biednym rejonie i na emeryturę minimalną chciałabym uzbierac. A bardzo zależy mi na tej pracy ponieważ mam problemy osobiste i zdrowotne i innych perspektyw na razie nie mam.

Byłabym bardzo wdzięczna za konkretną odpowiedź. Naprawdę.
Wyświetlaj:
Koszka11 / 89.228.255.* / 2017-01-09 12:33
Przepraszam. W podanym przykładzie chodzi mi oczywiście o to że -

Przepracuję 6 miesięcy przy czym nie wyrabiam godzin i najniższej krajowej = policzą mi jako np. 3 miesiące z 4 godzin dziennie albo z niższej kwoty wypłaty?

Nie umiem tego prościej wytłumaczyc.
wiwan / 2017-01-09 12:54
Dla stażu ubezpieczeniowego, a tu konkretnie wymiaru okresu składkowego NIE ma znaczenia wymiar etatu (u etatowca) czy liczba godzin wykonywania zlecenia zleceniobiorcy, czy nie wiadomo co u osoby prowadzącej DG. Liczy się czas trwania tytułu tj. od ZArejetrowania do ub. społecznych do WYrejestrowania do ub. społecznych.

Dla kryterium e. minimalnej DODATKOWO jednak ten staż za miesiące, w których podstawa wymiaru składki była niższa niż aktualna płaca minimalna miesięczna etatowca, zalicza się w wymiarze proporcjonalnie mniejszym. Nie dotyczy to miesięcy z zasiłkami z ubezpieczenia czyli np. chorobowym.

Zatem ma znaczenie jednak osiągane WYNAGRODZENIE. U Pani oznacza to np. zaliczenie stycznia 2017 w wymiarze 1/2 miesiąca, jeśli uzyska pani wynagrodzenie brutto 1000 zł, bo aktualna płaca minimalna miesięczna to 2000 zł.

Na potrzeby już np. świadczeń rentowych tak nie jest.
Obecnie staż minimalny dla tej gwarancji wynosi dla kobiet 22 lata, od 1.10.2017 spadnie do lat 20.
Koszka11 / 81.190.140.* / 2017-01-11 16:43
wiwan - bardzo dziękuję.

Pytanie dodatkowe żebym wiedzała jak to dzała. Dzisiaj przyszło mi do głowy -

Dajmy na to na przykładzie - w styczniu danego roku zarobiłam 1650 zł brutto. Czyli - tak jakby - jest to 3/4 najniższej krajowej (1500). W lutym z kolei zarobiłam 1330 zł brutto. Czyli 1/2 najniższej krajowej (1000 zł). Mam razem ze stycznia i lutego 5/4 najniższej krajowej czyli 1 miesiąc i 1/4 miesiąca.

Ale co dzieje się z tymi 150 i 330 zł co zostały? Czy "idą na następny miesiąc w przeliczaniu" czy też w ogóle ich nie liczę, ponieważ to są "pozostałości" z miesięcy?

Dalej mam tutaj na myśli emeryturę minimalną.

Z góry wielkie dzięki za odpowiedź. Wiwan - przepraszam że nie podziękowałam ci wcześniej ale dopiero teraz usiadłam do komputera. Pozdrawiam.
wiwan / 2017-01-13 07:49
Nie ma 'resztek' wynagrodzenia, które idą na następny miesiąc i jest dużo większa dokładność. Są resztki dni, które łączą się w miesiące.

W związku z tym, że ustawa tu nie precyzuje tego proporcjonalnego zaliczania stosuje się zasady z KC, mianowicie że rok to 12 mc , a mc to 30 dni.

1330 brutto oznacza więc w 2017 r. zaliczenie takiego miesiąca jako 1330/2000 = 0,665 mc, czyli 20 dni, brutto za styczeń 1650 to 1650/2000 x 30 = 25 dni itd. Więc np. za 2017 ubezpieczony uzyska 315 dni, czyli 10 mc i 15 dni. I te 15 dni znów połączy się poszczególnymi dniami stycznia 2018 itd.

Ostatecznie staż na potrzebę skorzystania z gwarancji ustala się w pełnych latach i pełnych miesiącach.


Zwracam uwagę, że:

- to proporcjonalne zaliczanie dotyczy okresów po reformie OFE/KP, czyli po 1998 r.
Okresy sprzed 1999 r. są zaliczane po prostu od zarejestrowania do wyrejestrowania nawet jak ktoś był na 1/16 etatu z symbolicznym wynagrodzeniem.
- uzyskanie owego stażu minimalnego z art. 87 daje gwarancję uzyskania e. minimalnej, komuś komu z wyliczeń 'wychodzi' świadczenie niższe. Ale nie jest to warunek konieczny dla wszystkich- można jak najbardziej uzyskać emeryturę w kwocie np. 1,3 e. minimalnej mając staż tylko 17 lat- na skutek uzyskiwania przyzwoitej podstawy/odprowadzania przyzwoitych składek.
Kris 629 / 178.37.253.* / 2017-05-19 11:58
Witam,a orientuje się Pan może może w jaki sposób liczony jest do prawa do emerytury minimalnej zasiłek dla bezrobotnych oraz okres pobierania zasiłku chorobowego z zus po ustaniu zatrudnienia ?
wiwan / 2017-05-19 13:56
Okres zasiłku chorobowego jest okresem nieskładkowym.
Okres zasiłku dla bezrobotnych- składkowym, ale wliczanym w takiej proporcji, w jakiej zasiłek brutto stanowi część aktualnej w czasie jego wypłacania płacy minimalnej brutto.

np. obecny zasiłek w stawce 120% to 997,40 zł, więc jeden miesiąc jego pobierania stanowi 0.4987 miesiąca składkowego, czyli 15 dni składkowych.
Kris 629 / 178.37.253.* / 2017-05-19 14:42
Dziękuję za odpowiedź.Mam jeszcze pytanie czy okres nieskładkowy też jest tak wyliczany?Np.okres chorobowego po ustaniu zatrudnienia od podstawy połowy minimalnego wynagrodzenia.
wiwan / 2017-05-19 18:58
Nie. Skoro nieskładkowy to nie ma 'podstawy nieskładek' do odnoszenia jej do czegokolwiek. Nieskładkowe zawsze 1:1 się przyjmuje, czyli w wymiarze rzeczywistym.

OCZYWIŚCIE jak zawsze - tj. tak jak na potrzeby emerytur wg. starego systemu, rent, KP - na potrzeby ustalenia, czy ubezpieczony ma staż minimalny uprawniający do gwarancji e. minimalnej suma okresów nieskładkowych ne może przekroczyć 1/3 okresów składkowych. Czyli ewentualna nadwyżka nie jest zaliczana.

Np. ubezpieczony mężczyzna ma 18 lat składkowych (już po przeliczeniu* podstaw) i 7 lat nieskładkowych. Niby ma 25 lat stażu, a więc spełniałby kryterium e. minimalnej ALE 1/3 z 18 to 6. Więc zalicza mu się staż lat 24, kryterium nie spełnia.

Powyższe z art. 87 ust. 1 w nawiązaniu do art. 5, ust. 2 ustawy emerytalnej.


* te przeliczenia dotyczą okresów składkowych przebytych po reformie, tj. po 31.12.1998 r.
Kris 629 / 159.205.135.* / 2017-06-23 10:52
Dzień dobry,a jak jest w przypadku wymaganych 25 lat dla mężczyzny liczony miesiąc gdzie jest 2 tygodnie pracy i 2 tygodnie choroby kiedy składka z tych 2 tygodni pracy przekracza składkę jaka płacona jest od minimalnej krajowej w danym roku.Czy cały miesiąc jest liczony jako składkowy?
wiwan / 2017-06-23 20:50
Do stażu na potrzeby e. minimalnej zostanie uwzględnione 2 tygodnie składkowe i 2 nieskładkowe. Nie ma proporcjonalnego zwiększania, jest tylko proporcjonalne zmniejszanie. To, że miałem przez 12 mc 2004 r. podstawę równą 5x824 zł, nie oznacza że dla kryterium gwarancji e. minimalnej zostanie mi zaliczone 60 miesięcy.

To wprost z art. 87, ust. 3 ustawy emerytalnej.
Kris 629 / 31.0.23.* / 2017-06-24 08:14
Dziękuję za odpowiedź,ale jeszcze doprecyzuję bo nie wiem czy się dobrze wyraziłem.Nie chodziło mi o proporcjonalne zwiększenie.Chodziło o to,że w danym m-cu składka odprowadzona jest większa od wymagalnego minimum tzn.przekracza wysokość składki jaka naliczana jest od wynagrodzenia minimalnego.Jeśli np.w danym miesiącu ktoś pracował 2 tygodnie i nastąpił koniec umowy to wtedy ma zaliczony cały miesiąc do emerytury minimalnej?Czy pomimo przekroczenia składki jedynie 2 tygodnie?
wiwan / 2017-06-25 21:19
Rzeczywiste 2 tygodnie składkowe.
Kris 629 / 77.255.220.* / 2017-06-27 17:07
Teraz w tej sprawie mam pełny obraz więc uważam temat za zamknięty. Mam jednak inny problem. Czy jest możliwość uzyskać dwie emerytury minimalne z Zus i Krus jednocześnie? W tym kontekście dopytywałem o te szczegóły z Zus.Z Krus sprawa jest prosta.Emerytura minimalna należy się za 25 lat składek krusowskich bez żadnych kombinacji.Od 5-ciu lat opłacam krus a mam 45 lat.W Zus mam po przeliczeniach 18,9 lat sładkowych i 1 rok nieskładkowych.Zastanawiam się czy gdybym dorobił te brakujące 5 lat na umowie zleceniu z minimalną krajową to wypłacą mi dwie emerytury min?
wiwan / 2017-06-27 21:08
Szkoda, że nie nowy wątek bo ten jest tak poszatkowany...

Jako ubezpieczony z rocznika młodszego niż 1948 może uzyskać Pan dwie emerytury, z obu systemów. To, czy będą minimalne czy wyższe jest kwestią wtórną.

Poza owym 'dorobieniem' okresu składkowego w ZUS, konieczne oczywiście 'dorobienie' 20 lat ub. rolniczego.
W razie nieuzyskania stażu minimalnego rolniczego- emerytura ZUS-owska może uwzględnić okresy rolnicze w postaci zwiększenia.

Powtórzę też, że przecież można uzyskać z ZUS emeryturę wyższą od minimalnej, nie mając stażu potrzebnego do uzyskania gwarancji e. minimalnej.

To jest jedynie wentyl bezpieczeństwa i co ważne w kontekście e. rolniczej- w razie zbiegu prawa do niej z prawem do e. powszechnej z ZUS- to ta druga w razie, gdyby okazała się być wyliczona na niższą od aktualnej minimalnej - NIE skorzysta z gwarancji e. minimalnej, nie zostanie podniesiona do wysokości minimalnej- co wynika wprost z art. 87, ust. 5a ustawy emerytalnej (zusowskiej).

Prawdę mówiąc zdumiewa mnie 20 lat przed SPODZIEWANYM wiekiem emerytalnym wiara, że zasady przez ten czas się NIE zmienią.
Kris 629 / 159.205.128.* / 2017-06-28 10:22
Wiwan dokładnie zdaję sobie sprawę że przepisy mogą się zmienić.Jednak uważam, że jakiekolwiek planowanie jest lepsze niż żadne,a zawsze należy je wykonywać na obecny stan.Po zmianach prawa należy się do niego dostosować.Tak jak w codziennym życiu gdy plany potrafią się zmieniać kilka razy w roku.Nikt nie jest w stanie tego przewidzieć.Listy z ZUSu też podają fakty na dany rok i na tej podstawie możemy coś wywnioskować,a wiadomo że nie jest to żadna gwarancja.Wracając do mojej sprawy -oczywiście na dzień dzisiejszy :) - ponieważ nie jestem w stanie przewidzieć ile potzreba by kapitału emerytalnego za te około 20 lat,aby dostać tę minimalną emeryturę bo nie wiadomo jaka będzie jej wysokość,jaka będzie średnia życia itd.Dlatego jedyną możliwością jest spełnienie warunku 25 lat składkowych i nieskładkowych. Po analizie art 87 pkt 5a o którym wspominasz zastanawiam się nad taką możliwością.Czy jeśli wystąpił bym najpierw do ZUS o emeryturę,a dopiero po przyznaniu jej występuję do KRUS,to istnieje szansa na realizację mojego planu?Z góry dziękuję za odpowiedź
wiwan / 2017-06-28 10:41
Z zapisu ustawy wynika warunek zbiegu praw, a nie kolejności ich uzyskania. Po prostu ubezpieczony mający np. od 17 mc e. powszechną minimalną na skutek skorzystania z gwarancji e. minimalnej wraz z dniem uzyskania prawa do e. rolniczej traci prawo do gwarancji wysokości minimalnej i jego świadczenie z ZUS zostaje przeliczone W DÓŁ do wysokości, jaka rzeczywiście wynikała z jego historii ubezpieczeniowej w dniu uzyskania prawa do e. powszechnej. Oczywiście z zachowaniem waloryzacji jaka w międzyczasie nastąpiła, jeśli nastąpiła tj. minął 1 marca.

Szczęśliwie bez mocy wstecznej się to dzieje, czyli bez zwrotu owej nadwyżki e. minimalnej nad e. wyliczoną za czas jej pobierania.
Kris 629 / 159.205.128.* / 2017-06-28 10:56
Ok.Wszystko jasne.Więc teraz wiem,że nie muszę na siłę szukać dodatkowych lat w ZUS.Jak się trafią to dobrze.Jak nie to trudno.Pozdrawiam i dziękuję za cierpliwość w tłumaczeniu laikowi tych zawiłości.
wiwan / 2017-06-28 10:58
Proszę.
Zwracam też uwagę na stosunkowo nową możliwość podwójnego tj. nakładającego się ubezpieczenia ZUS i KRUS w przypadku zlecenia wykonywanego przez rolnika. Czyli jednoczesnego nabywania stażu w obu systemach.
Kris 629 / 159.205.128.* / 2017-06-28 11:18
Wiem wiem o tym.Te brakujące 5 lat miałem w taki sposób właśnie "dorobić".
wiwan / 2017-06-28 19:36
Siłą rzeczy maksymalne wynagrodzenie więc to płaca minimalna miesięczna. A bardzo niskie z kolei przez ową proporcjonalność zaliczania okresu składkowego nie bardzo ma sens.
Kris 629 / 87.205.35.* / 2017-07-05 09:20
Witam,jeszcze jedno pytanie mi się nasunęło.Chodzi o okres nieskładkowy.Czy ten okres w jakikolwiek sposób podwyższa emeryturę w moim przypadku?Przypomnę,że mam 18,9 lat składkowych i 1 rok nieskładkowych.Z góry dziękuję za odpowiedź.
wiwan / 2017-07-05 09:45
Pytamy o e. wyliczoną jak rozumiem. Przy zwykłej powszechnej, dla roczników młodszych niż 1948 podwyższa w zakresie takim, w jakim wchodzi do kapitału początkowego. Okresy nieskładkowe po 1998 r. (poza studiami, które rozpoczęły się przed 1999 r.) nie wchodzą do KP, nie wpływają na wysokość ww. emerytury.
Kris 629 / 159.205.142.* / 2017-07-06 17:20
Skoro tak miło się pisze to mam kolejne i nie wiem czy ostatnie pytanie :-) Czy można pobierać jedną emeryturę np.z zusu,a na drugą ciągle płacić krus ? Tak zrozumiałem z poprzednich odpowiedzi.
wiwan / 2017-07-09 19:39
1. można być emerytem KRUS i nadal podlegać ub. społecznemu ZUS tj. nadal gromadzić składki z myślą o wyższej emeryturze ZUS.

2. można być emerytem z obu systemów i nadal podlegać ub. społecznemu ZUS z myślą o przeliczeniu świadczenia ZUS już posiadanego.

3. jako emeryt ZUS nie można podlegać ub. społecznemu rolników w zakresie em-rentowym, nawet na wniosek. Można im podlegać tylko w zakresie chorobowo-wypadkowym.
Nie zmienia tego status rolnika/małżonka rolnika/domownika.
Kris 629 / 159.205.130.* / 2017-05-22 11:55
Bardzo dziękuję.Mam ostatnie pytanie.Od kiedy obowiązuje ten przepis o proporcjonalnie naliczanych składkach?Czy od 1998 roku czy później?
wiwan / 2017-05-22 12:09
Od 1.01.1999 r. Czyli był od razu wpisany w nową ustawę emerytalną tj. Ustawę z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

To ust. 3 wspomnianego już art. 87. Ust. 4, kolejny zawiera katalog wyjątków, kiedy się tej proporcji nie stosuje. Np. za miesiąc, gdy podstawy minimalnej nie osiągnięto na skutek np. wypłaty wynagrodzenia chorobowego.
Kris 629 / 159.205.128.* / 2017-05-24 15:38
Miało być ostatnie pytanie :) no ale się nie da:) ponieważ w praniu wychodzą następne niewiadome.Jeśli byłby Pan łaskaw podpowiedzieć jak rozwiązać nachodzenie się składek(z listów od zus) z dwóch różnych firm pomimo tego,że faktyczne zatrudnienie zgodne ze świadectwami pracy na siebie nie zachodzi.Np.zatrudnienie od 12.12.1998 do 03.02.2001 a składki począwszy od 12.1998 do aż 04.2001 gdzie za 03 i 04 2001 składki także z drugiej firmy.Czy patrzy się tylko na świadectwa pracy wyliczając emeryturę czy także na te listy z wykazem składek za poszczególne miesiące?Z góry dziękuję
Koszka11 / 81.190.145.* / 2017-01-13 09:33
Dziękuję bardzo jeszcze raz :)
Koszka11 / 81.190.145.* / 2017-01-13 12:58
OSTATNIE PYTANIE :)

Wynagrodzenie min. w tym roku to 2000 zł brutto. W poprzednim bodajże 1850? Czy poprzednie lata liczy się na poprzednią min. krajową czy wszystko będzie się liczyło na min. krajową obowiązującą w momencie przechodzenia na emeryturę?

Przepraszam za moją u***********.
wiwan / 2017-05-24 18:58
Od końca :
- oczywiście odnosi podstawy do wynagrodzenia minimalnego aktualnego w czasie jej uzyskiwania. Podstawy z 2017 będą odnoszone do 2000, z 2016 do 1850, z 2015 do 1750 itd.

- jedno i drugie bierze się pod uwagę. Składki zewidencjonowane do wysokości emerytury, świadectwa / okresy ubezpieczenia wynikające z dokumentów ZUS Tj. od dnia zgłoszenia do dnia wyrejestrowania- na potrzeby stażu.

- o ile nie ma błędu w przytoczonych datach - zdarz się, że jakiś składnik jest wypłacony po ustaniu zatrudnienia np. odprawa.

W ogóle zdaje się fetyszyzuje Pan e. minimalną. Przecież można uzyskać świadczenie w takiej kwocie z samych składek, nawet nie spełniając warunku stażu minimalnego, a więc nie korzystając z tej gwarancji.
Kris 629 / 87.205.32.* / 2017-05-26 10:59
A do którego miesiąca zalicza się np.tą odprawę wypłaconą po ustaniu zatrudnienia.(W moim przypadku był to ekwiwalent za urlop)Albo zasiłek dla bezrobotnych od którego składki opłacono w maju i czerwcu,a faktyczny koniec okresu pobierania zasiłku zakończył się w kwietniu? Z góry dziękuję za odpowiedź
wiwan / 2017-05-26 12:08
Zasad ogólna dotycząca ewidencjonowania składek- są one widoczne w ZUS za ten miesiąc, w którym nastąpiła fizyczna wypłata wynagrodzenia/świadczenia/składnika.

Np. pracownik kończy zatrudnienie 28 lutego, a ekwiwalent pracodawca wypłaca nielegalnie dopiero w maju.
Pracownik jako ubezpieczony będzie miał zewidencjonowane składki za :
- luty, wypłata w lutym wynagrodzenia styczniowego
- marzec, wypłata w marcu ostatniego wynagrodzenia za pracę
- maj, wypłata ekwiwalentu.

Deklaracje za marzec i maj powinny być z kodem wskazującym na wypłatę po ustaniu tytułu do ubezpieczeń, z którego owe wypłaty pochodzą.

Odwrotnie- jeśli np. w lutym w ogóle wynagrodzenia za styczeń nie wypłacono- wykazuje się podstawy zerowe.

To, kiedy tak naprawdę np. składki marcowe zostaną zapłacone (np. z odsetkami dopiero w sierpniu) finalnie nie ma znaczenia. Ma to znaczenie na bieżąco tylko w przypadku ubezpieczonych płacących za samych siebie- czyli np. prowadzących DG.

Innymi słowy- jest możliwy miesiąc składkowy z zerową podstawą, są możliwe składki bez miesiąca składkowego.

Niestety taka wypłata po terminie w deklaracjach nie wskazuje, którego konkretnie miesiąca zaległego dotyczy.

Na potrzeby więc owej gwarancji e. minimalnej może się okazać, że jakiś miesiąc składkowy zostanie zaliczony w części lub w ogóle i niestety po stronie ubezpieczonego będzie należało wykazanie, że np. owa wypłata/składki w maju powinna być doliczona do lutego na potrzeby rozpatrzenia stażu do e. minimalnej.

Np. wyciąg z konta, gdzie będzie przelew z 7.05 od pracodawcy, a tytule- wynagrodzenie za 02.2017.
wiwan / 2017-01-13 20:39
Uporczywość :-)

Podstawa z każdego konkretnego miesiąca każdego konkretnego roku odnoszona jest do aktualnej w tym miesiącu płacy minimalnej miesięcznej.

Gdyby było inaczej- nie liczyłbym dziś rano owych dni z podstaw w taki sposób.

Poza tym skoro zasadniczo w każdej, a więc i polskiej gospodarce w ujęciu długoletnim mamy inflację, to odnoszenie podstawy archiwalnej do płacy minimalnej w dniu przechodzenia na emeryturę powodowałoby w efekcie, że żaden ubezpieczony stażu minimalnego... by nie osiągnął.

Najnowsze wpisy