Na skróty

emerytura pomostowa

skomentuj
wendi / 2011-12-05 09:53
Chciałam zapytać o kwestię emerytury pomostowej w kontekście wydłużenia wieku emerytalnego, czy to wpłynie również na możliwość pójścia na pomostówkę?
Wyświetlaj:
wiwan / 2011-12-05 13:38 / Tysiącznik na forum
W OBECNYM stanie prawnym jest tak, że e. pomostowa jest związana z powszechnym wiekiem emerytalnym tak, że nie przysługuje ona ubezpieczonemu po osiągnięciu tego wieku.
Jest to po prostu świadczenie okresowe, emeryt pomostowy z chwilą osiągnięcia wieku powszechnego przechodzi na świadczenie powszechne liczone wg. zasad e. powszechnej.

W praktyce- e. pomostowa jest świadczeniem marginalnym i z miesiąca na miesiąc wygasającym- że w praktyce zmiana wieku powszechnego żadnego obecnego czy przyszłego e. pomostowego po prostu nie obejmie.
Brunner / 178.37.213.* / 2012-12-31 21:15
[...]

### POST EDYTOWANY Z POWODU ZŁAMANIA REGULAMINU FORUM MONEY.PL ###

dodaje sie jeszcze tzw. roczny okres rozliczeniowy za prace czyli kolejna bardzo powazna zaporowośc , któa w praktyce przełozy sie na manewrowanie czasem pracy pracownika wg . kaprysu pracodawcy wobec pracownika wykonujacego prace w szczególnych warunkach a wiec stworzy mu sie taki grafik pracy któy nie będzie obejmował pracy w sposób ciały czyli raz będzie tyrał 10 godzin czyli 2 godziny in plus a na drugi dzień 4 godziny w szczególnych warunkach a 2 godziny bez szczególnych warunków czyli 2 godz. in minus ale bilans z dwóch dni jest po 8 godzin pracy z tym ,ze ZUS juz ma podstawy do zakwestionowania prawa do pomostówki . Wobec tego proponuje się zawrzeć ukłąd zbiorowy z pracodawcą - to np. w duzych hutach , kossowniach , kopalniach wa w małych firmach bezprawie bo tam zwiazków po prostu nie ma
wiwan / 2013-01-01 22:16 / Tysiącznik na forum
1. wydłużenie okresu rozliczeniowego już czasowo mieliśmy (ustawa tzw. antykryzysowa ) w prawie pracy i było ono BEZ wpływu na kwestie emerytalne.
2. wpisanie tego na stałe do KP jest jak dotąd propozycją, a nie uchwaloną nowelizacją.
3. okres rozliczeniowy ani system czasu pracy nie wpływają na staż pracy w war. szczególnych- bo wymagana w nich praca ' stale,w pełnym wymiarze'* dotyczy wymiaru etatu i niezaliczania okresów np. zasiłków chorobowych.
4. manipulowanie przez pracodawcę czasem pracy, a raczej dzieleniem etatu w ww warunkach w celu uniknięcia składek na FEP ( bo innego powodu nie ma ) jest możliwe i przy obecnych okresach rozliczeniowych i raczej marginalne.

*art. 3, ust. 4 i 5 Ustawy o e. pomostowych
oraz
art. 32, ust. 1a Ustawy emerytalnej
oraz
par. 2, ust. 1 Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego oraz wzrostu emerytur i rent inwalidzkich dla pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze
skomentuj

Najnowsze wpisy