Forum Forum emerytalneZUS

Emerytura pytanie

Emerytura pytanie

Kasia2233 / 185.12.21.* / 2014-09-02 08:19
Witam
Mój ojciec w listopadzie 2011 nabył prawo do emerytury, w styczniu 2012 zmarł nagle. Świadczenia nie zdążył otrzymać. Jestem spadkobiercą. Czy mogę wystąpić do ZUS o wypłatę świadczenia za okres życia?
Wyświetlaj:
Kasia2233 / 185.12.21.* / 2014-09-08 15:47
Spełnił, ponieważ w warunkach szczególnych przepracował 25 lat. Złożyć wniosku nie zdążył, ponieważ ostatnie tygodnie życia spędził na intensywnej terapii. Czy moja matka może ubiegać się o rentę rodzinną? Czy ja, jako spadkobierca mogę zwrócić się do ZUS z wnioskiem o naliczenie emerytury, biorąc pod uwagę spełnienie przez ojca warunków do jej otrzymania?
wiwan / 2014-09-08 20:50
Emerytura jako taka nie wchodzi do masy spadkowej. Ustawa emerytalna jasno wskazuje grupy osób, które mają prawo wystąpić do ZUS o rentę rodzinną po zmarłym. Można być spadkobiercą w sensie KC i nie mieć prawa do renty po zmarłym.

To, czy wdowa lub Pani możecie takie prawo uzyskać wynika m.in. z wieku każdej z Was, kwestii pobierania nauki/studiów przez Panią, posiadania orzeczenia o niezdolności do pracy.

Sam fakt posiadania stażu pracy w war. szczególnych lub w szczególnym charakterze nie gwarantuje prawa do e. wcześniejszej lub pomostowej. Jeśli na dzień śmierci zmarły jednak nie spełnił warunków uzyskania świadczenia emerytalnego- bada się to, czy spełniłby hipotetycznie warunki uzyskania renty z tyt. całkowitej niezdolności do pracy, i jeśli tak- renta rodzinna jest pochodną takiej hipotetycznej renty zmarłego.

Niezależnie od kwestii renty- jeśli zmarły był w swym życiu członkiem OFE- pozostaje kwestia podziału jego środków w OFE oraz na subkoncie w ZUS. Jak rozumiem- wdowa na dzień śmierci była we wspólności małżeńskiej- co oznacza przekazanie 1/2 środków na jej rachunki, a reszty - dla uposażonego, a przy jego braku - dla spadkobierców już w formie wypłaty gotówkowej.
wiwan / 2014-09-02 09:11
Nabył tj. spełnił warunki uzyskania emerytury, czy też tylko złożył wniosek ? Była już decyzja emerytalna ?

Najnowsze wpisy