Forum Forum inwestycyjnePierwsze kroki

Kilka prostych pytań początkującego

Kilka prostych pytań początkującego

wolandd / 2008-12-02 23:29
Witam.
Mam nadzieję, że mój problem wyda się wszystkim banalny i ktoś będzie mógł mi pomóc. Od paru dni przeszukuję różne strony i znajduję czasem sprzeczne informacje na takie tematy:

1. Co to jest [b]zysk operacyjny[/b]? Czy to jest to samo, co EBIT (Earnings Before Interest and Taxes)? (patrz: http://bossa.pl/analizy/fundamentalne/slownik.html#EBIT )

2. Czy obroty spółki w ciągu roku, to to samo co jej przychód w ciągu roku?

3. Jak oblicza się wskaźnik Cena/Zysk (C/Z)? W jednym miejscu podają, że jest to:
cena 1 akcji, podzielona przez zysk jaki mogliśmy zrobić na tej akcji przez ostatni rok.
W innym miejscu piszą, że jest to ( http://bossa.pl/analizy/fundamentalne/slownik.html#P/E ) iloraz rynkowej wartości spółki przez sumę jej zysków netto za ostatnie cztery kwartały. W jeszcze innym, że wskaźnik ten liczy stosunek ceny giełdowej akcji do EPS, czyli do zysku przypadającego na jedną akcję. To jak to w końcu jest?

4. Co to jest wartość księgowa spółki i jak ją obliczyć? To suma całego jej majątku?

5. Jak w analizach finansowych oblicza się wskaźnik EPS (Earnings Per Share), czyli zysk przypadający na jedną akcję? Spółki akcyjne (tak mi się przynajmniej wydaje :)) co kwartał ogłaszają raporty finansowe. Co jest w analizie fundamentalnej ważniejsze: EPS liczony wg zysku kwartalnego, czy z całego ostatniego roku? Który wskaźnik jest najważniejszy?
Wyświetlaj:
wolandd / 2009-02-05 23:32
Wie ktoś skąd można wziąć zestawienie tych wszystkich danych finansowych (ROA, ROE, EPS, zyski operacyjny, brutto, netto, itp.) różnych spółek giełdowych? Są mi potrzebne do projektu związanego z pracą dyplomową.

W niektórych serwisach można pooglądać sobie takie zestawienia, ale mi potrzebne są te dane zgrane do jakichś plików (np. tekstowych), żeby można ja było przetwarzać w programie komputerowym. Może ktoś jest w stanie udostępnić mi takie dane, albo wie skąd można je ściągnąć?
Byłbym bardzo bardzo wdzięczny.
TM / 212.76.37.* / 2008-12-22 17:30
1. EBIT (ang. Earnings Before deducting Interest and Taxes) – jest to zysk operacyjny, czyli zysk przed odliczeniem podatków i odsetek [źródło: wiki]
2. Na potrzeby giełdowe tak. Prawno-podatkowo nie :).
3. P - bieżąca cena akcji
Z - Zysk z jednej akcji/ zysk na akcję to zysk netto z ostatniego roku podzielony przez ilość akcji.
4. Wartość księgowa to aktywa trwałych pomniejszona o zobowiązania
5. Oba są ważne, Kwartalne wskaźniki są bardziej szczegółowe. Co do definicji polecam google/wiki itp. Wszystko jest szczegółowo opisane
uwazny / 80.55.92.* / 2008-12-03 17:27
chętnie zapoznam się z odpowiedzią w szczególności na pytanie 2 bo jak popatrzymy na wskaźniki C/Z poszczególnych spółek (np. Ciech, Śnieżka) podawanych w money to ni jak one pasują do cytowanych w pytaniu wzorów
uwazny / 80.55.92.* / 2008-12-03 17:40
oczywiście chodzi o pytanie 3
uwazny inaczej / 149.254.192.* / 2008-12-05 19:44
oczywiscie ze 3, kolego, to chyba jasne... bedziemy pracowac na zmiany zeby udzielic Ci szczegolowych i wyczerpujacych odpowiedzi
xxxxl / 83.10.225.* / 2008-12-23 02:35
ale po co Ci ta wiedza?

po sprzedaży akcja żyje własnym życiem

jak kupujesz chleb
to zastanawiasz się jaki
zysk ma piekarnia na bochenek chleba
albo EPS
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy