Forum Forum dla firmKsięgowość

Księgowanie różnic kursowych Paypal

Księgowanie różnic kursowych Paypal

gosc777 / 85.202.40.* / 2014-03-25 14:11
Witam,
Niedługo będę rozpoczynał własną działalność gospodarczą (jednoosobowa, nievatowiec, KPiR, zasady ogólne). Działalność będzie głównie polegała na sprzedaży internetowej zagranicę.

Jako iż, głównie będę zarabiał w $ wybrałem Paypal jako pośrednika przy płatnościach.
Ogólny schemat ksiegowania transakcji z paypal rozumiem.

Wystawiam mój produkt na aukcji w cenie 10$.
Klient z USA kupuje mój produkt np. 1-ego marca, lecz nie płaci od razu. Ja mu towaru nie wysyłam póki nie zapłaci. Rozumiem, iż w takiej sytuacji nic nie ksieguje do KPiR w dniu 1ego marca.

Klient płaci np. dwa dni później czyli 3-ego marca. W dniu otrzymania zapłaty już mogę zaksięgować tą operację i wysłać mu produkt. Księgowanie tego jest dla mnie zrozumiałe. Sprzedałem produkt za 10$ a więc biorę tabelę kursów średnich NBP i przeliczam po kursie średnim $ z dnia poprzedzającego transakcję czyli w tym przypadku z dnia 2-ego marca.

Dajmy na to, że jest to kurs 3,20 a więc 3,20 x 10($)= 32 zł i tyle księguje jako przychód.

Paypal pobiera opłaty. Opłaty te mogę wpisać w koszty. Np. paypal od opisywanej transakcji pobrał 0,80$ a więc 3,2 x 0,80($)= 2,56 zł i taką kwotę wpisuje jako mój koszt.

Teraz przejdzmy do sedna problemu. Otóż przeliczam kwoty zapłaty po średnim kursie NBP z okreslonego dnia, jednakże pięniądze faktycznie przez cały np. miesiąc leżą na koncie Paypal w dolarach. Wypłatę z Paypala robię np. dopiero po uzyskaniu 300$ a więc co pewien czas. Jak wówczas rozliczyć te różnice kursowe??

np w miesiącu marcu mam 7 transakcji w różnych dniach po 10$ każda. Do KPiR księgowałem każdą osobno po odpowiednim kursie. Na koniec miesiąca na koncie paypal mam 10$x 7 = 70$, robię wypłatę na konto firmowe w pln. Wiadomo, że kurs dolara na koniec miesiąca będzie się różnił od tego przeliczanego we wczesniejszych dniach. Jak to ogarnąć? Jak tu wyliczyć różnicę kursową?

Najnowsze wpisy