przemek29
/ 80.55.91.* / 2009-01-21 17:35
Czytając rózne posty chciałem sobie obliczyć na przykładowych danych podatek dochodowy. Czy wszystko robię dobrze i w dobrej
kolejności?
Podstawa obliczenia podatku w zł
od 0,01do 85 528 = 18% - kwota wolna od podatku 556,02
od 85 528 = 14 839,02 + 32% nadwyżki ponad 85 528
1 miesiąc
Przychód = 9900,00
Koszty nie uwzględniając składki ZUS = 7857,80
Składka na ubezpieczenie społeczne w styczniu i lutym = 74,72 + 22,97 + 9,38 + 6,89 = 113,96
Dochód = 9900,00 - 7857,80 - 113,96 = 1928,24
Od tego obliczamy podatek na zasadach ogólnych wg. skali podatkowej: 1928,24 * 18% = 347,08
Składka na ubezpieczenie zdrowotne wynosi: 215,35 (do odliczenia 185,44)
Czyli ostatecznie płacimy: 185,44 * 7,75% = 14,37
347,08 - 14,37 = 332,71 - 556,02 = -223,31
Podatku dochodowego za 1 miesiąc nie płacimy
---------------------------------------------------------------
2 miesiąc zakładając te same kwoty przychodu i kosztów podatek dochodowy obliczamy sumując:
Przychód = 19800,00
Koszty nie uwzględniając składki ZUS = 15715,60
Składka na ubezpieczenie społeczne w styczniu i lutym = 74,72 + 22,97 + 9,38 + 6,89 = 113,96
Dochód = 19800,00 - 15715,60 - 113,96 = 3970,44
Od tego obliczamy podatek na zasadach ogólnych wg. skali podatkowej: 3970,44 * 18% = 714,68
Składka na ubezpieczenie zdrowotne wynosi: 215,35 (do odliczenia 185,44)
Czyli ostatecznie płacimy: 185,44 * 7,75% = 14,37
714,68 - 14,37 = 700,31 - 556,02 = 144,29
Płacimy podatek dochodowy w wysokości 144,29
---------------------------------------------------------------
3 miesiąc zakładając te same kwoty przychodu i kosztów podatek dochodowy obliczamy sumując:
Przychód = 29700,00
Koszty nie uwzględniając składki ZUS = 23573,40
Zakłądamy dla obliczeń, że składka na ubezpieczenie społeczne w marcu będzie taka sama jak w styczniu i lutym
= 74,72 + 22,97 + 9,38 + 6,89 = 113,96
Dochód = 29700,00 - 23573,40 - 113,96 = 6012,64
Od tego obliczamy podatek na zasadach ogólnych wg. skali podatkowej: 6012,64 * 18% = 1082,28
Składka na ubezpieczenie zdrowotne wynosi: 215,35 (do odliczenia 185,44)
Czyli ostatecznie płacimy: 185,44 * 7,75% = 14,37
1082,28 - 14,37 = 700,31 - 556,02 = 511,89
Płacimy podatek dochodowy w wysokości 511,89
---------------------------------------------------------------
co ja robię źle? przecież tak licząc, to w grudniu bym zapłacił kilka tysięcy podatku.. proszę o pomoc