Forum Forum podatkowePIT

PIT-11 koszty uzyskania przychodu - błędna wartość ?

PIT-11 koszty uzyskania przychodu - błędna wartość ?

duchot / 212.106.26.* / 2016-02-11 18:32
Witam. Dziś otrzymałem z pracy PIT-11, niestety nie jestem pewien co właściwej kwoty w pozycji nr 30 (- w kolumnie koszty uzyskania przychodów). Mianowicie mam tam wpisaną kwotę 1335 zł ale że pracuję (cały rok) poza miejscem zamieszkania powinienem mieć wartość 1668,72 zł. W poprzednim roku też miałem niższa wartość ale nie zwróciłem na to uwagi gdyż nie pracowałem jakieś 6 miesięcy. Proszę o podpowiedź czy mogę w PIT-37 wpisać kwotę 1668,72 zł i później w przypadku kontroli nie będę miał jakichś problemów z US. Czy też wpisać kwotę z PIT-11 który otrzymałem, ewentualnie poprosić o skorygowanie tego PIT w pracy.
Dzięki za jakąkolwiek informację.
wiwan / 2016-02-11 18:55
PIT 11 powinien odzwierciedlać pracownicze KUP rzeczywiście stosowane przez pracodawcę/płatnika przy wyliczaniu zaliczek. Oczywiście powinny być stosowane KUP takie, jak wynikają z oświadczenia pracownika, jakie złożył pracodawcy. Korekta PIT 11 jest konieczna, jeśli w trakcie roku uwzględniano inne KUP niż wykazano w PIT 11, Korekta nie ma uzasadnienia tylko z powodu uwzględniania KUP niezgodnych z oświadczeniem pracownika.

Jeśli więc PIT 11 wskazuje rzeczywiście KUP uwzględnione przy ustalaniu zaliczek- PIT 11 nie koryguje się, a Pan w PIT 37 uwzględnia wyższe KUP i w razie wezwania US do wyjaśnień- to będzie mógł wyjaśnić. A pracodawcę uczulić na właściwe KUP. A może po prostu oświadczenia Pan nie złożył... więc pracodawca nie miał formalnej podstawy stosowania wyższych KUP.

Najnowsze wpisy