Forum Forum podatkowePIT

PIT-2 a zatrudnienie u 2 pracodawców

PIT-2 a zatrudnienie u 2 pracodawców

queen_ek / 2015-03-26 13:21
Będę zatrudniona na 1/16 etatu w jednej firmie i 15/16 w drugiej. Dostałam informację, że w przypadku zatrudnienia u dwóch różnych Pracodawców należy zastanowić się, u którego rozliczać ulgę podatkową, ponieważ tylko jeden Pracodawca może ją stosować i wówczas tylko u jednego Pracodawcy należy złożyć druk PIT-2.
Mam pytanie - którego pracodawcę powinnam wybrać? I jakie tak naprawdę ma to znaczenie dla mnie? Bo szczerze, w ogóle się na tym nie znam... Będę wdzięczna za odpowiedź :)
wiwan / 2015-03-26 20:08
Nie tyle ulgę, tylko który płatnik ma uwzględniać kwotę zmniejszającą podatek. Zasadniczo powinien być to płatnik wcześniejszy.

Jeśli oba zatrudnienia startują jednocześnie- to różnica jest taka, że moim zdaniem w przypadku tej 1/16 etatu jest prawdopodobieństwo, że wynagrodzenie będzie na tyle niskie, że zaliczka z niego nie 'skonsumuje' miesięcznej kwoty wolnej. A więc w rozliczeniu rocznym będzie zwrot podatku, ale w trakcie roku- troszkę będzie Pani budżet państwa kredytowała.

Kwotowo w ujęciu rocznym bez różnicy, w ujęciu miesięcznym może to (wybór tego płatnika od 1/16 etatu) spowodować, że suma wynagrodzeń netto będzie niższa, niż przy wyborze tego od 15/16. A wyrównanie nastąpi dopiero przy rozliczeniu rocznym z US.

Najnowsze wpisy