Forum Forum podatkoweOdliczenia

PIT-37, PIT/O, ulga na dziecko

PIT-37, PIT/O, ulga na dziecko

Marcin667 / 2016-03-30 15:46
Dzień dobry.
Jako ze z żoną nie byliśmy małżeństwem od początku roku 2015, rozliczamy się osobno (oboje PIT-37). Ja zrobiłem to jakiś czas temu, ale wypełniając zeznanie żony przypomniałem sobie o czymś takim jak ulga na dziecko. Dziecko urodziło się we wrześniu, ulga, z tego co doczytałem, przysługuje za pełne miesiące, czyli w tym wypadku październik-grudzień. Do zeznania żony wypełniłem PIT/O i wpisałem w nim ulgę za te trzy miesiące. Czy w tym załączniku (PIT/O), w pozycji A.2. Powinienem wpisać swoje dane, a w części C. Odliczenia od podatku, w pozycji 42 wpisać "0"?
Rozumiem że w PIT-37 (żony), część F, odliczenia od podatku (pozycja 120 - tutaj wpisałem kwotę odliczenia żony), jako że rozliczamy się osobno, to pozycję 121 pozostawiam pustą.
Wyświetlaj:
join / 83.29.127.* / 2016-04-06 16:59
Witam, mam pytanie Jezeli w 2015 przepracowałem 1 miesiac tj grudzien to ulga na dziecko przysługuje za ten tylko miesiąc czy moze za cały rok ?
wiwan / 2016-04-06 19:17
Czas zarobkowania w roku podatkowym nie ma znaczenia dla tej ulgi. Ma znaczenie liczba miesięcy wychowywania dziecka. Zatem zasadniczo prawo do ulgi w całorocznym wymiarze, jeśli przez cały rok trwało wychowywanie.
Oczywiście w praktyce może być tak, że jednomiesięczne zarobki będą na tyle małe, że kwota ulgi całorocznej nie znajdzie pokrycia ani w samym podatku, ani w powiększonym o zapłacone składki.
wiwan / 2016-04-01 11:57
1.Przysługuje nie tyle ZA pełne miesiące co w PEŁNEJ kwocie za miesiące. Po chłopsku- w Waszej sytuacji za CZTERY miesiące, czyli 92,67 zł x 4 = 370,68 zł.
2. Nie ma potrzeby wpisywać małżonka, jeśli ulgą się nie dzielicie, tj. w całości ma ona pokrycie w podatku żony.

Najnowsze wpisy