Forum Forum podatkoweInne

Podatek od spadku. Problem przy wypełnieniu zeznania SD-Z2

Podatek od spadku. Problem przy wypełnieniu zeznania SD-Z2

xKasienkaax / 2017-04-06 09:40
Witam,

w 2014 roku zmarła moja babcia, a w 2016 roku dziadek.
Po śmierci obydwoje zostały znalezione testamenty, w których jedynym wykazanym spadkobiercą jestem ja, czyli wnuczka.

Testamenty zostały otwarte i aktem poświadczenia dziedziczenia przyjęłam cały spadek. W masę spadkową wchodzi spółdzielcze własnościowe mieszkanie oraz ostatnia emerytura dziadka.

Muszę złożyć w Urzędzie Skarbowym zeznanie podatkowe SD-Z2 zwalniający od płacenia podatku, jednak uzyskałam tam informację, że zeznanie muszę złożyć zarówno na babcię jak i na dziadka, ponieważ obydwoje widnieją w akcie poświadczenia dziedziczenia.

Według wszystkich dokumentów, które mam, wynika, że jedynym właścicielem mieszkania był dziadek. Wynika z tego jednoznacznie, że od babci nie mam nic. Jak w takim razie wypełnić zeznanie na babcię? Czy jako małżeństwo i tak połowa mieszkania należała do babci?

Bardzo proszę o pomoc!

Pozdrawiam serdecznie
Wyświetlaj:
Balbina1969 / 157.25.244.* / 2020-01-02 11:22
Witam, mam problem z wypełnieniem SD-Z2.
Mam sądowe orzeczenie o stwierdzeniu nabycia spadku po zmarłym tacie, spadkobiercami w 1/3 jestem ja, brat i mama. Wcześniej za życia taty zostało już rozpisane gospodarstwo i nieruchomościami. Pozostał zarejestrowany na tatę samochód , ciągnik rolniczy i przyczepa. Rubrykę na samochód wypełniłam ale nie wiem czy mam też w kolejnych rubrykach wpisywać ciągnik z przyczepą czy to należy do przepisanego wcześniej gospodarstwa?
wiwan / 2017-04-06 10:23
Jeśli jedynym formalnie (księga wieczysta) właścicielem był dziadek, to w SD-Z2 należy tak to wykazać.
Babcia mogła nawet o tym nie wiedzieć....

Ale przecież po dziadkach w mieszkaniu zostały jakieś ruchomości, w formularzu nazywane 'rzeczami', które najprawdopodobniej były wspólne, więc 1/2 z nich należałoby wykazać po stronie babci, 1/2 po stronie dziadka. Meble ? Telewizor ?

Jeśli owa 1/2 rzeczy ruchomych nie ma wartości wyższej niż 9 637 zł, w ogóle podatkowi od spadków nie podlega, więc nie trzeba się od tego podatku zwalniać, a więc i składać SD-Z2 opiewającego na spadek po babci.
xKasienkaax / 2017-04-06 10:27
Bardzo dziękuję za odpowiedź.

Do mieszkania nie była założona księga wieczysta, ponieważ był to jedynie wykup mieszkania od spółdzielni, i mieszkanie nadal widnieje jako spółdzielcze własnościowe. Czy to zmieniana sytuację?
wiwan / 2017-04-06 10:37
Tak. Jaka jest data przydziału ze SM dla dziadka ?
Chodzi o zmianę przepisów w prawie spółdzielczym i krytyczną datę 24.04.2001 r.
xKasienkaax / 2017-04-06 10:40
Data ustanowienia lokatorskiego prawa do lokalu to 28.02.1970, natomiast umowa o przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu to 13.04.2006.
wiwan / 2017-04-06 11:02
W tej sytuacji, jednak była współwłasność prawa spółdzielczego własnościowego. Zatem jednak 2 formularze, z wykazaniem 1/2 wartości w zakresie mieszkania.

Podstawa: odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju - z upoważnienia ministra -

na interpelację nr 26243

w sprawie wątpliwości związanych z rozumieniem ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, dotyczących spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu.
xKasienkaax / 2017-04-06 11:45
Bardzo, bardzo dziękuję za odpowiedź.

Czyli w obydwóch zeznaniach muszę wykazać po 1/2 części mieszkania.

A jeżeli chodzi o powierzchnię użytkową mieszkania to mam w obydwóch zeznaniach wpisać faktyczną ilość czy podzielić powierzchnię na pół? Bo rozumiem, że jeżeli chodzi o wartość to po równo na pół?
wiwan / 2017-04-06 11:55
W poz. 53 podaje się całą pow. użytk. lokalu, dopiero w poz. 54 wskazuje na wielkość udziału, czyli 1/2 w tym przypadku.

I tak się proszę nie przejmować. Tak, czy inaczej zwolnienie z podatku jest u Pani całkowite, więc ewentualne błędy w zeznaniu nie powodują żadnego uszczuplenia podatku. Więc przy np. podawaniu wartości mieszkania- też nie trzeba tego ustalać w pięciu agencjach nieruchomości....

Najnowsze wpisy