Forum Forum podatkoweOdliczenia

Podatek od sprzedazy nieruchomosci, od jakiej kwoty w moim przypadku

Podatek od sprzedazy nieruchomosci, od jakiej kwoty w moim przypadku

makazo / 2016-10-24 07:17
Witam, otrzymałem w akcie darowizny od rodziców mieszkanie. Teraz przed opływem 5 lat je sprzedałem za kwotę powiedzmy 250 tys.

Kupuje nowe mieszkanie za kwotę 500 tys ale ...
(na 5 % opłaty rezerwacyjnej pieniądze pozyskałem z od zony (wzięła kredyt) (ślub był po otrzymaniu darowizny)
- z kwoty ze sprzedażny chce spłacić swoje zobowiązania kredytowe (około 100tys - muszę , bo nie będę miał zdolności inaczej), reszta z kwoty sprzedażny będzie spożytkowana jako wkład własny (150 tys) reszta to będzie kredyt.

Pytania
1- czy kwotę zony oddając jej te 5% wartości (25tys) mogę wskazać jako mój wkład ze sprzedaży mieszkania
2- czy da się policzyć spłatę moich zobowiązań (inny kredyt 100 tys) ale za to hipoteczny na wyższa sumę (325 tys) tak aby rozliczyć ten podatek dochodowy ??

w skrócie:
- wartość sprzedażny nieruchomości 250 tys
- skredytowana pożyczka od zony - 25 tys
- moja prywatna splata zobowiązań - 100 tys
- wkład własny ze sprzedażny - 150 tys

- kredy zaciągnięty na nowe mieszkanie 325 tys
Wyświetlaj:
wiwan / 2016-10-24 09:25
Ten inny, prywatny kredyt jest kredytem hipotecznym ? Jest wzięty przed dniem zbycia darowanej nieruchomości ?
makazo / 2016-10-24 11:35
niestety nie, jest to kredyt inwestycyjny na firmę, wziety pred zbyciem ;-/

a te 25 to pożyczka w koncie wzięta też przed zbyciem ale na cel zaliczki rezerwacyjnej
wiwan / 2016-10-24 11:42
Spłata tego innego kredytu NIE będzie celem mieszkaniowym w rozumieniu ustawy o PIT.

Sprzedaż jak rozumiem nastąpiła/nastąpi jeszcze w 2016 r. Zatem uniknie Pan całkowicie PIT jeśli do 31.12.2018 ostatecznie nabędzie to nowe mieszkanie i poza 150 tys. wkładu własnego spłaci część kredytu (raty,odsetki) na łączną kwotę 100 tysięcy- co raczej wskazuje na potrzebę nadpłacenia znacznej części kredytu.

Kwota rezerwacyjna - jeśli była wpłacona po sprzedaży nieruchomości darowanej - jak najbardziej mogłaby być doliczona. Nie była chyba ona 'znaczona' tj. z przelewu/umowy z deweloperem nie wynika skąd się wzięły na nią pieniądze.
makazo / 2016-10-24 13:34
Podsumujmy czy dobrze rozumiem:

Żeby uniknąć podatku muszę wydać 250 tys na cele mieszkaniowe (całkowita wartość sprzedaży darowizny)
w Tym roku nabędę nieruchomość a mój wkład własny po sprzedaży to będzie 150 tys (nie mogę policzyć zony 25 gdyż wpłaciłem to przed zbyciem nieruchomości i przelew był z konta żony, ale nie ma w umowie zapisu rezerwacyjnej skąd pochodzą te środki)*


Czyli w tej sytuacji mam do zapłacenia podatek w wysokości 19% od 100 tys pln

- uniknę podatku jeżeli w ciągu 2 lat (do końca 2018r) spłacę w ratach (rozumiem ze kapitał plus odsetki) 100 tys - sprawa jasna i zakończona.

Dochodzą koszty wykończenia mieszkania (stan deweloperski), czy materiały i fakturę/rachunek za wykonane prace mogę policzyć jako koszty na cele mieszkaniowe ??


* (jeżeli oddam teraz (po sprzedaży darowizny) ta kasę zonie (umowa pożyczki albo co, z tym ze mamy wspólnotę majątkową) to wtedy mogę wliczyć te 25 tys we wkład własny ??)

z góry dziękuje za odpowiedż
wiwan / 2016-10-24 17:27
1. tak, udokumentowane koszty wykończenia to też cel mieszkaniowy.
2. nie, zwrot pożyczki żonie się nie kwalifikuje- ustawa o PIT wyraźnie zawęża w kontekście zwolnienia z PIT od zbycia nieruchomości i własnych celów mieszkaniowych krąg pożyczkodawców- bo chodzi o pożyczki spłacone w "banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, mających siedzibę w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej"

- art. 21, ust. 25, pkt. 2 ustawy o PIT
makazo / 2016-10-24 17:53
dzieki serdeczne za pomoc :-)

splata kredytu oraz koszty wykonczenia z pewnoscia przekrocza kwote od ktorej zmuszony bym byl odprowadzic podatek.

jeszcze raz dzieki i pozdrawiam

Najnowsze wpisy