Forum Forum podatkowePIT

Podatek z wynajmu działki rolnej pod namioty

Podatek z wynajmu działki rolnej pod namioty

marekg88 / 2017-02-07 21:19
Witam
W tym roku w pobliżu mojej działki rolnej odbywał się przez 3 dni koncert. W tym czasie wynajmowałem swoją działkę pod rozbicie namiotów. Poniosłem też koszty na wynajem toi-toi, mam wystawioną fakturę na siebie. Wynajem działki pod namioty był zgłoszony w gminie. W jaki sposób mogę prawidłowo rozliczyć dochody z wynajmu? Czy mogę je dopisać w PIT-37 jako inne źródła?
Czy mogę uwzględnić jako koszty wynajem toi-toi. Dodam, że nie odprowadzałem żadnej zaliczki na podatek.
Wyświetlaj:
wiwan / 2017-02-08 10:28
Pytanie jest raczej o kwestię "muszę", a nie "mogę".

Do rzeczy- uzyskał Pan przychód z wynajmu działki (jak rozumiem rolnej) podlegający PIT, gdyż jego (wynajmu) cel był nierolniczy - to z art. 10, ust. 1, pkt. 6 ustawy o PIT.

Rozlicza się więc Pan na formularzu PIT 36, jest tam dedykowany w cz. D.1. wiersz 7 'najem lub dzierżawa'.
Jeśli ma Pan z 2016 r. inne przychody, które normalnie rozliczyłby Pan na PIT 37 - je również należy wykazać w odpowiednich wierszach tej części tego formularza.

Termin złożenia i zapłaty 2 maja 2017 r.

Z uwzględnieniem w KUP toi-toia- na dwoje fiskus wróży. Moim zdaniem na min. 60% był to koszt uzasadniony i niezbędny.

Ps. Miał Pan już w trakcie roku obowiązek zapłaty zaliczki - do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zebrał Pan pieniądze od 'namiotowiczów', o ile dochód przekroczył tzw. kwotę wolną od podatku.

Najnowsze wpisy