Forum Forum podatkowePIT

Pomoc w interpretacji mojej sytuacji podatkowej, Pit Zerowy czy Czynny żal lub nic?

Pomoc w interpretacji mojej sytuacji podatkowej, Pit Zerowy czy Czynny żal lub nic?

forapiotra / 2017-01-26 17:42
Dzień dobry.

Chciałbym prosić Państwa o pomoc w interpretacji mojej sytuacji podatkowej.

Chciałbym się dowiedzieć czy muszę skladać zerowy Pit w US w przypadku gdy:
- pracuje w Uk od 4 lat przez cały rok, na umowę o pracę, w Pol przebywam jedynie 2/3 razy do roku po ok 12 dni urlop każdy.
- w Pol nadal mam rodziców,
- w Pol mam otwarte 3 konta bankowe (w polskiej walucie 2, jedno w zagraniczne),
- w Pol mam zakupione 4 rodzaje jednestek funduszy inwestycyjnych (przy ich sprzedaży i ewentualnym zyzku z automatu rozliczy mnie Fundusz),
- w Pol mam działke rolniczą z której nie czerpie żadnego dochodu, stoi ugorem.

Raz jeszcze potórze moje pytanie.
Czy w poprzednich latach powinienem złożyć w US chociaż zerowy Pit?
Czy powininiem napisać "Czynny żal" za nieujawnienie zarobków z UK?

Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.
Wyświetlaj:
forapiotra / 2017-01-27 05:05
Dziękuję za odpowiedź.

Pierwszy rok nie jest ważny. Nie było żadnego dochodu w kraju przed wyjazdem za granicę.

Dziękuję za rozwianie moich wątpliwości.

Najgorzej zinterpretować status rezydencji bo mieszkam,pracuje w Uk ale kilka kont, funduszy i działkę mam w Pol.
wiwan / 2017-01-27 10:09
Brytyjski pracodawca jako płatnik nie żądał od Pana certyfikatu rezydencji ?
wiwan / 2017-01-26 20:23
Jak rozumiem nie ma więc Pan od tych 4 lat w Polsce żadnego dochodu podlegającego PIT wg. skali podatkowej.
Zatem sprawa jasna- gdyż z GB mamy umowę unikania podwójnego opodatkowania opartą o metodę wyłączenia z progresją. Oznacza to, że za (każdy) rok podatkowy bez polskich dochodów opodatkowanych wg. skali w ogóle nie ma obowiązku rozliczenia w RP nawet ktoś, kto nadal w Polsce zamieszkuje.

Należy się zastanowić jedynie co z pierwszym rokiem Pana pobytu, bo prawdopodobnie miał Pan w nim zarówno polskie (podlegające PIT wg. skali) jak i brytyjskie dochody.
forapiotra / 2017-01-27 05:07
Zgadza się, od 4 lat jestem tylko na urlopach w Polsce, w sumie może 30 dni w roku.

Najnowsze wpisy