Forum Forum podatkowePIT

Praca studenta w UK a rozliczenie PIT

Praca studenta w UK a rozliczenie PIT

edhelred / 2017-02-22 19:27
Cześć. W wakacje wyjechałem do pracy w UK na miesiąc jako kelner. Poza tym nie wykonywałem żadnej innej pracy w ubiegłym roku. Czy muszę składać PIT w Polsce, a jeżeli tak to w jakiej formie?

Dzięki za odpowiedź!
Wyświetlaj:
Mirek127 / 2018-10-11 13:47
Jest dobre biuro rachunkowe w Tooting w południowym Londynie (mają swoją stronę – http://financialrepublic.co.uk/). Można powiedzieć że robią wszystko – od zakładania spółek przez optymalizację po rozliczenia i bieżącą obsługę rachunkową. Chwalę sobie, dobry kontakt, polskojęzyczna obsługa.
Haczyk96 / 2017-02-26 15:43
Witam, mam podobne pytanie.
Przez miesiąc wakacji pracowałem w Niemczech. Wcześniej jeden dzień na umowę zlecenie gdzie zarobiłem 32zł.
Od tego drugiego pracodawcy otrzymałem PIT-11.
Czy muszę się rozliczać? Mam uwzględnić sumę zarobioną w Niemczech?
Czy rodzice mogą uwzględnić mnie w swojej deklaracji i dostaną ulgę?

Dzięki za pomoc
wiwan / 2017-02-26 21:09
Z Niemcami ta sama metoda. Uzyskanie polskiego dochodu podlegającego PIT implikuje obowiązek rozliczenia w Polsce z uwzględnieniem dochodu niemieckiego. PIT 36 + PIT ZG.
Co do ulgi rodziców- zależy od ich dochodów jeśli jesteś jedynym dzieckiem uprawniającym do ulgi. Wysokość ulgi- od tego jak długo w ciągu roku byłeś uczącym się/studiującym.
Haczyk96 / 2017-02-27 16:51
Jestem drugim dzieckiem, uczę się cały rok.
O ile wiem mogą dostać ulgę jeżeli mój roczny dochód nie przekraczałbym 3099zł. Ja zarobiłem 32 zł w Polsce i 7000 w Niemczech.
Co w takim przypadku?

Dziękuję za odpowiedź
wiwan / 2017-02-27 18:14
3089 zł gwoli ścisłości.
Dochód niemiecki nie podlega w RP opodatkowaniu (wpływa jedynie na opodatkowanie dochodu polskiego), więc nie wlicza się do ww limitu dochodu dziecka dorosłego.
W efekcie po stronie rodziców prawo do całorocznej ulgi 'na' Ciebie.
edhelred / 2017-02-24 00:21
Jestem polskim rezydentem, uzyskałem przychód z tej pracy oraz nie uzyskałem żadnych innych przychodów oprócz tej pracy.

Dzięki za wyjaśnienie i odpowiedź!
wiwan / 2017-02-24 08:50
No więc jak napisałem. Proszę bardzo.
wiwan / 2017-02-23 11:03
Rozumiem, że :
- jesteś polskim rezydentem
- uzyskałeś przychód z tego kelnerowania
- w Polsce nie tylko nie wykonywałeś żadnej pracy, ale i nie uzyskałeś innych przychodów podlegających opodatkowaniu (np. z najmu, akcji itd.)

Z GB mamy metodę wyłączenia z progresją jako unikanie podwójnego opodatkowania)- zatem nie rozliczasz roku 2016 z polskim fiskusem. No chyba, że:
- jednak miałeś jakieś inne ww przychody, lub
- chcesz rozliczyć się z żoną.

Najnowsze wpisy